seo-makale-hazirlama-suresi

Makale Hazırlama Sürenizi Yarıya İndirin!

Hepimiz çok yoğunuz. Kimilerimiz tam zamanlı çalıştığımız işlerin yanı sıra blogumuza zaman ayırıyor, kimilerimiz ise 5-6 tane blogu aynı anda yönetiyoruz. Yani hepimizin zamanı mutlaka çok değerli.

Peki blogumuzu güncellerken, zamanımızı yeterince efektif kullanıyor muyuz?

Blog yazarlarının görmezden gelebildiği konulardan birisi de makale hazırlama da zaman yönetimidir. Makalelerimizi hazırlarken planlı olmamız bize oldukça zaman kazandıracağı gibi makalelerimizin kalitesini de önemli ölçüde arttırabilmektedir.

Makale Hazırlama Süresini Azaltmanın Yolları

Makale yazmak için bilgisayarınızı açtınız ama aklınızda ne yazacağınız ile ilgili en ufak bir fikir yok. Nasıl olsa birazdan harika bir fikir bulursunuz ve cümleler akmaya başlar. Ya da durum hiç de böyle ilerlemez ve bir saat ekrana boş boş baktıktan sonra sıkılıp makale yazmaktan vazgeçerseniz?

Aşağıda belirttiğim süreçleri doğru uygulayabilirseniz, makale hazırlama sürenizin yarıya ineceğini iddia ediyorum 🙂

** Her Zaman **

Gün içinde algınızı hep açık tutmalısınız. Etrafınızda gördüklerinizden her an bir hikaye çıkabilir.

Blogunuza koyacağınız konuları bulmakta zorlanıyor hatta bu sebepten dolayı blogunuzu düzenli olarak güncelleyemiyor olabilirsiniz. Bu durumun üstesinden gelebilmeniz için yapmanız gereken şey gözünüzü dört açmak olmalıdır. Gün içinde blogunuza koyabileceğiniz konular ile aklınıza gelenleri not almanız işinizi önemli ölçüde kolaylaştıracaktır. Mükemmel veya değil, aklınıza gelen konuları cep telefonunuza not alın.

** Bir Gün Önce **

Yazmaya başlamadan birgün önce yapacağınız planlamanın makale hazırlama süresine olan olumlu etkilerini hemen fark edeceksiniz.

Anahtar kelime araştırması

Anahtar kelime araştırmasıyla yazacağınız konu ile alakalı hangi kelimelerin okuyucular tarafından arama motorlarında arandığını öğrenebiliyorsunuz. Konu başlıklarını bu çizgide planlayabilir ve kimsenin ilgilenmediği konulardan uzak durabilirsiniz. Ayıracağınız max süre: 5 dakika

Kısa bir araştırma yap

Yazacağınız konu hakkında birgün önceden kısa bir araştırma yapmanız size zaman kazandıracaktır. Gün içerisinde araştırmalarınızı düşünerek planlamanızı çok daha iyi yapabilir ve yazınızı kafanızda detaylıca şekillendirebilirsiniz. Ayıracağınız max süre: 15 dakika

Ana Başlıklar

Yazılarınızın ana başlıklarını bir gün önceden belirleyerek yazınızın akışını planlayabilirsiniz. Ertesi gün yapacağınız tek şey, başlıkların içerisini doldurmak olacaktır. Ayrıca bu planlama ile yazacağınız konunun dışına çıkmadan, eskiye oranla çok daha hızlı bir şekilde makaleleriniz tamamlayabilirsiniz. Ayıracağınız max süre: 5 dakika

** O An **

Tüm hazırlığınızı tamamladınız ve bilgisayar başına geçtiniz…

Sebep-Sonuç

Yazmaya başlamadan önce son bir defa yazınızı okuyucuların neden okuması gerektiğini düşünün. Onlara ne anlatacaksınız ve yazınızın sonunda nasıl bir mesaj vereceksiniz. Okuyucularınızın yazınızı okuduktan sonra “eeee???” demesini istemezsiniz.  Ayıracağınız max süre: 2 dakika

Ortam

Yazınızı yazacağınız ortam çok önemlidir. Bu konuda net bir yönlendirmenin yanlış olacağını düşünüyorum. Yani sessiz ortam daha iyidir, açık havada yazın veya sabah erken başlayın vs…saçma öneriler olabilir. Biraz zahmetli görünse de, makalelerinizi yazdığınız ortamlar ile ilgili ufak notlar alarak, sizin için en verimli ortamı bulabilirsiniz.

** Bitirdikten Sonra **

Yazınızı bitirdiniz ve son noktayı koydunuz…

Kontroller

Yazınızı mutlaka bitirdikten sonra kontrol edin derim. Her satırın veya paragrafın üzerinden geçmek, hem zamanınızı verimli kullanmanızı engelleyecek hem de motivasyonunuzu düşürecektir. Makalelerinizi konuşur gibi hazırlayıp daha sonra hataları düzeltirseniz makale hazırlama hızınız katlanacaktır. Ayıracağınız max süre: 10 dakika

Başlık

Her şeyi bitirdikten sonra yazınıza başlık koymanız çok daha hızlı ve basit olacaktır. Anahtar kelime araştırmasından çıkan sonuçları düşünerek ve yazınızın gidişatına göre kararınızı verebilirsiniz. Ayıracağınız max süre: 2 dakika

Özetle:

Makalelerinizi çok daha hızlı ve etkili hazırlamak istiyorsanız aşağıdaki noktaları takip edebilirsiniz…

  • Algılarınız hep açık olsun ve aklınıza gelenleri not alın.
  • Makalenizi yazmadan birgün önce: Anahtar kelime araştırması ve yazacağınız konu ile ilgili kısa bir araştırma yapın ayrıca yazınızın ana başlıklarını belirleyin.
  • Makalelerinizi yazarken: yazınızın neden okunması gerektiğini ve sonunda hangi mesajı vereceğinizi düşünün. Ayrıca yazacağınız en iyi ortamı, daha önce yaptığınız gözlemlerle ve deneyimlerle belirleyebilirsiniz.
  • Makalenizi bitirdikten sonra: Yazınızı tamamladıktan sonra başlık seçimini yapın ve kontrolleri hep en sona bırakın.

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.