Twentify 2018 Sosyal Medya Trendleri Raporunu Yayınladı

Sosyal medya trendleri raporu, hangi platformların daha çok kullanıcı kazandığı, hangi platformun kullanıcı kaybettiği konularında bilgiler veriyor. Bu bilgiler markaların ilerleyen dönemlerde sosyal medya stratejilerini değiştirebilir.

 Facebook son aylarda birden fazla büyük krizle karşılaştı. Güvenlik sorunu, GDPR gibi olaylar yaşayan platform, sosyal medya raporu verilerine göre son 7 yılın en düşük büyümesini yaşadı.

facebook-gunluk-aktif-kullanici-sayisi-1

İlginç ki,  hissesinde 120$ Milyon kaybetmesine rağmen, hala büyümeye devam ediyor. Mark Zuckerberg, 2.5 Milyar kişinin Facebook, Messenger, Whatsapp ya da Instagram’ı kullandığını belirtiyor. Bu da, değer kaybetmesine rağmen büyümenin nedenini açıklıyor.

Günümüzde sürekli etkisinin Türkiye’de azaldığını söylediğimiz Snapchat ise, 3 milyonluk bir küçülme yaşadı.

snapchat-gunluk-aktif-kullanici-sayisi-2

Twitter ise sürekli bazı hesapları kapadığı haberlerini paylaştı. Bunun amacı Twitter’ı daha kaliteli hale getirmek. Bu çalışmalar ile Twitter, 3 çeyrekte de pozitif gelişme göstermiş. Gelin Türkiye’de sosyal medya ne durumda, detaylıca inceleyelim.

Türkiye’de Sosyal Medya’nın Durumu

Türkiye’de ise durum pek farklı değil. En hızlı düşüşü Snapchat yaşadı. 2018 1. çeyrek ve 2. çeyrek verileri karşılaştırıldığında, uzun diyemeyeceğimiz zaman diliminde bile %6’lık bir gerileme görülmekte. Devamında -%5 ile Swarm daha sonra ise -%4 ile Twitter ve Facebook geliyor.

turkiye-sosyal-medya-kullanimi

13-34 Yaş Arası Kadın Erkek verileri incelendiğinde ise, Instagram ve Snapchat’ı kadınların erkeklere göre daha fazla kullanıldığını görüyoruz. Erkeklerin kadınlardan daha fazla kullandığı platform ise Youtube ve Facebook.

 13-34-yas-kadin-erkek-sosyal-medya-verileri

18-24 Yaş arası Instagram ve Youtube’da

Twentify sosyal medya trendleri raporuna göre 18-24 yaş arası bireylerin %86’sı Instagram kullanıyor. %75’ı ise Youtube’da dolaşıyor. Sonra sırasıyla Facebook, Twitter, Snapchat geliyor. Verilere göre her iki kişiden biri Facebook kullanmadığını belitti. İki çeyrek arasında da en büyük düşüş Snapchat platformunda yaşandı.

25-34 yaş raporuna göz atıldığında ise Facebook kullanımının %70’lere yükseldiği görülüyor.

35-44 yaş aralığındaki verilerde ise birbirine çok yakın olarak kullanılan üç platform var. Bu platformların hepsinin kullanımı oldukça yüksek.

35-44-yas-sosyal-medya-kullanimi

İkinci çeyrek verileri ise: Facebook %75, Youtube%73 ve Instagram %70. Facebook ilk çeyrekte %83 kullanılıyordu.35-44 yaş grubunda ilk çeyreğe göre ikinci çeyrekte Snapchat kullanımı %5 arttı.

Rapora göre, sosyal medya kullanımının hızlı bir şekilde değiştiğini söyleyebiliriz. Bu dinamik durumun takibi, sosyal medya reklamı veren markalar ve sosyal medya ajansları için hayati bir önem taşıyor. Sosyal medya platformlarını kullanan kitlenin yaş aralığı değişiyor ya da bazı platformlara olan ilgi azalabiliyor. Bunlarda yaşanan bir değişim bile, sizin reklamınızın doğru kitleye ulaşamaması anlamına gelebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here