SEO Sıralama Etkeni #1: Kullanıcı Memnuniyeti

Google arama sonuçlarını belirleyen 200 farklı faktör olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Bu faktörler arasında çok önemli olan SEO çalışmaları da var, az önemli olanlar da…

Bazen site içi SEO veya backlink çalışmalarına kendimizi o kadar çok kaptırıyoruz ki, asıl amacımızın ne olduğunu gözden kaçırıyoruz:

Kullanıcıları memnun etmek!

Kullanıcı memnuniyeti, belki de Google sıralamalarını belirleyen en önemli etken ancak bunu başarmak biraz zor olduğu için sanırım birçoğumuz işin kolayına kaçıp, Google’ı kandırmaya çalışıyoruz.

Kullanıcı memnuniyetini ölçebilmek gibi bir şansımız da ne yazık ki pek yok. Google, kullanıcı davranışlarını kendi bünyesinde değerlendiriyor ve bunu bizlerle paylaşmıyor.

Düşünsenize, bir ziyaretçinin bizim sayfamızdan ayrıldıktan sonra aynı konu ile ilgili neler yaptığını bilsek ne kadar harika olurdu değil mi? Bizden sonra gittiği hangi sitede istediği bilgileri bulduğunu bilsek mesela? 🙂

Kullanıcı memnuniyeti SEO konusunun can damarıdır ve bu oyunu iyi oynamak istiyorsak, konuyu çok iyi anlamamız gerekir. O zaman gelin anlatayım…

Google Kullanıcı Memnuniyetini Nasıl Ölçer?

Google, kullanıcıların yaptıkları aramalardan memnun kalıp kalmadıklarını tahmin edebiliyor.

Peki nasıl?

Bir kullanıcının Google’da yaptığı aramadan sonra giriş yaptığı ilk sayfada kalması, bilinen adı ile “long click”, o kullanıcının memnuniyetini işaret edebiliyor.

Eğer Google, arama sonuçlarının ilk sırasında bulunan websiteye kullanıcıyı sokabildiyse ve daha sonra kullanıcı farklı bir site arayışına girmediyse, bu durumda hem Google hem de ilk sıradaki website kazanmış olur.

Not: tabii ki bu her site türü için geçerli değildir. Bazı sitelerin formatları gereği, bu örnek pek de mümkün olmaz

pogosticking nedir

Pogosticking olarak bilinen ve kullanıcının doğru aramayı bulmak için devamlı girdiği siteden çıkıp bir başkasına girme isteği, aslında bir bakıma arama motoru sonuçlarını da şekillendirmektedir. Google, bu çalışmayı da en yakın yardımcısı Panda yardımı ile yapmaktadır.

Panda Algoritması

Google, her aramadan sonra gerçekleşen kullanıcı deneyimini değerlendirmek yerine, Google Panda algoritması ile bu kullanıcı davranışını önceden tahmin edip, sonuçları da ona göre listemeye çalışır.

Kullanıcıları pek tatmin etmeyen sayfalar, devamlı güncellenen indeks ile arama sonuçlarında gerilere düşer ve aslında günümüzün/geleceğin SEO modeli de şekillenmeye başlar.

Aşağıdaki tabloda Panda algortima cezasına çarptırılmış bir siteye ait grafik yer almaktadır.

Panda ceza örnekleri

Backlink çalışmalarım neden işe yaramıyor diyenlere de bu açıklama belki bir cevap niteliğinde olacaktır.

Peki Ne Yapmalıyız?

Eğer arama motorları, kullanıcı deneyimini ölçüyor ve bunu arama sonuçlarına yansıtıyorsa, o zaman biz de;

  • Kullanıcılara farklı bir kaynağa gitmelerine gerek bırakmayacak içerikler sunmalı,
  • Panda algoritmasına uygun bir website oluşturmalı,
  • Kullanıcılara değişik deneyimler sunarak, bizi tekrar tercih etmelerini sağlamalıyız.

Kullanıcı Deneyimini Arttıracak 4 İpucu

1 – Özgün, Kaliteli ve Farklı İçerikler

Websitelerin birçoğu rakiplerinin birer kopyası adeta. Teknik alt yapısından, dizayna veya ürün sayfalardan, hizmet alanlarına kadar kendisini tekrarlayan içerikler….

