Google AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Çılgınlığı!

Geçen sene bu zamanlarda gündeme bomba gibi düşen Google AMP, birçok platform tarafından sıkça kullanılmaya başlandı. Bize de konu ile ilgili bildiklerimizi size aktarmak düştü. Her zaman ki gibi 🙂

Not: Elimden geldiğince teknik detaylara takılmadan, basitçe AMP hakkında sizi bilgilendirmeye çalışacağım.

 

Haydi başlayalım…

Google AMP Nedir?

Google AMP (Accelerated Mobile Pages) yani türkçesi Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, web site yayıncılarının içeriklerini mobil uyumlu ve kullanıcılara anında gösterebilmesi için geliştirilen açık kaynaklı bir projedir.

Yani? 🙂

Yani diyelim akıllı telefonunuzda Google’da bir arama yaptınız ve karşınıza aşağıda kırmızı ile belirttiğim gibi işaretler çıktı:

amp örneği

karşınızda AMP yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar!

Peki bu işaret ne anlama geliyor?

Eğer bu işareti gördüğünüz bir arama sonucuna tıklarsanız, ilgili sayfa karşınıza “şak” diye çıkacak demektir. Hiç beklemek yok anlayacağınız.

 

Şimdi sırayla AMP ile ilgili merak edeceğinizi düşündüğünüz şeyleri kendim sorup kendim cevaplayayım…:)

 

Google Neden AMP Diye Bir Şey Çıkardı?

Google, web site sahiplerine hep site hızının ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Özellikle e-ticaret sitelerinin yakalayacağı 1 saniyelik ekstra hız, ciro anlamında çok büyük anlamlar taşımaktadır.

Durum böyle olunca, site hızı konusunda Google’dan ilginç bir gelişme beklemek de saçma olmayacaktır herhalde.

Google’ın resmi açıklaması:

Video, animasyon veya zengin grafik barındıran web sayfalarının anında yüklenmesini istiyoruz. Ayrıca aynı kodun telefon, tablet veya herhangi bir mobil aygıt fark etmeksizin çalışmasını ve içeriklerin kullanıcılara anında sunulmasını istiyoruz.

 

Google AMP Nasıl Çalışıyor?

Google AMP, aslında bir HTML5 sadece bildiğimiz basit HTML e göre kısıtlamaları var. AMP Javascript HTML sayfalarının hızlıca oluşturulmasını ve Google AMP Önbellekleme ise bu sayfaların hızlıca sunulmasını sağlıyor.

 

Konunun teknik detayları ilginizi çok çektiyse, AMP projesinin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Ben konuyu biraz daha basit şekilde anlatmaya devam ediyorum.

AMP yani hızlandırılmış mobil sayfalar, aslında CDN mantığı ile çalışıyor. Yani içerik her zaman ön bellekte hazır bekliyor, kullanıcılar ise güncel içeriğe sunucu süresini beklemek zorunda kalmadan erişebiliyor.

Daha basit anlatmanın da yolları vardır herhalde ama benden bu kadar 🙂

 

Google AMP Hangi İş Modelleri İçin Daha Uygun?

Aslında bu mantık haber ve içerik siteleri için oldukça kulağa mantıklı gelse de, e-ticaret siteleri de bu projenin faydalarından yararlanmaktadır.

 

Google AMP SEO için Ne Anlama Geliyor?

Google’ın dediğine göre Hızlandırılmış Mobil Sayfalarının Google sonuçları üzerine direkt bir etkisi yok. Ancak hepimiz biliyoruz ki site açılış hızı, Google arama sonuçlarını etkileyen bir faktör. Dolayısıyla bu durum biraz kafa karıştırıcı. (Eğer web siteniz çok açılıyorsa, sizi bu makaleme davet ediyorum.)

Google yaptığı birçok yeniliği hemen arama motoru sonuçlarına yansıtmıyor. Önce web sitelerin yapılacak değişiklikleri anlamasını ve bu değişiklikleri doğru uygulamasını bekliyor. Ama bir süre sonra bu değişiklikler arama motoru sonuçlarını etkilemeye başlıyor; örnek: https veya mobil uyumluluk.

 

Peki bu işin herhangi bir sıkıntısı yok mu? var tabii…

 

Öncellikle AMP sürecinde kaliteli bir yazılımcıya ihtiyacınız var çünkü AMP için özel html etiketleri gerekecektir. Düşünün ki, web sitenizin masaüstü ve mobil versiyonları vardı; artık AMP versiyonu da olacak 🙂

 

Eğer WordPress kullanacaksanız, yine basit eklentiler ile bu geçişi yapabilirsiniz.

Onu da anlatayım 🙂

 

Google AMP WordPress Kurulumu

Birçok web site WordPress alt yapısını kullandığı için AMP konusunda da birçok eklenti çoktan yazıldı ve kullanılmaya başlandı bile.

Üzerinde çokça SEO deneyi yaptığım bir siteye bir süre önce size anlatacağım AMP WordPress eklentisini kurdum. Eğer bu makaleyi unutmazsam ilerleyen zamanlarda size karşılaştığım sonuçları da iletiyor olacağım. 🙂

Eklentinin adı: AMP for WP – Accelerated Mobile Pages

Bu eklentiyi kurduktan sonra sizden bir eklenti daha kurmanız istenecek, o zaman da AMP eklentisini kurmanız gerekecektir.

