google-amp-nedir

Google AMP – Siteyi AMP Yapma

Google AMP (Accelerated Mobile Pages) yani türkçesi Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, web site yayıncılarının içeriklerini mobil uyumlu ve kullanıcılara anında gösterebilmesi için geliştirilen açık kaynaklı bir projedir.

Yani? 🙂

Yani diyelim akıllı telefonunuzda Google’da bir arama yaptınız ve karşınıza aşağıdaki haberler çıktı. Fotoların sağ üst köşelerine dikkat ederseniz, şimşek işareti göreceksiniz. Bu işaret siteyi amp yapma için Google Amp kullandığını göstermektedir.

google amp

Eğer bu işareti gördüğünüz bir arama sonucuna tıklarsanız, ilgili sayfa karşınıza düşündüğünüzden çok hızlı bir şekilde çıkacak demektir. Hiç beklemek yok anlayacağınız.

Şimdi sırayla AMP ile ilgili merak edeceğinizi düşündüğünüz şeyleri kendim sorup kendim cevaplayayım…:)

Neden Google AMP Diye Bir Şey Ortaya Çıktı?

Google, web site sahiplerine hep site hızının ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Özellikle e-ticaret sitelerinin yakalayacağı 1 saniyelik ekstra hız, ciro anlamında çok büyük anlamlar taşımaktadır.

Durum böyle olunca, site hızı konusunda Google’dan ilginç bir gelişme beklemek de saçma olmayacaktır herhalde.

Google’ın resmi açıklaması:

Video, animasyon veya zengin grafik barındıran web sayfalarının anında yüklenmesini istiyoruz. Ayrıca aynı kodun telefon, tablet veya herhangi bir mobil aygıt fark etmeksizin çalışmasını ve içeriklerin kullanıcılara anında sunulmasını istiyoruz.

Siteyi AMP Yapma

Google AMP, aslında bir HTML5 sadece bildiğimiz basit HTML e göre kısıtlamaları var. AMP Javascript HTML sayfalarının hızlıca oluşturulmasını ve Google AMP Önbellekleme ise bu sayfaların hızlıca sunulmasını sağlıyor.

Konunun teknik detayları ilginizi çok çektiyse, AMP projesinin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ben konuyu biraz daha basit şekilde anlatmaya devam ediyorum.

AMP yani hızlandırılmış mobil sayfalar, aslında CDN mantığı ile çalışıyor. Yani içerik her zaman ön bellekte hazır bekliyor, kullanıcılar ise güncel içeriğe sunucu süresini beklemek zorunda kalmadan erişebiliyor.

Daha basit anlatmanın da yolları vardır herhalde ama benden bu kadar 🙂

Google AMP Hangi İş Modelleri İçin Daha Uygun?

Aslında bu mantık haber ve içerik siteleri için kulağa mantıklı gelse de, e-ticaret siteleri de bu projenin faydalarından yararlanmaktadır. Google AMP, eticaret satış arttırma yöntemlerinden biridir.

Google AMP SEO için Ne Anlama Geliyor?

Google’ın dediğine göre Hızlandırılmış Mobil Sayfalarının Google sonuçları üzerine direkt bir etkisi yok. Ancak hepimiz biliyoruz ki site açılış hızı, Google arama sonuçlarını etkileyen bir faktör. Dolayısıyla bu durum biraz kafa karıştırıcı.

Google yaptığı birçok yeniliği hemen arama motoru sonuçlarına yansıtmıyor. Önce web sitelerin yapılacak değişiklikleri anlamasını ve bu değişiklikleri doğru uygulamasını bekliyor. Ama bir süre sonra bu değişiklikler arama motoru sonuçlarını etkilemeye başlıyor; örnek: https veya mobil uyumluluk.

Peki bu işin herhangi bir sıkıntısı yok mu? var tabii…

Öncellikle AMP sürecinde kaliteli bir yazılımcıya ihtiyacınız var çünkü AMP için özel html etiketleri gerekecektir. Düşünün ki, web sitenizin masaüstü ve mobil versiyonları vardı; artık AMP versiyonu da olacak 🙂

Eğer WordPress kullanacaksanız, yine basit eklentiler ile bu geçişi yapabilirsiniz. Bknz: WordPress nedir

Onu da anlatayım 🙂

Google AMP WordPress Kurulumu

Birçok web site WordPress alt yapısını kullandığı için AMP konusunda da birçok eklenti çoktan yazıldı ve kullanılmaya başlandı bile.

Üzerinde çokça SEO deneyi yaptığım bir siteye bir süre önce size anlatacağım AMP WordPress eklentisini kurdum. Eğer bu makaleyi unutmazsam ilerleyen zamanlarda size karşılaştığım sonuçları da iletiyor olacağım. 🙂

Eklentinin adı: AMP for WP – Accelerated Mobile Pages

Bu eklentiyi kurduktan sonra sizden bir eklenti daha kurmanız istenecek, o zaman da AMP eklentisini kurmanız gerekecektir. Gerekli basit ayarlamaları yaptıktan sonra AMP hemen aktif olacaktır.

