Kaynak Kodlarının SEO İçin Önemli Olmasının 5 Sebebi

SEO çalışmalarında kodlar oldukça önemlidir. Özellikle de kaynak kodları SEO durumunuzu ciddi şekilde değiştirebilir. Kaç tane SEO aracı kullanırsanız kullanın, kaynak kodlarını kendi gözünüzle mutlaka incelemelisiniz. Piyasadaki hiçbir SEO aracı bu işlemi tam anlamı ile yapamıyor.

Eğer kaynak kodlarında hangi alanları inceleyebileceğinizi bilirseniz, web sitenizi çok ciddi problemlerden de kurtarmış olabilirsiniz.

Peki nasıl?

Gelin konuyu derinlemesine inceleyelim…

Kaynak Kodu Nasıl Bulunur?

Kaynak kodları SEO çalışmalarını nasıl etkiliyor sorusuna cevap vermeden önce kaynak kodlarının nasıl bulunacağını anlatmak istiyorum.

  1. Sayfa kaynağını görüntülemek istediğimiz web sayfasını açıyoruz
  2. Mouseumuz ile sağ klik yapıyoruz
  3. Açılan menüden “sayfa kaynağını görüntüle” diyoruz.
  4. Karşımızda kaynak kodları!

sayfa kaynağı nasıl görüntülenir

Kaynak Kodları ve SEO

1 – Canonical Etiketi

Canonical etiketi kullanımı özellikle yinelenen içerik problemi ile savaşırken kullanabileceğiniz çok etkili bir yöntemdir. Ayrıca canonical etiketi ile link juice aktarımını da başarıyla bir URL den diğer URL ye yapabilirsiniz.

Öte yandan, eğer canonical etiketini hatalı kullanırsanız, bu kadar başarılı bir etiket tam bir şeytana dönüşecektir.

canonical etiketi kullanımı

Sonuç: Eğer canonical etiketinin nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız sakın bu etiketi kullanmayın. Eğer kaynak kodlarınızda bu etiket varsa konuyu incelemelisiniz derim.

2 – Sunucu Tarafında Gözükmesi Gereken Kodlar

Sayfa kaynağındaki HTML kodlarını incelerken karşınıza PHP, C#, VB.net ile ilgili kodlar çıkabilir. Özetle, bu kodlar karşınıza kesinle çıkmamalıdır.

  • Aşağıdaki gibi kodlar sayfa kaynağında yer alıyorsa, bu kodlar sunucu tarafında çalışmıyor anlamına gelir bu da sayfanın fonksiyonunda hatalar olduğunu gösterir.
  • Sunucu tarafında olması gereken kodları herkesin görmesine izin verirseniz, rakiplerinize hatta hackerlara yardımcı olmuş olursunuz.
  • Google botlarının bu kodlara erişimi de gereksiz kaynak (indeksleme oranı) kaybına neden olacaktır.

sunucu kodları

Sonuç: Sunucu tarafında kalması gereken kodların sayfa kaynağında yer almadığından emin olun.

3 – CSS Manipülasyonu ve Gizli Metin

Eskiden gizli metin kullanımı ile Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak oldukça çok tercih edilen bir yöntemdi.

Black hat seo yapan arkadaşlar, sayfanın hemen hemen her yerine anahtar kelimeler doldurup, Google’ı manipüle etmeye çalışıyordu. Bunu da, yazı rengi ile arka plan rengini aynı tutarak yapıyorlardı. Yani siz sayfaya girdiğinizde her şey normal gözüküyor ancak aslında girdiğiniz sayfada onlarca satır seo metini oluyor.

Aynı aşağıdaki gibi:

gizli metin seo

Bazen de gizli metinleri istemeyerek koyarız ki bu bence daha da kötü bir durum. Yani masum bir yanlışlıktan ötürü Google tarafından banlanmak oldukça sıkıntılı olacaktır.

Sonuç:  Sayfanızın Javascript ve CSS dosyalarını pasif yapıp, sayfanızı bir de salt metin olarak inceleyin. Bakalım her şey olması gerektiği gibi mi

4 – Meta Robot Problemleri

Canonical etiketlerinde olduğu gibi robot etiketleri de doğru kullanıldığında harikalar yaratabilir ancak hatalı kullanımlarda ise kabusunuz olabilir.

Meta robot etiketleri ile genellikle hedeflenen, sayfaların Google tarafından indekslenmesini veya taranmasını engellemek. Tahmin edeceğiniz üzere işe yarayan sayfalarınızın indekslenmesini engellemek istemezsiniz!

Eğer bir veya birçok sayfanız Google arama sonuçlarında çıkmıyorsa, sayfanızın kaynak kodlarını inceleyip aşağıdaki gibi kullanımların olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

roborts etiketleri

Sonuç: Kaynak kodlarınızda noindex veya nofollow gibi ibareler varsa mutlaka konuyu biraz detaylı inceleyin.

5 – Kod Oranı

Bir web sayfasının kod/içerik oranı SEO açısından çok ama çok önemlidir.

Kod içerik oranı, sayfanızdaki metin miktarını gösteren bir orandır. Bu oran sayesinde arama motorları ilgili web sayfasının alaka düzeyini anlayabilmektedir. Yüksek metin oranı arama motorlarında çok daha üst sıralara çıkacağınız anlamına gelecektir.

Tüm arama motorları bu oranı algoritmalarına dahil etmiyor ancak Google abi kesinlikle ediyor.

kod oranı

Sonuç: Az kod çok içerik 🙂

Bir Makale Daha?

Url Parametreleri ve SEO