kullanıcı davranışı seo

WordPress Kullanıcı Rolleri – WordPress Kullanıcı Yetkileri

Bugünkü yazımızda sitenize aldığınız yazarlarının WordPress kullanıcı rolleri ve WordPress kullanıcı yetkilerini nasıl düzenleyebileceğinizi ve yazar bilgi kutusunu nasıl ekleyebileceğinizi anlatacağım.

WordPress Kullanıcı Rolleri

Harika bir websiteniz var ancak artık ona eskisi kadar vakit ayıramıyor musunuz? Böyle bir durumda sitenize ücretli veya ücretsiz yazar bulabilir ve sitenizin devamlılığını sürdürebilirsiniz.

Konumuza başlamadan önce isterseniz Wordpress kullanıcı rolleri ve yazar bilgi kutusu ne işimize yarayacak bir bakalım.

Yurtdışında “Ghost Writer” yani gölge/hayalet yazar kavramı oldukça yaygın. Yani başkalarının blogları için makale yazmak, kendi tanıtımınızı yapabiliyorsunuz. Hatta belki de en güzel yazılarınızı, trafiği çok yüksek sitelerde yayınlamayı tercih edebiliyorsunuz. Ülkemizde birçok önemli blog, dışarıdan yazar kabul etmeye başladı dolayısıyla bu kavram bizde de yavaş yavaş yerini bulma başlıyor diyebiliriz.

Peki blogunuza dışarıdan yazar bulmak ne işinize yarayacak?

Blogunuza yeni yazarlar bulmanız, blogunuzun kalitesini önemli ölçüde arttırabilir. Nasıl mı?

 • Blogunuzda makale yayınlanma sıklığı arttıkça, bu durum WordPress SEO ve kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkileyecektir.
 • Kaliteli yazarla çalışmanız, blogunuza renk getirecektir ve farklı kitlelere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Ancak dikkatli olmanız gereken önemli bir konu olduğunu da unutmamanız gerekir. Bulduğunuz yazarların yetkilerini çok iyi düzenlemelisiniz ki ileride sıkıntı yaşamayın.

WordPress Kullanıcı Rolleri

WordPress altyapısını kullanan bir websiteniz varsa kullanıcı rollerini/yetkilerini düzenlemek sandığınızdan çok daha kolay!

Aşağıdaki adımları izleyerek WordPress kullanıcı yetkileriniz düzenleyebilirsiniz.

 • WordPress’e yönetim paneline giriş yapıyoruz.
 • Sol taraftaki menüden Kullanıcılar >> Yeni ekle diyoruz. Böylelikle yazarımız için yeni bir profil oluşturabiliyoruz.

wp-kullanici-ekle

 • Karşımıza çıkan alanda yazarımıza ait kişisel bilgileri doldurup, gereken kullanıcı rolünü belirliyoruz.

yetkiler

Kullanıcı rollerinin ne anlama geldiğini anlatalım…

 1. Abone: Kullanıcınızı abone olarak belirlerseniz, bu kişi sadece blogunuza yorum yazabilir. Yani blogunuzdaki yazılar ile ilgili herhangi bir şey yapamaz. Dolayısıyla blogunuza yazar bulduğunuz zaman o kişiye abone yetkisi vermemelisiniz.
 2. İçerik Sağlayıcı: İçerik sağlayıcılar, yönetim panelinden yeni yazı oluşturabilir ancak yayınlayamazlar. Yani yazılarını taslak şeklinde oluşturup, sizin onayınızı beklerler. Blogunuza yeni bir yazar bulduğunuzda, yetki seviyesini içerik sağlayacı olarak belirlemenizde fayda vardır. İlk zamanlar kontrolü elde tutmanız gerekir.
 3. Yazar: Eğer yazarınıza Yazar yetkisi verirseniz, bu kişi kendi yazılarını yayınlama yetkisine sahip olur. Yazılara etiket koyabilir, ketegori ekleyebilir hatta bir süre sonra yazdığı yazıyı yayından da kaldırabilir. Yazar statüsü, içerik sağlayıcısının bir üst seviyesidir.
 4. Editör: Editör, yazardan farklı olarak yetkisini tüm yazılar üzerinde kullanabilir. Blogunuzdaki tüm yazıları silebilir, yazıların etiketlerini veya kategorilerini düzenleyebilir. Yazarınıza editör yetkisi verirken 2 kere düşünün derim çünkü bu yetki çok kritiktir.
 5. Yönetici: Adından da anlaşılacağı gibi, Yönetici her şeyi değiştirme veya düzenleme yetkisine sahiptir. Blogunuzu ilk oluşturduğunuzda size yönetici yetkisi verilir. Blog sahipleri veya ortaklarınını kendilerinden başka hiç kimseye yönetici yetkisi yermemelerinde fayda vardır.

