Yapılandırılmış Veri (Structured Data) SEO Entegrasyonu

13 Yorum

SEO çalışmalarındaki rekabetin ne denli kızıştığını ve pek bilinmeyen SEO metotları ile arama motoru sonuçlarında fark yaratılması gerektiğini birçok yazımda belirtiyorum. YouTube SEO çalışmaları, semantik SEO, mobil SEO gibi son zamanların SEO trendlerinden bir tanesi de Schema yapılandırılmış veri entegrasyonudur.

Schema Yapılandırılmış Veri Entegrasyonu ile ilgili 2 önemli bilgi:

 1. Yapılandırılmış veri entegrasyonu kullanan sitelerin, arama sonuçlarında ortalama 4 sıra daha yukarıda çıktığını, Searchmetrics tarafından yapılan bir çalışma ortaya koymuştur.
 2. Webteki sitelerin sadece %0.3’ü yapılandırılmış veri kullanıyor!

Bu konun ne kadar önemli olduğunu anladık sanırım 🙂 Konuyu biraz detaylandırabiliriz artık.

Schema.org, sık kullanılan adı ile Schema, HTML sayfanıza eklediğiniz etiketlerin (microdataların) kütüphanesi olarak düşünülebilir. Bu etiketler sayesinde Google arama sonuçlarındaki sıralamamızı yükseltmeyi hedefleriz ve doğru uygulayabildiğimiz taktirde de başarılı oluruz.

Detaylı bir örnek ile konuya girmek istiyorum. Gözünüz korkmasın, sadece konunun iyice anlaşılması için biraz detaylı bir örnek vereceğim. 🙂 Bu örneği satırlarca detaylandırabilmek de mümkün!

İmam Bayıldı Tarifi:

itempromp örneği

Peki bu örnek bize ne anlatıyor? Hemen anlatmaya başlıyorum, makalenin sonunda aklınızda en ufak bir soru işareti kalmayacak, eminim. 🙂

Schema.org Yapılandırılmış Veri (Structured Data) Nedir?

Schema.org, Google, Bing, Yandex ve Yahoo! tarafından ortak kurulmuş, arama motorlarının tarayacakları HTML sayfalarını daha iyi anlayabilmek için oluşturdukları bir yapıdır.

Basit bir anlatımla,

Bu 4 arama motoru bize diyor ki, web sayfalarınızı tam olarak anlayamıyoruz dolayısıyla ortak bir dil geliştirelim, web masterlara da bunu anlatalım, işimiz kolaylaşsın.

Yazımın başında verdiğim örnek, hepinizin de anlayacağı üzere bir imam bayıldı tarifiydi. Ama ben pişme süresinden görselin ismine kadar etiket yani microdata kullanımı ile arama motorlarını bilgilendirdim. Eğer bunu yapmasaydım, Bing arama motoru botları sayfama geldiği zaman, camide bir imamın bayıldığı haberini anlattığımı zannedebilirdi 😛

Artık verilerimi yapılandırıp, tüm arama motorlarına içeriğimi anlattığıma göre arama motoru sonuçlarında da üst sıralara çıkmayı hak ettim bence 🙂

Rich Snippets

rich snippets yildiz

Google’a yıldız eklentisi yazdığınız taktirde karşınıza üstteki sonuçlar çıkacaktır. İlk sonuçta yer alan yıldızlar ve tarih, birer rich snippets örneğidir ve kullanıcıların dikkatini çok fazla çekmektedirler. İkinci sonucu incelediğiniz taktirde ise sadece başlık ve meta etiketlerinin yer aldığını fark edeceksiniz. Sizce hangisi daha ilgi çekici?

Rich Snippets, arama sonuçlarında listelenen siteler hakkında kullanıcılara ufak ve yararlı bilgiler sunmayı hedefleyen bir uygulamadır. Google’da arama yapan birisi, eğer eski tarihli bir sonucu incelemek istemezse, rich snippets sayesinde bu istediğine rahatlıkla ulaşabilir.

Kendi kodunuzu rahatlıkla oluşturabilmeniz için Google bize harika bir araç ile yardımcı oluyor: Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı

Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı

Yapısal veri işaretleme yardımcısı, dünyanın kullanımı en kolay aracıdır herhalde 🙂 Aşağıdaki basit adımları takip etmeniz yeterli.

1. Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı aracına giriş yapıyoruz.

2. Sayfamıza uygun bir veri türü seçiyor ve sayfamızın URL’sini ilgili kutucuğa ekliyoruz. Daha sonra “etiketlemeyi başlat diyoruz”.

yapısal veri işaretleme yardımcısı

3. Daha sonra sağ tarafta yer alan boşlukları dolduracak şekilde ilgili başlıkları mouse ile seçiyoruz. Siz bu işlemi yapar yapmaz aşağıdaki gibi bir menü karşınıza çıkacak. Ordan seçiminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

yapısal veri işaretleme yardımcısı örneği

4. Son olarak HTML’i oluştur diyoruz ve sayfamızın HTML kodları karşımıza çıkıyor. Yeni sayfanıza merhaba diyebilirsiniz. 🙂 Artık bu kodları eski kodlarla gönül rahatlığı ile değiştirebilirsiniz.

Open Graph

Open graph ile ilgili çok fazla soru geliyor. O konuyu da kısaca açıklamak istiyorum.

Open graph, Facebook tarafından geliştirilmiş bir işaretleme çeşididir. Schema, open graph’a oranla çok fazla detaylı bir etiketleme aracıdır ancak bu iki özellik beraber de kullanılabilir. Sadece open graph, schema yerine kullanılamaz.

