Politik Reklam Şeffaflığı Raporu, Artık Daha Detaylı

Mayıs ayında duyurulmuş olan Google’ın politik reklam şeffaflığı raporu ve beraberindeki siyasi reklam kitaplığı artık mevcut.

Google, reklam ağlarında kampanya yürüten politik reklamlara ve reklamverenlere daha fazla şeffaflık katmaktadır.

Mayıs ayında güncellendikten sonra politik reklamları satın alan herkes için artık yalnızca politik reklamlara ve politik reklam kitaplığına odaklanan ilk şeffaflık raporunu paylaşıyor.

Siyasi reklam şeffaflığı raporunda, reklam bedelleri, devlet tarafından ve Kongre bölgesiyle ve Google reklam kampanyalarında ne kadar harcama yaptıklarıyla ilgili en iyi politik reklamverenlerin  listesi yer alıyor.

Her bir anahtar kelime için reklam harcamasına dayalı, politik reklamverenlerin kullandığı en popüler anahtar kelimeleri vurgulayan bir tablo da bulunmaktadır.

Google Şeffaflık Raporlarının Ürün Lideri Michee Smith: “Bu veriler, 31 Mayıs 2018 tarihinden itibaren geçerli ABD seçim döngüsü sırasında reklamverenlerin en fazla parayı politik reklamlar için harcadıkları anahtar kelimeleri gösteriyor.”

Google’ın Politik Reklam Kitaplığı

Siyasi reklam kitaplığı, 31 Mayıs 2018’e kadar Google’ın reklam ağlarında görünen politik reklamların aranabilir bir arşividir. Belirli bir tarih aralığında yayınlanan reklamları, reklamın kampanyasında harcanan tutarı, gösterimleri veya reklamları bulmak için filtreleyebilirsiniz.

Arama sonuçları, “en son başlatılan”, “harcama – yüksekten düşüğe” veya “gösterimler – yüksekten düşüğe” şeklinde sıralanabilir.

Arama sonuçlarındaki bir reklamı tıklamak, reklamın tamamını görüntüler. Tıkladığınızda; reklam türünü, reklam için harcanan tutarı, aldığı gösterimlerin sayısını ve çalıştırıldığı tarih aralığını görebileceksiniz.

Google, 31 Mayıs’a kadar uzanan bir politik reklam arşivi sunmanın yanı sıra, bilgileri Google Cloud BigQuery’de de kullanıma sunmuştur. Böylece, herkes kendi politik reklam verileriyle ilgili benzersiz sorguları çalıştırmak için kod yazabilir.

Smith, “Araştırmacılar, politik izleme grupları ve özel vatandaşlar veri setimizi, Google Reklamları hizmetlerinde grafik, tablo veya diğer politik reklamların görselleştirilmesi için kullanabilirler” diyor.

Şu anda, politik reklam şeffaflığı raporu ve reklam kitaplığı ABD’ye özeldir. Ancak Google hedeflerini genişletmeyi planlamaktadır:

” ABD ve dünyadaki uzmanlarla, politik konularla ilgili reklamlar (yalnızca aday reklamların ötesinde), eyalet ve yerel seçim reklamları ve diğer ülkelerdeki politik reklamlar dahil olmak üzere daha geniş bir yelpazede siyasi reklamları ele geçiren araçları keşfetmek için çalışıyoruz. ”

Siyasi Reklamlar ve Reklamverenler için Çevrimiçi Güvenlik Önlemleri

Siyasi reklamverenler ve kampanyalar söz konusu olduğunda, şeffaflık ve güvenlik en önemli unsurdur.

Sosyal platformlar, Rus güçlerinin Facebook ve Twitter’a kötü niyetli reklam içeriği ileterek 2016 ABD seçimlerine müdahale ettiğini fark ettikten sonra reklam politikalarını güncellediler.

Twitter, platformun sağlığını geliştirmek için, siyasi adaylar için profil etiketleri ve hesaplar konusunda epey hamle yaptı.

Facebook da yaklaşmakta olan seçimler sırasında platformunu daha güvenli hale getirmek için tedbirler aldı.

Facebook, uygulamalara sunulan kullanıcı verilerinin miktarını ciddi ölçüde azaltmanın yanı sıra, reklam politikalarını da güncelledi. Ayrıca, Google gibi, hem Facebook hem de Twitter, aranabilir reklam arşivlerini başlattı.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here