Blogunuz için Gereken 10 Ücretsiz Blog Aracı

Hergün binlerce yeni blog açıldığı düşünüldüğünde, sadece etkili makaleler ile internet dünyasında varolmanız pek de mümkün olmayacaktır sanırım. İyi makalelerin yanı sıra, blogunuzun trafiğini arttırmanız için kullanabileceğiniz birçok ücretli veya ücretsiz araç bulabilmeniz mümkün. Bugünkü yazımda ücretsiz blog araçları hakkında bilgi veriyor olacağım.

Ücretsiz Blog Araçları

Blogunuz için kullanabileceğiniz birden fazla ve farklı amaçlarla kullanılan ücretsiz blog araçları neler sırasıyla bakalım.

1 – WordPress:

Kafanızda yüzlerce fikir dolanıyor ve kaleminize de gerçekten güveniyorsanız WordPress hemen sizin yardımınıza koşuyor. Blog yazarlarının en çok talep gösterdiği platformlardan biri olan WordPress, tamamen ücretsiz ancak diğer blog yazma araçlarına kıyasla biraz daha karışık olduğu söyleniyor J (Ben pek katılmıyorum) Ancak unutmayın ki bu işte uzun soluklu olmak istiyorsanız kesinlikle WordPress’i tercih edin derim. Daha detaylı bilgi için “Ücretsiz blog nasıl açılır” isimli yazımı inceleyebilirsiniz.

2 – Google Analytics:

Ücretsiz blog araçları denince akla gelen diğer araç Google Analytics, blogunuzu geliştirmek için hergün en az bir kere ziyaret edeceğiniz bir araçtır. Blogunuza gelen ziyaretçilere ait bilgileri bulabileceğiniz, en çok okunan sayfalarınızı görebileceğiniz veya blogunuza dışarıdan gelen linkleri takip edebileceğiniz bir Google aracı olan Analytics’i ücretsiz kullanabilirsiniz. Bu aracı kullanmak için sitenize Google Analytics kodunu eklemeniz yeterli olacaktır. Google Analytics ile ilgili daha detaylı bilgi için “Google Analytics Site Ekleme” isimli yazımı okuyabilirsiniz.

 

3 – Webmaster Tools:

Google Analytics gibi Webmaster Tools’da Google’a ait bir servistir ve ücretsizdir. Webmaster Tools aracı ile blogunuzda teknik açıdan nelerin yanlış gittiğini bulabilir ve yapacağınız yerinde değişikliklerle blogunuzu arama motorlarında üst sıralara taşıyabilirsiniz. Site haritanızdan, blog açılış hızına veya kullandığınız kelimelerin yoğunluğundan, 404 hatası alan sayfalarınıza kadar tüm detaylara bu araç ile ulaşmanız mümkün.

 

4 – MOZ:

Tüm Dünyaca kabul görmüş bir otorite olan MOZ sayesinde blogunuzun dünyadaki yerini görebilirsiniz. MOZ aslında ücretli bir servistir ve hemen hemen tüm profesyonel website sahiplerinin başvurduğu bir platformdur ancak opensite explorer hizmeti ücretsizdir. Yapmanız gereken moz opensite explorer’a girip blogunuzun URL’sini ilgili kutucuğa yapıştırıp ara demek. Karşınıza domain autority veya page autority değerleri çıkacaktır ki bu değerler Google page rank’ten çok daha önemli değerlerdir. Arasıra MOZ’u ziyaret etmenizi hatta ingilizce biliyorsanız Moz’a ait olan blogu okumanızı öneririm.

 

5 – Page Speed Insights:

Sayfa açılma hızı kullanıcı deneyimi ve arama motoru optimizasyonu açısından çok önemli bir parametredir. Kullanıcıların sandığınızdan çok daha sabırsız olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca sayfa yüklenme hızı yavaşladıkça, google’ın sayfalarınızı craw etme oranı da azalacaktır. “Site Açılış Hızı Hakkında Bilmeniz Gerekenler” isimli yazımda bu konuya daha derin bir açıklama getirdim, dilerseniz okuyabilirsiniz.

 

6 – Google AdWords:

Yazılarınızda yer verdiğiniz konuların Google’da kullanıcılar tarafından aranıp aranmadığını öğrenmenin tek yolu Google AdWords’te kısa bir araştırma yapmaktan geçmektedir. Kullanımı çok basit olan Google AdWords, hit alan kelimeleri bulmanızda size yol göstereceği gibi hangi konularda makaleler yazmanız gerektiği hakkında da size fikir verecektir. Google AdWords ile ilgili daha detaylı bilgi için “En Çok Hit Alan Kelimeler – Adwords” isimli yazımı okuyabilirsiniz.

 

7 – Seositecheckup:

Blogunuzu açtıktan ve gerekli eklentilerin kurulumunu yaptıktan sonra artık düzenli olarak check up yapmanız gerekecektir. Html code hataları, css kullanımı ve diğer birçok önemli kriterin otomatik 1-2 dakikada kontrol edildiği bir hizmet olan Seositecheckup’ı, ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Birkaç ayda bir blogunuzu bu internet aracı ile kontrol etmeniz, olası hataları çığ gibi büyümeden engellemenize yarayacaktır.

 

8 – Google Structured Data Testing Tool:

Google yokken napıyormuşuz acaba J Neyse, Google Structured Data Testing Tool bir başka önemli internet aracıdır. Bu araç sayesinde blogunuzda rich snippets eksiklerini kontrol edebiliyorsunuz. Rich snippets Google’ın çok önem verdiği ve arama motoru optimizasyonu (SEO) açısından çok önemli bir parametredir. Yazar ismini, makale değerlendirme notunu veya makale türünü açıklamak için kullanabileceğiniz rich snippets ile ilgili daha detaylı bilgi için “Microdata for WordPress – Rich Snippets” isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim.

 

9 – whatpageofsearchamion.com/

Sıra geldi arama motoru sıralamasında yerinizi görmeye. Bisikletler ile ilgili bir blogunuz var diyelim, Google’a birisi bisiklet yazdığında blogunuzun kaçıncı sırada çıktığını merak etmez misiniz? whatpageofsearchamion.com tam da bu işe yarıyor. Siteniz için en temel kelime ile Google’da kaçıncı çıktığınızı size gösteriyor. Odaklanılan kelimeniz ile bir sayfa bile önde olmak belki de aylık trafiğinizi %20 arttıracaktır. Siz siz olun yerinizi her daim kontrol edin ki, yanlış giden bir şeyler olduğunda hemen önlem alabilin. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için “Google’da Hangi Sayfada Çıktığınızı Merak Ediyor Musunuz?” isimli makalemi okuyabilirsiniz.

 

10 –pixlr.com

Pixlr herhalde Dünya’nın kullanımı en kolay olan internet aracı 🙂 pixlr.com sayesinde blogunuza koyacağınız resimlerin formatını kolaylıkla değiştirebilir ve okuyucularınıza harkulade görseller sunabilirsiniz. Tamamiyle ücretsiz olan bu program sayesinde ne photoshop indirip kurmanıza ne de paint ile boğuşmanıza gerek kalmayacak.

Haydi Kolay Gelsin!

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here