Peki herkes aynı içeriği aynı şekilde verirse, kazanan kim olur?

Website sahiplerinin vermesi gereken en önemli karar, genel stratejinin belirlenmesi aşamasında olmalıdır. Farklı içeriklerle kullanıcıları şaşırtmak mı yoksa hiç riske girmeden rakiplerinin izinden gitmek mi?

Eğer birinci yolu tercih ederseniz ve iyi işler ortaya koyarsanız, Google sizi er ya da geç keşfedecek ve hak ettiğiniz değeri alacaksınız.

Eğer ikinci yolu seçerseniz, elinizi bir hayli cebinize atmak zorunda kalacak ayrıca sonuçta başarısız olma ihtimalini daha başlamadan kabullenmiş olacaksınız.

Karar sizin!

2 – Başlık ve Meta Etiketleri

Başlık ve meta açıklamaları, SEO açısından çok önemlidir. Ancak eğer arama motorunu manipüle etmek için bu alanları yanlış kullanırsanız, kullanıcı deneyimini yerle bir edebilirsiniz.

Başlık ve meta açıklamalarının bir tek amacı olduğunu unutmamak gerekir: Arama sonuçları listesinde özet bilgi sunmak.

SEO çalışması yaparken kendimizi kullanıcıların yerine koymak yani empati yapmak da gerekir. Yani başlık ve meta açıklamalarında sadece arama hacimlerine göre anahtar kelimeler kullanırsanız, kullanıcıların sayfanıza girmesi ile çıkması bir olur.

3 – Pop-up Kullanımı

Pop-up kullanımları hem çok yararlı hem de çok zararlıdır. Neden mi?

Kaliteli ve SEO uyumlu pop-up kullanımı ile çok düşük maliyetlerle üye kazanımı yapabilirsiniz. Lead olarak bilinen, üye kazanımı ile sizin en alakalı kitlelere ulaşabilir satışlarınızı da arttırabilirsiniz.

Peki neden zararlı?

Pop-up kullanımının popüler olmayan sitelere zararı da hiç göz ardı edilecek gibi az değildir. Bir kullanıcı, sitenize girdikten sonra onun suratına bir pop-up patlatacağınıza, direkt küfür edin daha iyi. Eğer ziyaretçinizin sitenize girer girmez “X” işaretine basıp, sayfanızdan ayrılmasını istemiyorsanız dikkatli olun derim.

İlle de bir pop-up kullanacaksanız, size önerim kullanıcılara biraz zaman vermeniz. Yani bırakın insanlar sitenizde gezinsinler, içeriklerinizden memnun kalsınlar daha sonra istediğiniz teklif ile onların karşısına çıkabilirsiniz. Hatta bu pop-upları sadece kullanıcılara sitenizden ayrılmaya karar verdiklerinde de gösterebilirsiniz. Artık yeni eklentiler bunu bile başarabiliyor.

4 – Website Hızı

Website açılış hızı, hem SEO açısından hem de kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemlidir.

TTFB, yani “time to first bite“, Google’ın website hızı konusunda ilgilendiği en önemli parametredir. Yani sunucudan çekilen ilk bitelık veri için harcanan zaman, arama motoru optimizasyonu açısından belirleyici bir özelliktir.

Peki kullanıcı deneyimi?

Konu kullanıcılara geldiğinde ise her milisaniye bile sizin için altın değerindedir.

  • Müşterilerin %47’si, sitenizin 2 saniye içerisinde açılmasını bekliyor. Aksi taktirde siteniz açılmadan sizi terk edebiliyorlar.
  • Her bir saniyelik gecikme, dönüşüm oranınızı %7 oranında olumsuz etkiliyor.
  • Eğer bir eticaret sitesi günde 100,000TL ciro yapıyorsa, 1 saniyelik bir yavaşlık o siteye yılda -2.5 Milyon TL olarak geri dönebiliyor.

Artık karar sizin…:)

Bir Makale Daha?

E-Ticaret Satış Arttırma Yöntemleri [Hemen Uygulayabilirsiniz]