Eposta Pazarlama: Eposta Pazarlamada 12 Adım

Eposta pazarlama sürecinde dikkat etmeniz gereken ana unsurları inceleyelim.

Eposta pazarlamayı uzun süredir yapan ve bu süreçte çok başarılı olan markalar olduğu sürece yeni başlayan da pek çok marka ve kurum bulunuyor. Halen pek çok marka eposta pazarlamayı ya hiç bilmiyor, ya da kullanıyor olmasına rağmen yeterince verimli kullanamıyor.  Verimsizliğe sebep olan ana faktör ise süreç yönetiminde yapılan hatalar.

Eposta Pazarlamada 12 Adım

1- Kaç tane ayrı gönderim listesi yapmak istediğinize karar verin. Örneğin “e-bülten” gönderimi için ayrı, “basın ve medya” için ayrı bir adres listesi oluşturmak isteyebilirsiniz. Bunların dışında haftalık gönderimler ve şirket çalışanlarına yönelik iç iletişim için de ayrı listeler oluşturabilirsiniz.

2- İçeriğinize ve hangi sıklıkta gönderi yapmak istediğinize karar verin. eposta yoluyla e-bülten gönderimini her ay mı yapmak istiyorsunuz? Bunu yapmak için yeteri kadar zamanınız var mı? E-bültenin içeriği ne hakkında olacak? Neden herhangi birisi sizin adres listenize üye olmak istesin? Alıcılarınızın bu e-bültenden ne gibi kazançları olacak? Bu soruların yanıtını vermeden yola çıkmayın.

3- Gönderdiğiniz eposta kampanyalarıyla nasıl bir marka imajı yaratmak istiyorsunuz? Çok sayıda e-ticaret kampanyası mı gönderiyorsunuz? Yoksa kurumsal ve marka bilinirliği odaklı e-bültenler mi gönderiyorsunuz?

4- Veritabanınızda bulunan müşterilerden onlara eposta yoluyla e-bülten, teklif ya da promosyon göndermek için mutlaka izin alın. İzinsiz eposta gönderimi yasaktır.

5- Gizlilik hakları sözleşmenizin, özellikle “kişi tanımlama bilgilerinin takibi” ve “13 yaşın altındaki çocuklara eposta gönderimi” gibi sorunlar konusunda usulüne uygun olduğundan emin olun. Eğer açılma ve tıklama oranlarını takip ediyorsanız ya da çocukların sizin epostalarınıza abone olmasında herhangi bir sorun yoksa, bu başlıkları gizlilik hakları sözleşmenizde mutlaka kapsamlı olarak anlatın.

Eposta Pazarlama

6- Yasaları iyi öğrenin, CAN-SPAM kurallarını çok iyi bilin ve gerektiğinde eposta hizmeti aldığınız kuruma veya avukatınıza danışın.

7- Kampanya gönderdiğinizde, “reply to-yanıtla” alanında her zaman alıcılarınızın size rahatlıkla ulaşabileceği bir eposta adresi kullanın. Ayrıca düzenli olarak kontrol ettiğiniz sürece “sales@” veya “email@” gibi adresler de kullanabilirsiniz. Eğer kişiye özel “kisiadi@sirketismi.com” şeklinde adresler kullanırsanız, epostada adı geçen kişi şirketinizden ayrıldığında zor durumda kalabilirsiniz. Muhtemelen bu ismi onun yerine geçecek kişini adıyla değiştireceksiniz. Bu nedenle herhangi bir sorunla karşılaşmamak için en baştan “sales@” tarzında genel bir hesap üzerinden gönderim yapmanızı tavsiye ederiz.

8- Şablonlarınızı mutlaka test edin. Bundan gerçek anlamda, daha önce hiç test etmemişsiniz gibi test etmenizi kast ediyoruz. Onları öncelikle arkadaşlarınıza, ailenize ve meslektaşlarınıza gönderin. Ayrıca şablonları olabildiğince çok sayıda farklı eposta uygulamasında deneyin. Kendi eposta hesaplarınızda onları açın ve defalarca tıklayın. Sonra da raporları kontrol edin. Tüm takip sürecinin gerektiği gibi çalıştığından emin olun. “Yanıtla” butonuna tıklayın ve yanıtların hesabınıza düşüp düşmediğini kontrol edin. İletinizi gerçek müşterilerinize göndermeden önce yaptığınız tüm hataları ortaya çıkarmaya ve düzeltmeye çalışın.

9- Web sitenizde çifte kayıt formu oluşturun. Teyit ekranlarını ve teyit epostalarınızı onayladığınızdan emin olun. Bu ekranları, müşterilerin alacakları epostalarla ilgili beklentilere kapılmasını sağlayacak şekilde düzenleyin.

10- Bir test listesi oluşturun. Muhtemelen sizin de pek çok kurum gibi 3 ya da 4 tane ayrı eposta adresiniz vardır. Bir test listesi oluşturabilir ve kampanyanızın tümünü bu listeye gönderebilirsiniz. Bu, gerçek listenize göndermeden önce epostanızın nasıl görüneceğini anlamanın en iyi yoludur.

11- Listelerinize kendi hesabınızla da üye olun. Dijital pazarlama platformu size önceden test epostası göndermenize izin verse bile, tıpkı müşterileriniz gibi asıl adres listesinde yer almak, müşteri gözüyle bakabilmek için her zaman yararlıdır.

12- Performansınızı sürekli gözden geçirin. Birkaç gün sonra tekrar geri dönün ve raporları inceleyin. Kaç kişi epostanızı açmış? Kaç kişi linkleri tıklamış? Günlük web trafiğinizi ve en önemlisi satışlarınızı karşılaştırın. Eposta gönderiminin size geri dönüşünün nasıl olduğunu belirleyin. Bir sonraki kampanyayı planlamaya başlayın. Daha önceki kampanya raporlarınıza bakarak, insanların hangi linkleri tıkladığını ve tıklamadığını anlamaya çalışın. Bu raporlar bir sonraki kampanyanızın temellerini oluşturacaktır.

Bir Makale Daha?

E-mail Pazarlama: Mailing Nasıl Yapılır?

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir