adwords dönüşüm kodları

Dönüşüm Optimizasyonu: Dönüşüm Optimizasyonu Nedir?

Dönüşüm Optimizasyonu Nedir?

Dönüşüm optimizasyonu, minimum maliyetle maksimum dönüşüm oranı  sağlayabilmek için yapılan optimizasyon çalışmalarına verilen isimdir. Dönüşüm oranı: belirlediğiniz bir hedefi gerçekleştiren kullanıcıların, reklamlarınızı tıklayarak gelen tüm kullanıcılara olan oranıdır.

Bugünkü yazımızda, çok basit ancak birçok e-ticaret sitesi tarafından ne yazık ki uygulanmayan veya yanlış uygulanan, dönüşüm optimizasyonu ve AdWords dönüşüm kodları hakkında bilgi vermek istiyorum.
Ölçümleme yapamadığınız herhangi bir pazarlama kanalına para harcamanız, paranızı çöpe attığınız anlamına gelir. Neden mi? Cevap çok basit: dönüşüm oranı.

Dönüşüm Oranı

Dönüşüm oranı, belirlediğiniz bir hedefi gerçekleştiren kullanıcıların, reklamlarınızı tıklayarak gelen tüm kullanıcılara olan oranıdır. Yani basit bir örnekle konuyu netleştirmek gerekirse,

Diyelim hedefiniz üye kazanmak. Yani şu an satışa pek odaklanmıyor ve sadece üye kazanımına yatırım yapıyorsunuz. Üye kazanımı için en iyi kanalın Google görüntülü reklam ağı reklamları olduğunu ve 1,000TL nin de bu kanal için yeterli bir harcama olacağını düşündüğünüzü varsayalım. 1,000TL harcamaya karşılık websitenize 5,000 kişi çektiğinizi ve bu gelen 5,000 kişiden 50 kişinin websitenize üye olduğunu düşünürsek, dönüşüm oranı:

dönüşüm oranı = hedefi gerçekleştiren kullanıcı sayısı / tüm kullanıcılar   yani;

Dönüşüm oranı = 50 / 5000 = %1

Herkes için standart bir dönüşüm oranından bahsetmek mümkün değil. Sektör, iş modeli veya orta-uzun vade stratejilere göre bu oran her işletmeye göre değişiklik gösterebilir. Ancak önemli olan dönüşüm oranınızı devamlı geliştirebiliyor olmanızdır.

Dönüşüm optimizasyonu ve dönüşüm oranını arttırma için yapılması gerekenler yine işletmeden işletmeye değişse de, en genel anlamı ile iyileştirme yapılması gereken alanlar: açılış sayfası optimizasyonu, reklam optimizasyonu, A/B testi, sipariş tamamlama süreçleri, müşteri deneyimi olarak sıralanabilir…

Peki ben bunları neden anlattım 🙂

Yukarıdaki hesapları yapabilmeniz ve dönüşüm oranlarını kontrol edebilmeniz için dönüşüm kodlarına ihtiyacınız var ve bu kodları websitenizin belirli sayfalarına yerleştirmeniz gerekiyor.

Not: Bu işlem çok basit ve kolaylıkla yapılabilecek bir işlem…

Dönüşüm kodları konusunda bugün sadece AdWords örneğini anlatacağım. İlerleyen zamanlarda diğer kanalları da irdeliyor olurum 🙂<

AdWords Dönüşüm Kodları

Dönüşüm optimizasyonu için gereken AdWords dönüşüm kodlarını AdWords panelinden rahatlıkla alabilirsiniz.

Dönüşüm kodu belirlerken:

  • Ad: Dönüşümün ne ile ilgili olduğunu hatırlayabilmeniz için istediğini gibi bir ad koyabilirsiniz.
  • Değer: Üye kaydı olduğu için herhangi bir değer seçmiyorum. Ancak eğer satış dönüşümü seçecekseniz mutlaka değeri değişken olarak tanımlamalısınız. Yoksa 10tl lik bir satış ta yapsanız 1000TL lik bir satış da yapsanız, dönüşümü 1 olarak göreceksiniz, ve dönüşüm optimizasyonu pek de mümkün olamayacak.
  • Sayı: Bu seçenek de satış dönüşümleri için kullanılmaktadır. Örneğin, bir reklam tıklaması ile 4 satış yapmış kişinin dönüşüm sayısının 4 mü 1 mi olacağına karar vereceğiniz kısım.
  • Dönüşüm aralıkları: Bu alan reklam tıklandıktan kaç güne kadar dönüşümün kayıt edileceğini belirlediğiniz alan. Yani birisi reklamınıza tıkladı ve üyelik işlemini gerçekleştirmedi. 25 gün sonra başka bir kanaldan tekrar websitenizi ziyaret eden aynı kişi, eğer üyelik işlemeni gerçekleştirirse, dönüşüm gerçekleşmiş olur.
  • Kategori: Üyelik için kayıt seçebilirsiniz. Eğer satış için dönüşüm belirleyecekseniz o zaman Alış/Satış seçmelisiniz.
  • Optimizasyon: Bu seçeneği de işaretliyoruz ki, AdWords bu veriyi rapor sütunlarında göstersin.

adwords-donusum-optimizasyonu

5. Kaydet ve devam et dediğimizde karşımıza AdWords’ün bizim için belirlediği dönüşüm kodu çıkıyor.

adwords-donusum-kodu

Önemli: Birçok müşterim tarafından yapılan hatayı sizlere anlatmak ve bu konu da ilginizi çekmek istiyorum.

Dönüşüm kodları sadece hedefin tamamlanması gereken sayfaya koyulmalıdır. Yani örneğin üyeliğin tamamlandığı son sayfa /uye-basarili sayfası ise üyelik için oluşturduğunuz dönüşüm kodu sadece bu sayfaya eklenmelidir. veya satışlar için belirlediğiniz dönüşümler için dönüşüm kodlarını sadece /tesekkurler sayfasına eklemelisiniz. Dolayısıyla ilgili kodlar sadece bu sayfaya yapılan girişlerden sonra tetiklenecektir.

Eğer AdWords reklamlarını kullanıyorsanız, dönüşüm kodlarını kullanmıyor olmanızın herhangi bir mazereti olmamalıdır. Reklamların performansını takip edebilmeniz ve dönüşüm optimizasyonunu yapabilmeniz için bu kodlar, işletmeniz için hayati niteliktedir. Aksi taktirde AdWords işe yarıyor mu sorusuna vereceğiniz cevap olumsuz olacaktır.

Bu kodları kullanıyor olmanız halinde, dönüşüm optimizasyonu için Google’dan yardım da alabiliyoruz. Yani Google’a reklamlarınızı dönüşüm oranlarını baz alarak göstermesini söyleyebiliyor, minimum maliyetlerle maksimum dönüşüm oranları elde edebiliyoruz.

Bir Makale Daha?

E-Ticaret Satış Arttırma Yöntemleri [Hemen Uygulayabilirsiniz]

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.