Google Sonuçlarındaki Meta Açıklamaları Artık Daha Uzun!

Meta açıklamaları, meta description, Google tarafından hiçbir zaman arama sonuçlarını etkileyen faktörler arasında açıklanmadı. Ama SEO uzmanları da hiçbir zaman Google’a güvenmedi ve bu konuya her zaman ağırlık verdi 🙂

Meta açıklamaları benim açımdan da SEO çalışmaları için oldukça önemli bir alan. Bu alana yazılan metinler direkt olarak arama motoru sonuçlarını etkilemese bile tıklanma oranı ile SEO sonuçlarını her zaman etkilemeyi başarmıştır.

Meta açıklamalarının ne kadar “uzun” olması gerektiği de her zaman tartışma konusu olmuştur. Google tarafından resmi bir açıklama gelmeyince, konuyu yorumlayan da çok oluyor tabii 🙂 Meta açıklamaları için genelde öngörülen uzunluk 145 – 160 karakter arasıydı ki Google’dan başka bir açıklama geldi.

Google’ın yaptığı açıklamaya göre artık arama sonuç sayfasında yer alan sonuçlar daha uzun bilgiler (“snippet”) içerecek. Dolayısıyla kullanıcılar girdikleri sayfa ile yaptıkları arama arasındaki alaka düzeyini daha iyi anlayabilecek.

Yapılan resmi açıklama:

We recently made a change to provıde more descrıptıve and useful snıppets, to help people better understand how pages are relevant to theır searches. Thıs resulted ın snıppets becomıng slıghtly longer, on average.

Gelin bir de örnek inceleyelim:

meta açıklamaları artık daha uzun

Yukarıdaki örnekte ne ararsanız var. Meta açıklaması 4 satıra ulaşmış, açıklamanın hemen altında snippets ile genişletilmiş alan…Yok yok 🙂

Peki meta açıklamalarının uzunluğu ne kadar olmalı?

Bu sorunun cevabı net değil. Google her zaman ki gibi uzunluğa karışmadı. 🙂 Yapılan araştırmalara göre ortalama meta uzunluğu 220-230 karaktere kadar çıktı.

Artık bu alanı çok daha iyi kullanabilirsiniz sanırım 🙂