Open graph, en çok işinize içeriklerinizi Facebook’ta paylaştığınızda yarayacaktır. Facebook sayfanıza, ilgili içeriğin URL’sini yapıştırdığınızda otomatik olarak aşağıdaki gibi özet bir içerik oluşacaktır.

open graph orneği

Gelin bir de HTML kısmında open graph kodları nasıl gözüküyor ona bakalım.

open graph html

İşte birçok kişinin korkulu rüyası olan yapılandırılmış veri entegrasyonu bu kadar basit. Hiç vakit kaybetmeden bu çalışmaya başlayın derim.

 

Haydi Kolay Gelsin!

Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bültenimize Kayıt Olun!

Hakkımızda

SeoSozluk.com, Kurumsal SEO, E-ticaret Danışmanlığı, AdWords Reklamcılığı, Facebook Reklamcılığı, Google Analytics ölçümleme alanlarında uzmanlaşmış, e-ticaret sitelerine, websitelere ve portallara danışmanlık veren bir şirkettir.

Ücretsiz Teklif İsteyin

Stratejilerimizi belirleyip hedeflerimize odaklanıyoruz. Kurumsal SEO danışmanlığı, AdWords reklam yönetimi, E-ticaret danışmanlığı hizmetlerimiz için ücretsiz teklif alabilirsiniz

Bir makale daha?

13 Yorum
  • ayata
  • Kasım 6, 2016
  Cevapla

  merhaba, veri işaretleyici de sıkıntı oluyor yazar adı görünmüyor ve başlığın ekleyemiyorum yaznın tam üzerinde kategoriler çıkıyor.yardımcı olursanız sevinirim.

  • Cevapla

   merhaba bu tarz problemler için rich snippets eklentileri var. İçeriklerin hemen altına istediğiniz tüm bilgileri ekliyor siz de veri işaretleyicisi ile tümünü seçebiliyorsunuz.

  • abdullah aslan
  • Şubat 19, 2016
  Cevapla

  öncelikle faydalı bir makale olmuş peki bu html kodları wp ‘de nereye kopyalamak lazım hocam ?

   • Emre
   • Şubat 21, 2016
   Cevapla

   merhaba, eklentiler mevcut en kolay o şekilde yapılandırılmış veriyi kullanabilirsiniz.

  • Seyfettin
  • Şubat 9, 2016
  Cevapla

  Hocam verileri işaretliyorum ama bende HTML oluştur yok?

   • Emre
   • Şubat 9, 2016
   Cevapla

   merhaba, buton yayınla olarak değiştirilmiş sanırım. tekrar kontrol edebilir misiniz?

  • cemal
  • Şubat 6, 2016
  Cevapla

  Değerli yazınız için teşekkür ederiz.

  Veri işaretleyicisiyle ilgili Googl Yardım formu hatalarını nasıl yok ederiz diyenlerle dolu.

  ( w**** ) birNC’nin yöneticisi olarak biraz korkuyorum. Zaten http’den https’ye geçişte müthiş sıra kaybı yaşadık, şimdi neye sarılacağımızı şaşırdık 🙂

  Sizce 0 hatasız bu işi halletmek mümkün mü, bu işin meyvesini yemiş biri olarak birNC ailesine tavsiye ediyor musunuz 🙂

  İşlerinizde başarılar dilerim.

   • Emre
   • Şubat 7, 2016
   Cevapla

   Merhaba https süreci ile yapılandırılmış veri sürecini karşılaştırmak yanlış olur. Https’e geçiş farklı bir domaine geçiş gibidir ve hiçbir detayı atlamadan çok dikkatli yapılması gereken bir konudur. Aksi taktirde dediğiniz gibi sıra kayıpları ortaya çıkmaya başlar.
   Yapılandırılmış veriyi yanlış yaparsanız sıra kaybı yaşamazsınız, ancak faydasını da görmezsiniz. Ama 0 hatasız bu işi yapmak tabii ki de mümkün. İyi çalışmalar

  • Ahmet Özden
  • Ocak 24, 2016
  Cevapla

  Merhabalar, webmaster tools üzerinden yapılan bu işlem her sayfa veya post için ayrı ayrı mı yapılmalı her seferinde yoksa etiketlemeye başlarken ”Bu sayfayı ve bunun gibi diğerlerini etiketle” ibaresini tıkladığımızda her post veya sayfa için uyglanmış olacak mı ?

  Son olarak yıldız eklentisi ile beraber kullanmamızda sakınca var mı google yapılandırılmış veri hizmetini? Sonuçta yıldız eklentisi de bir rich snippet ve yapılandırma yapıyor. İki ayrı yerden etiketleme olacağından hata alma ihtimalimiz olabilir mi?

  Teşekkür ederim.

   • Emre
   • Ocak 25, 2016
   Cevapla

   merhaba etiketle demeniz yeterli olacaktır, yıldız eklentisi kullanmanızda bir problem de olmayacaktır

  • Volkan
  • Ağustos 3, 2015
  Cevapla

  Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısını her konuda kullanmak zararlı mı yoksa faydalı mı olur Emre bey?

   • Emre
   • Ağustos 4, 2015
   Cevapla

   kullanabileceğiniz her konuda kullabilirsiniz..

  • Cem
  • Temmuz 31, 2015
  Cevapla

  yine elinize sağlık hocam

 

Yorum Yapabilirsiniz