Bu eklentileri kurduktan sonra WordPress hesabınızın menüsünde karşınıza aşağıdaki gibi bir alan çıkacak.

AMP birazsaglik

Bu alana logonuzu girebilir, yeni AMP sayfalarınızın biraz şeklini şemailini değiştirebilirsiniz.

Tam da burda belki ufak bir şok geçirmiş olabilirsiniz 🙂 Çünkü sitenizin görüntüsü değişti artık, hatta URL’leriniz bile değişti 🙂

 

Web site masaüstü versiyon: http://www.birazsaglik.com/

Web site AMP versiyon: http://www.birazsaglik.com/?amp

 

Aradaki farkı görmek istiyorsanız iki sayfayı da inceleyebilirsiniz.

 

Son olarak eğer Adsense kullanıyorsanız ve eeee o zaman benim reklamlarım ne olacak diye merak ettiyseniz, o zaman bu linki tıklayın ve konuyu biraz detaylıca inceleyin derim 🙂

 

Haydi Kolay Gelsin!

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

20 YORUMLAR

 1. EKlentiyi inceledim. kurdum lakin amp sayfaları içi boş olarak gelmekte. site görünümümüz yok. ayarlarınıda yazarmısınız

  • iki tane eklenti yükleniyor ayrıca cache kullanıyorsanız bir uyarı alacaksınız, onu da cache ayarlarına eklerseniz çalışıyor. Pek ayar yapmanıza gerek yok. sadece css için bir takım değişiklikler var

 2. Merhaba Emre Bey,
  Ben de AMP Accelerated eklentisini kurdum. Fakat ON/OFF butonları çalışmıyor. All in one SEO kullanıyorum. SEO sekmesindeki ayarların kapatılması öneriliyor, kapatamıyorum. AMP ile birlikte Accelerated ve Facebook Instant Articles diye 2 yardımcı eklenti kullanıyorum. Siteme bir zararı olur mu? Yardımcı olun lütfen.

 3. Doğrusu AMP’nin SEO açısından faydalı olacağı inancındayım. Yalnız AMP konusunda derin araştırma yapmadan sadece wordpress eklentileri üzerinden bu yönde bir geçiş yapmanın farklı problemleri de beraberinde getireceğini düşünüyorum.

  Belki ilerleyen süreçlerde sadece bu konuda hizmet veren yazılım firmaları falan türer 🙂

 4. Avatar Edebiyat öğretmeni

  Ben de bu eklenti hata verdi. Bu konuda çalışmaların artmasıyla daha sağlıklı bir yapıya kavuşmasını bekleyeceğiz.

 5. Merhaba Hocam. Değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim. siteme amp versiyonunu kurdum. sadece giriş sayfasında site adı ile telefon arama butonu içiçe girdi. bunu nasıl düzeltebilirim. bir de bu butona hemen ara gibi isim nasıl verebilirim.
  şimdiden teşekkür eder saygı sunarım.

  • Merhaba sorularınız tasarım ile ilgili olduğu için ne yazık ki sizi yönlendiremiyorum. Bir web tasarımcı ile görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 6. Hocam gerçekten değerli paylaşımınızdan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum

 7. Merhaba Önemli düzeyde içerik uyuşmazlığı (Kritik sorun)nu Çözemiyorum hersey tam ama analiz yanıt vermiyor 2. sorum ise AMP ayar bölümünde Gelişmiş Ayarlar Kısmında Üstbilgi HTML girin
  AMP doğrulandığında işaretlemeyi yazınız ve
  Arşiv sayfası Destek
  bu anahtarı kullanarak / devre dışı Arşiv sayfalarını etkinleştirin.

  ÜZERİNDE KAPALI
  Mobil Yönlendirme
  Mobil kullanıcılara AMP etkinleştirin. Ziyaretçilerinize Daha Hızlı mobil Kullanıcı Deneyimi ver.

  ÜZERİNDE KAPALI
  RTL Destek
  Sol dil desteğine Sağ etkinleştirme

  ÜZERİNDE KAPALI
  Altbilgiye Olmayan AMP sayfaya bağlantı
  altbilgi Olmayan AMP sayfasına / devre dışı bırak Linki etkinleştirme

  ÜZERİNDE KAPALI
  Üstbilgi HTML girin
  AMP doğrulandığında işaretlemeyi yazınız

  (BAŞ etiketi arasında işaretlemeyi girin) burada İşaretlemenizi kontrol: https://validator.ampproject.org/
  Altbilgiye HTML girin
  AMP doğrulandığında işaretlemeyi yazınız yazı var buraya ne ekleniyor ?

 8. Güzel anlatmışsın reiz, 5 yıldız verdim. Kıskananlar çatlyın :>

 9. Eklentiyi kurdum tabi arayüz falan değişmiş. Denediyseniz seo ya olumlu yada olumsuz etkisi var mı?

 10. Anlattığınız gibi her şeyi hal ettim. Elinize sağlık. Kafama takılan bir konu var. siteadı.com/amp yazınca amp sürüm açılıyor fakat google bu sayfaları nasıl keşif edecek, yada bizim yapmamız gereken bir şey var mı? AMP sayfaların google indexlenme sürecini nasıl hızlandıra biliriz. Ayrıca bir diğer husus ise yandex’in de amp uyumluluğu var mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here