Link Kısaltma Servisi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Link kısaltma yöntemi, birçok website sahibi tarafından kullanılan, oldukça da faydalı bir yöntemdir. Bu yöntemin avantaj ve dezavantajlarına girmeden önce konu hakkında biraz bilgi vermekte fayda görüyorum.

Link Kısaltma

Link kısaltma, adından da anlaşılacağı gibi sayfalarınızın URL’lerini kısaltmaya yarayan bir yöntemdir. Yani örneğin aşağıdaki gibi bir sayfanızın olduğunu varsayalım,

eğer Google’ın kısaltma servisini kullanırsanız, yukardaki link aşağıdaki gibi bir formata dönüşecektir,

goo.gl/jwYN7f

Link Kısaltma Servisinin Avantajları

Link kısaltma servisinin çok önemli avantajları vardır. Bunları sıralamak gerekirse:

 1. Görsellik: Bu servisi kullanan website sahiplerinin en önemli tercih sebeplerinin başında, görsellik gelmektedir. Yani upuzun URL’ler yerine, yazılarınızın içerisine koyabileceğiniz kısa linkler, içeriğinizin görüntüsünü de güzelleştirecektir.
 2. Merak: Kısa linkler her zaman merak uyandırıcı olmuştur. Yani paylaşacağınız URL’de Arsenal-4-Galatasaray-0 yazmak yerine, link kısaltma servisini tercih ederseniz, linkinizin tıklanma oranı ve sitenizin ziyaretçi sayısı artacaktır.
 3. Limitler: Özellikle Twitter’da paylaştığınız içeriklerin karakter limiti güncellemelere rağmen kısadır.  Yani siz etkileyici bir kaç cümle ile sitenize ziyaretçi çekmek için uğraşırken, uzun linkler bu işe mani olmaktadır. Linklerinizi kısaltarak, içeriğinizi güçlendirebilirsiniz.
 4. Markalaşmak: Bazı  servisler, düşük bütçeler ile kendi URL kısaltmanızı oluşturmanıza izin vermektedir. Dolayısıyla, yukarıda saydığım avantajlara ek olarak, bir de markanızı güçlendirebilirsiniz. Örnek: bread.com yerine bre.ad/deneme
 5. İstatistikler: Link kısaltma servisinin bence en önemli avantajı, linkinize ait istatistikleri takip edebilmenizdir. Bunu birazdan detaylı anlatacağım.

 

Link Kısaltma Servisinin Dezavantajları

 1. Güven: Bazı website sahipleri, kullanıcıları kandırabilmek için bu servise başvurabiliyorlar. Yani normal şartlarda kesinlikle tıklamayacağınız linklere (tipinde bir gariplik sezdiğiniz linkler), tıklayabiliyor ve hiç istemediğiniz sitelere gidebiliyorsunuz.
 2. Kontrol: Her ne kadar bu servisi veren firmalar çok büyük olsa da, bu sitelerde yaşanacak problemler linklerinizi geçersiz hale getirecektir. O yüzden çok dikkatli olup, iyi firmalarla çalışmalısınız.
 3. Hız: URL yönlendirmesi, sayfa açılış hızını az da olsa yavaşlatacaktır. Bu durum kullanıcı deneyimini biraz olumsuz etkileyebilir.

İstatistikler:

Yukarıda link kısaltma servisinin avantajlarından ve istatistikleri takip edebileceğinizden bahsetmiştim. Gelin nasıl yapabileceğinizi inceleyelim:

 • Google link kısaltma servisinin sayfasına giriyoruz.
 • Google’ın bu servisi, Google oturumunuzu tanıyacak ve daha önce yaptığınız kısaltmaları karşınıza getirecektir. Aşağıdaki gibi…

 

url-kisaltma

 • Yukarıda hangi linklerimin ne kadar tıklandığını görebilirsiniz. Yukarıdan süreyi, sağ taraftan tıklanma oranını takip edebilirsiniz.
 • Details: Bu kısma tıklayarak da, linkinizi tıklayan kullanıcıların tercihlerini kontrol edebilirsiniz (ülke, işletim sistemi, linkin hangi kanaldan tıklandığı vs…)

 

Link Kısaltma Nasıl Yapılır

Son olarak linklerinizi nasıl kısaltabileceğinizi göstermek istiyorum.

 1. Google link kısaltma servisinin sayfasına giriyoruz.
 2. URL’mizi kutucuğa yapıştırıyoruz ve shorten URL diyoruz

 

kisa-url

İşte işlem bu kadar basit!

 

Özet:

Özetlemek gerekirse, link kısaltma servisini mutlaka kullanmanızı öneririm. Linklerinizi kısaltarak, tıklanma oranınızı önemli ölçüde arttırabilmeniz mümkün!

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here