Google’da Hangi Sayfadasınız? Google Sıra Bulucu

Bu yazımda, sayfalarınızın Google’da kaçıncı sırada çıktığını gösteren, güzel bir google sıra bulucu websitesinin ve  programın tanıtımını yapmak istiyorum.

Google Sıra Bulucu

Websitenize koyduğunuz yazıların Google’daki sıralamasını mutlaka merak ediyorsunuzdur. Google sıra bulucu siteler sayesinde öğrenmek bulmak çok basit 🙂

Google’da Kaçıncı Sayfada Çıktığınız Önemli Mi?

Aklınızdan Google’da kaçıncı sayfada çıkmanın ne önemi olduğu geçiyor olabilir. Aslında çooook önemi var.

Google’da ne kadar üst sıralarda çıkıyorsanız, sayfalarınız o kadar çok okunuyor demektir. Hatta ilk sayfadaki sıralama bile çok değerlidir.

Aşağıdaki sıralama ilk sayfada yer alan yazıların görüntülenme oralarını göstermektedir. İlk yazı ile altıncı yazı arasındaki farka dikkat vermenizi öneririm. Yani 100 kişinin Google arama motoruna yazdığı aynı kelime sonucu çıkan ilk on sonuçta; ilk çıkan yazıyı 32 kişi okurken, 6 sırada çıkan yazıyı sadece 4 kişi okumaktadır.

hangi-sıra

Alttaki grafikte ise yazınızın Google ilk on sayfa gösterimine oranla okunma yüzdesini göstermektedir. Yani yine 100 kişinin Google arama motoruna yazdığı aynı kelime sonucu çıkan ilk on sayfada; ilk sayfadaki yazıları 91 kişi okurken 6. Sayfadaki yazıları sadece 1 kişi okumaktadır.

hangi-sayfa

Google’da Kaçıncı Sayfada Çıktığınızı Nasıl Öğreneceksiniz?

Sanırım artık herkes durumun ne kadar ciddi olduğunu fark etti :)…Şimdi gelin hep beraber bu sorguyu nasıl yapabileceğinize bakalım.

İnternette sıralama analizi yapan birçok yerli ve yabancı Google sıra bulucu bulunmaktadır ancak benim favorim whatpageofsearchamion’dur.

1. Bu sayfaya giriş yapın.

2. Keyword alanına hangi anahtar kelimeyi aratmak istiyorsanız onu yazın.

3. URL kısmına ise aratmak istediğiniz sayfanın URL’sini yapıştırın. (Not: ana sayfanızın url’sini değil sayfanızın url’sini yazın.)

whatpageofsearchamion

4. Search demeniz yeterli olacaktır. (Not: Bu servis sadece ilk on sayfadaki sonuçları sıralamaktadır. Yani eğer sonuç bulunamazsa henüz Google dünyasında olmadığınızı varsayabilirsiniz)

hangi-sayfadayim

 

Eğer daha detaylı ve profesyonel bir analiz yapmak isterseniz o zaman ücretsiz bir SEO aracı olan Rank Tracker tam size göre!

 

Rank Tracker

Programımızın adı Rank Tracker. Bu bir website değil, bir program dolayısıyla bu programı indirmeniz gerekecek.

1. Programı indiriyoruz.

2. Sitenizin URL’ini çıkan ekrana giriyoruz.

rank tracker

3. Karşınıza çıkan ekrana next diyelim (eğer Google AdWords veya Google Analytics hesabınızı seçerseniz, Rank Tracker bu hesaplardan anahtar kelime bulmaya çalışacaktır)

4. Şimdi araştırmak istediğiniz anahtar kelimeleri yazıyoruz ve next diyoruz.

rank tracker kelime ekleme

5. Son olarak Türkiye ve Google.com.tr’yi seçip next diyoruz.

rank tracker ülke seçimi

6. Karşınızda Google sıralama sonuçları

Rank tracker sonuçlar

 

 

Haydi kolay gelsin 🙂

SEO eğitimi mi arıyorsunuz? Hemen burada ⇒  Seo Eğitimleri

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

10 YORUMLAR

 1. Google’da birinci olduğum kelimeyi yazdım ancak hiç bir şey bulamadı. Ancak Googleın ana sayfasına yazıp aradığımda sayfamın ilk sırada çıktığını gördüm. Bence pek iyi bir uygulama değil…

  • Merhabalar,

   Blogspot ülke uzantısını URL’e otomatik olarak ekliyor ve URL .blogspot.com.tr ye otomatik yönlendiriliyor. Yani arattığınız URL’nin .tr sini kaldırısanız doğru sonuca ulaşabilirsiniz. ör: kitab******.blogspot.com

 2. KITAP ÖNERISI VE ÖZETI 11:41 am Ocak 12, 2015
  Google’da birinci olduğum kelimeyi yazdım ancak hiç bir şey bulamadı. Ancak Googleın ana sayfasına yazıp aradığımda sayfamın ilk sırada çıktığını gördüm. Bence pek iyi bir uygulama değil…

  Kardeşim sen bilgisayarının gecmisini temizle cukileri boşaltıp bide öyle arama yap 😉

 3. şöyle bir sıkıntımız var. sıra bulucu sitelerde 2. sırada çıkmamıza rağmen google 5. sayfadayız. nasıl bunu beceriyorlar. bilginiz var mı?

 4. Öncelikle emeğinize sağlık.Rank tracker konusunda cidden kafa yordum ama istediğim sonucu elde edemedim.Muhtemelen benden kaynaklanan ya da kaynaklanmayan bir çok nedeni vardır ancak yine aradığım kolaylığı sağlayacak bir proğram bulamadım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here