Yeni yazarınızın yetkisini belirledikten sonra yayınlanan makalelerin sonlarına yazar hakkında bilgi veren bir alan ayırmakta gerekebilir. Gelin bunu nasıl yapabileceğimize bakalım.

Yazar Bilgi Kutusu

Blogunuzda yazı yayınlayan her yazarın manuel olarak yazılarında kendi tanıtımını yapmalarını beklememelisiniz. Blogunuzun formatına uygun bir tanıtım alanı ayırmanız, hem görsel hem de işlevsel anlamda önemlidir. Dolayısıyla yazar bilgi kutusu ile ilgili bir eklenti kullanmanız işinizi önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.

WP About Author

Öncellikle WordPress yönetim panelinin altından Eklentiler >> Yeni Ekle diyoruz ve arama kutucuğuna WP About Author yazıyoruz ve eklentimizi kuruyoruz. Daha sonra,

 • Kullanıcılar Menüsünün altından Tüm kullanıcılara giriş yapıyoruz.
 • Biraz önce oluşturduğumuz kullanıcımızı seçiyoruz.

ekle-kullanici-wp

 • Girdiğiniz sayfanın en altından Biyografik Bilgi alanını doldurup Kullanıcı Bilgilerini Güncelle diyoruz.

Biyografik bilgi

 • Yazarımızın yapması gereken son şey ise yazdığı makalenin kendisi tarafından yazıldığını belirtmesidir. Bu işlemi ise, yazı oluşturduğumuz alanın en altından seçiyoruz.

yazar ekle

İşte bu kadar basit!

Özetle…

Yukarıda yaptığımız işlemlerle, öncellikle blogumuza yeni bir yazar tanımlaması yaptık ve bu kişiye uygun bir rol seçtik. Daha sonra kendisini tanıtabilmesi için ona yazar bilgi kutusu oluşturduk.

Blogunuz belirli bir seviyeye geldikten sonra yazar arayışına gitmeniz size önemli avantajlar sağlayacaktır ancak doğru yazarı bulmak çok önemlidir. İstediğiniz gibi bir yazar bulduğunuzda onu kaybetmemek için elinizden geleni yapmanızı öneririm 🙂

Bir Makale Daha?

En İyi WordPress Temaları (18 En İyi WordPress Teması)

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

7 comments

 1. Can Tepe

  emre bey, bir sorum olacak, www[.]ozcxxxxx[.]com sitesi için bumerang yazarkafe üyeliği için başvurmuştum…bronz üyelik vermişler…sizce plan üyelik için nasıl bir düzenleme yapmam lazım…

  • Emre

   Merhaba,

   bumerang üyeliğinizi platin yapabilmek için bumerang hesabınıza giriş yapın ve etkiketlerinizden bir tanesi güncelleyin. Böylelikle, üyeliğiniz tekrar değerlendirelecektir. Ama bu demek değil ki hemen üyeliğiniz değişsin. Eğer yapılan değerlendirmede tekrar bronz olarak değerlendirilseniz, yazarkafe simgesini sitenizde daha belirgin bir alana yerleştirip, okuyucuların tıklamasını sağlayabilirsiniz. Okuyucular ne kadar çok bu simgeyi tıklarsa, platin üye olma şansınız o derece artacaktır. Kolay gelsin

 2. Dilekçe örneği

  Ya hocam, bu kadar mı güzel anlatılır. Helal olsun. Tebrik ederim.. Çok yararlı bir makale oldu. Başarılarınızın devamını dilerim.

 3. Mehmet Ortaç

  Yazar kutusu eklentilerin hepsini denedim. Şimdi de temamın kendi bünyesinde var. Ancak genel ayarlardan biyografi girdiğim zaman save tuşuna bastıktan sonra biyografi kayboluyor. Dolayısıyla yazar kutusuna gelmiyor. Nasıl çözebilirim? 🙁

 4. Merhabalar. Yazar ile ilgili bio olsun sosyal medya hesapları olsun bilgileri girebileceğimiz alanlar temanın kendisinde mevcut. Sorunumuz şu. Yazarlar sayfası açtım menüde ve bu isimleri burada listeyebilmek istiyorum. Siteye bakarsanız Stockholm yazısını Burcu nun yazdığı görülüyor ama yazıdan değil de menüden arkadaşları listelenebilir miyim. Bunun için de eklenti mi gerekli. Teşekkür ederim şimdiden..

  • Merhaba. En kolayı eklenti olur. Konuyla ilgili onlarca eklenti var, temanız ile uyumlu bir tane seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X