Kopya İçerik Kontrolü – Copyscape

Kopya İçerik Kontrolü

Bu yazımda sizlere çok faydalı bir internet sitesinin tanıtımını yapmak istiyorum: copyscape.com Copyscape yazdığınız yazıların internette kopyasının olup olmadığını takip eden, bir kopya içerik kontrolü servisidir. En güzel yanı ise çook basit olması. Kopya içerik kontrolü için bu servisi mutlaka kullanmanızı öneririm.

Peki Copyscape ne işinize yarayacak?

Blog yazarları, makalelerinde diğer internet sitelerinde ki yazılardan yararlanabilirler– tabi ki kaynak göstermek şartıyla. Ancak bir alıntı yapacağınız zaman, kullanacağınız yazının binlerce kopyasının olmadığından emin olun aksi taktirde bu durum arama motorlarında üst sıralara çıkmanızda size hiçte yardımcı olmayacaktır. İsterseniz ufak bir örnek verelim. iPhone özelliklerini anlatan bir blogunuz var ve apple yeni bir uygulamanın tanıtımını yaptı. Sizde kendi blogunuzda bu uygulamaya ait detayları anlatmak istiyorsunuz. Haklı olarak internette surf yapmaya başladınız ve bu uygulamayı en iyi anlatan web sitesini buldunuz. Burdaki yazıdan yararlanmadan önce yazının url’sini copyscape.com’da kontrol edin ki, aynı yazıdan birçok yerde olmadığından emin olun. Gerçi en doğrusu, birçok yerli ve yabancı siteyi takip edip, kendi düşüncelerinizi yazmanız ama bazen bu durum pek de mümkün olamayabiliyor.

Copyscape internet sitesinin bize sağlayabileceği bir başka fayda ise yazınızın başka bloglar tarafından çalınıp çalınmadığını kontrol edebilmenizdir. Ne yazık ki günümüzde internette bilgi hırsızlığı almış başını gidiyor. Hatta bu işi çok iyi yapan siteler, sizden çaldığı kopya içerik ile Google’da sizden daha üst sıralara çıkabiliyor. İmkan buldukça yazılarınızın url’lerini bu siteye yapıştırıp, yazınızın çalınıp çalınmadığını kontrol edebilirsiniz. Başınıza böyle bir durum geldiği taktir de ise konuyu Google’a rapor edip, durumun incelenmesini talep edebiliyorsunuz. Nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayınız.

Gelin beraber Copyscape servisinin nasıl kullanılabileceğini inceleyelim.

1. Copyscape adresine giriş yapın.

Copyscape-kopya-icerik

2. Karşınıza çıkan arama alanına kopya içerik kontrolü yapmak istediğiniz yazının url’sini yapıştırıp ve Go diyelim.

kopya-icerik

 

3. En çok hit alan kelimeler isimli yazımı arattığımda bu yazının kopyasının internette olmadığını görüyorsunuz.

ozgun-icerik
4. Bir başka örneğe baktığımızda, Hurriyet’te çıkan limonun faydaları isimli yazının url’sini yapıştırıyorum ve karşımıza aşağıdaki sonuçlar çıkıyor. Ekran sadece 10 sonuç veriyor ama inanın en az 500 tane aynı yazıdan vardır. 🙂 Herkes aynı yazıyı yaşmış galiba…:) Böyle durumlardan kaçınmanızı tekrar hatırlatmak isterim.

calinti-icerik

Haydi kolay gelsin!

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here