Tam da burda belki ufak bir şok geçirmiş olabilirsiniz 🙂 Çünkü sitenizin görüntüsü değişti artık, hatta URL’leriniz bile değişti 🙂

Web site masaüstü versiyon: http://www.birazsaglik.com/

Web site AMP versiyon: http://www.birazsaglik.com/?amp

Aradaki farkı görmek istiyorsanız iki sayfayı da inceleyebilirsiniz.

Bir Makale Daha?

Web Sitem Çok Yavaş Açılıyor – WordPress Sitem Çok Yavaş Açılıyor Sorununa Çözüm!

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

20 comments

 1. cem

  EKlentiyi inceledim. kurdum lakin amp sayfaları içi boş olarak gelmekte. site görünümümüz yok. ayarlarınıda yazarmısınız

  • iki tane eklenti yükleniyor ayrıca cache kullanıyorsanız bir uyarı alacaksınız, onu da cache ayarlarına eklerseniz çalışıyor. Pek ayar yapmanıza gerek yok. sadece css için bir takım değişiklikler var

 2. papatya

  Merhaba Emre Bey,
  Ben de AMP Accelerated eklentisini kurdum. Fakat ON/OFF butonları çalışmıyor. All in one SEO kullanıyorum. SEO sekmesindeki ayarların kapatılması öneriliyor, kapatamıyorum. AMP ile birlikte Accelerated ve Facebook Instant Articles diye 2 yardımcı eklenti kullanıyorum. Siteme bir zararı olur mu? Yardımcı olun lütfen.

 3. Nazlı

  TEŞEKKÜRLER…

 4. Ömer Akgün

  Doğrusu AMP’nin SEO açısından faydalı olacağı inancındayım. Yalnız AMP konusunda derin araştırma yapmadan sadece wordpress eklentileri üzerinden bu yönde bir geçiş yapmanın farklı problemleri de beraberinde getireceğini düşünüyorum.

  Belki ilerleyen süreçlerde sadece bu konuda hizmet veren yazılım firmaları falan türer 🙂

 5. Edebiyat öğretmeni

  Ben de bu eklenti hata verdi. Bu konuda çalışmaların artmasıyla daha sağlıklı bir yapıya kavuşmasını bekleyeceğiz.

 6. Masa Tenisi

  Şahsen hiç beğenmedim. Geri kaldırdım.

 7. mehmet

  Merhaba Hocam. Değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim. siteme amp versiyonunu kurdum. sadece giriş sayfasında site adı ile telefon arama butonu içiçe girdi. bunu nasıl düzeltebilirim. bir de bu butona hemen ara gibi isim nasıl verebilirim.
  şimdiden teşekkür eder saygı sunarım.

  • Merhaba sorularınız tasarım ile ilgili olduğu için ne yazık ki sizi yönlendiremiyorum. Bir web tasarımcı ile görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 8. Ömer DURSUN

  Hocam gerçekten değerli paylaşımınızdan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum

 9. kuzey

  Merhaba Önemli düzeyde içerik uyuşmazlığı (Kritik sorun)nu Çözemiyorum hersey tam ama analiz yanıt vermiyor 2. sorum ise AMP ayar bölümünde Gelişmiş Ayarlar Kısmında Üstbilgi HTML girin
  AMP doğrulandığında işaretlemeyi yazınız ve
  Arşiv sayfası Destek
  bu anahtarı kullanarak / devre dışı Arşiv sayfalarını etkinleştirin.

  ÜZERİNDE KAPALI
  Mobil Yönlendirme
  Mobil kullanıcılara AMP etkinleştirin. Ziyaretçilerinize Daha Hızlı mobil Kullanıcı Deneyimi ver.

  ÜZERİNDE KAPALI
  RTL Destek
  Sol dil desteğine Sağ etkinleştirme

  ÜZERİNDE KAPALI
  Altbilgiye Olmayan AMP sayfaya bağlantı
  altbilgi Olmayan AMP sayfasına / devre dışı bırak Linki etkinleştirme

  ÜZERİNDE KAPALI
  Üstbilgi HTML girin
  AMP doğrulandığında işaretlemeyi yazınız

  (BAŞ etiketi arasında işaretlemeyi girin) burada İşaretlemenizi kontrol: https://validator.ampproject.org/
  Altbilgiye HTML girin
  AMP doğrulandığında işaretlemeyi yazınız yazı var buraya ne ekleniyor ?

 10. gerekyok

  Güzel anlatmışsın reiz, 5 yıldız verdim. Kıskananlar çatlyın :>

 11. rnc

  Yazıya bende bir 5 puan verdim hakettin kardeşim.

 12. Muhammed

  Eklentiyi kurdum tabi arayüz falan değişmiş. Denediyseniz seo ya olumlu yada olumsuz etkisi var mı?

  • kullandığım birkaç sitede bir sıkıntı olmadı ama garanti vermeyeyim sonra kızarsın 🙂

 13. Anlattığınız gibi her şeyi hal ettim. Elinize sağlık. Kafama takılan bir konu var. siteadı.com/amp yazınca amp sürüm açılıyor fakat google bu sayfaları nasıl keşif edecek, yada bizim yapmamız gereken bir şey var mı? AMP sayfaların google indexlenme sürecini nasıl hızlandıra biliriz. Ayrıca bir diğer husus ise yandex’in de amp uyumluluğu var mı?

 14. yusuf

  amp ı nasıl etkinsizleştirebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X