İyi Bir İçerik Uzmanı Bilmediği Bir Konu Hakkında Nasıl Makale Hazırlar?

İçerik üretmenin çok fazla keyifli yanı olduğu gibi bir o kadar da zorlu yanları bulunuyor. İçerik üretmeyi seven, her yeni yazıda başka dünyaların kapısını aralayan yazarlar için yapılan iş, aslında sadece içerik üretmekten çok daha büyük bir önem taşıyor. İçerik üretirken her konu hakkında araştırma yapabilecek ve bunları yazıya dökebilecek kapasitede olan içerik uzmanları çalışmalarında hiç fikir sahibi olmadığı konulara denk geldiğinde biraz daha çaba harcayarak mükemmel sonuçlara ulaşabilmek adına bazı yollar izliyor.

 1. Okuması keyifli olan ve aynı zamanda bilgi veren içerikler yazmanın yolu elbette ki doğru kaynaklardan geçiyor. Kelime oyunlarında doğru bilgiler eklenerek tek solukta okunabilecek içerikler ortaya çıkıyor. Bu nedenle makale yazmaya başlamadan önce yapılması gereken ilk şey, makalenin konusuyla ilgili araştırma yapmak. Kelimeleri toparlamadan önce bilgi anlamında hazırlıklı olmak gerekiyor.
 2. Yazılacak makalenin konusunun ne olduğu oldukça önemli. Bunun yanında bu konuda yazılacak olan makalenin kime hitap ettiği diğer önemli noktalar arasında bulunuyor. Aynı zamanda makalenin hitap ettiği okuyucuyu tanımak da makalenin konusuna hakim olmak kadar önem taşıyor.
 3. İyi bir içerik demek, doğru, akıcı ve sade bilgilerin yazarın “özgün” cümleleriyle yazıya dökmesi demektir. Bilgileriniz ne kadar doğru ve okunabilir olursa yazınızın içeriği de bir o kadar sağlam ve kaliteli olur. Bu yüzden içerik üretirken odaklanılan makalenin ön araştırmasını üstünkörü yapmak üreteceğiniz içeriğe eksiler katabilir.
 4. Bilinmeyen bir konu hakkında yazmak her zaman sanıldığı kadar kolay olmuyor. Yaşayıp tecrübe edinilen, uzun süre uğraşılan konularda yazarken kelimelere karışan duygular bilinmeyen konulara sıra geldiği zaman durum biraz daha zorlaşabiliyor. Bu nedenle içerik yazmaya başlamadan önce bu önyargıdan sıyrılarak yapılan araştırmalardan verim almak ve kelimelere istenilen duyguyu yüklemek fazlasıyla önem taşıyor.
 5. İçerik üreten her yazarın mutlaka bildiği bir diğer şeyse çok okumak. Kaliteli bir içerik üretmenin, hedeflenen makaleyi olabildiğince kusursuz hale getirmenin en önemli yolu, konu ve yazar ayırt etmeksizin okumaktan geçiyor. Hakkında bilgi toplamak istediğiniz konuların her birinin titiz bir çalışma gerektirdiğini unutmayın. Bu anlamda tek bir kaynakla sınırlı kalmamak gerekiyor. Bilgilerin doğruluğunu teyit ederek içeriğinizi daha kaliteli hale getirebilirsiniz.
 6. İnternet üzerinden edinilen bilgilerin size yetmediğini hissettiğiniz an konunun uzmanına ulaşmak iyi bir makale yazmanıza yardımcı olabilir. Bu kişiler tanıdık veya hiç tanımadığınız kişiler de olabilir. Konunun uzmanına ulaşmakta çizilecek yol ise tamamen sizin yeteneğinize kalıyor.
 7. Hiçbir fikrinizin olmadığı bir konuda makale yazmaya başlarken çocuklardan ilham alın. Onların keşfetmek adına sürekli sordukları soruları, heyecanla merak ettiklerinin peşinden gitmelerini aklınıza getirin. Yazacağınız içerikte ilerlediğiniz yolda bir çocuk edasıyla bitmek bilmeyen bir merakla araştırma yapmaya devam edin.
 8. Makalenizi yazmaya başlamadan önce sıralamaya dikkat etmek makalenin ilerleyen kısımlarında sizi tekrar başa dönmekten kurtaracaktır. Bu nedenle konunun özünden başlamak her zaman işe yarar. Bilgi vermeye en sade şekilde başlayabilir, devamında kendi yazım tarzınız ve dilinizle hem özgün hem de bilgi veren içeriğinizi tamamlayabilirsiniz.
 9. Sabırlı olmaksa iyi bir araştırma yapmayı besleyen en önemli bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Bazen uzun araştırmaları okumak, uzun uzun hikayeleri dinlemek ve bir derse çalışır gibi makalenin konusuna çalışmak zor olabiliyor. Bu gibi durumlarda biraz daha sabırlı olmanızda fayda var.
 10. Makale için yapılan araştırma sonucunda birçok yeni bilgiyle yazmaya başlarken telaşlı olmamalısınız. Öğrenilen her şeyi art arda sıralama isteğiyle yanıp tutuşsanız da okuyucuya nefes aldıracak boşluklar bırakmak gerekiyor.
 11. Makalenin ilk başlarında tüm bilgileri verirseniz sonlara doğru elinizde başka verilecek bilgi kalmayabilir. Bu nedenle araştırmanın ardından verilecek bilgileri makaleye paylaştırırken oldukça sistematik ilerlemek gerekiyor.
 12. Her içeriğin kendine has bir dili ve yapısı bulunuyor. Makalenize başlamadan önce yazacağınız makalenin dilini ve yapısını iyi öğrenip, araştırılan bilgileri bu dil ve yapıya göre makaleye aktarmak gerekiyor. Özgünlüğün ve akıcılığın yolu dil ve yapıya dikkat etmekten geçiyor. Örnek vermek gerekirse bilimsel bir makale yazmak isteyenlerin samimi bir dil kullanması itici olabileceği gibi makalenin barındırdığı bilgileri de güvensiz kılabilir.
 13. Makale konusu için araştırma yaparken netlik içermeyen bilgilerden kaçınmak gerekiyor. Okuyucuya ne verilmek istendiği iyi bilinmeli ve yapılan araştırmaların hedefinde verilmek istenen mesaja uygun bilgiler toplanmalıdır. Siz makalenizde okuyucunuza konuyu kapsayan net bir zaman dilimi vermek isterken araştırmanızın bunu kapsamaması makale için en büyük eksikliği oluşturuyor.
 14. Uzun uzun yapılan araştırmalarınız sonucunda içeriğinizi tamamladıktan sonra bilgi aldığınız kaynakları belirtmeniz faydanıza olur. Bunun yanı sıra makaleniz için yaptığınız araştırmalarda yararlandığınız kaynakları kaydedip daha sonra herhangi bir sorunuz olduğunda bu kaynaklara ulaşarak hiç zaman kaybetmeden içeriğiniz hakkında bilgi toplamaya başlayabilirsiniz.
 15. Uzun soluklu cümleler bazen metnin içinde cümle düşüklüklerine neden olabiliyor. Bu nedenle makaleye yönelik araştırmalarınızda topladığınız bilgileri kullanırken bazı noktalarda cümleleri kısa tutmalısınız. Özellikle bilgilendirme yönü yüksek olan makalelerde daha sade ve kısa cümleler okuyucunun makaleyi daha iyi anlamasını sağlıyor.