Googlebot CSS ve JS Dosyalarına Erişemiyor [Çözüldü]

Sadece iyi içeriklerle Google arama sonuçlarında harikalar yaratmanız pek de mümkün değil. Yani çok çalışma ve iyi içeriklerle tabii ki Google’da üst sıralara çıkmayı başarabilirsin ancak hak ettiğiniz sonuçları, bu şekilde elde edebilmeniz sandığınızdan çok da uzun sürebilir.

Peki ne yapmalısınız? Anlatayım…

SEO nedir veya bir SEO uzmanının en önemli görevi ne olmalıdır diye sorarsanız, cevap: Arama motorlarının işini kolaylaştırılması olmalı, onları kandırmak değil. Eğer iyi işler ortaya koyuyor ve Google’ı iyi yönledirmeyi başarıyorsanız, o zaman başarının kapısı size kalıcı bir şekilde açılacaktır. Güvenin bana 🙂

Google, yapacağı taramaları kolaylaştırabilmek için bazen bize yardımcı bilgiler sunabiliyor. Hem de bizi tedirgin edebilecek bir yolla 🙂

Birçok website uzmanı, özellikle son zamanlarda, Google’dan aşağıdaki gibi bir uyarı mesajı almaya başladı.

Googlebot http://www.ornek.com/ üzerindeki CSS ve JS dosyalarına erişemiyor

Eğer size herhangi bir email gelmediyse, Google Search Console (eski adı ile web yöneticisi araçları) hesabınızı ziyaret etmenizi ve Google tarafından size aşağıdaki bir uyarı mesajı gelip gelmediğini kontrol etmenizi öneririm.

 

google css jss erisim

Bu uyarı mesajı ile karşılaştığınızda hemen paniklemenize gerek yok çünkü bu problemi nasıl çözebileceğinizi birazdan detaylıca anlatacağım.

Google Neden CSS ve Js Dosyalarına Erişmek İstiyor?

Konunun çözümüne geçmeden önce Google’ın neden Css ve Javascript dosyalarına erişmek istediğini anlayalım.

Eskiden Google’ın spam departmanının başında olan Matt Cutts, 2012 yılında bir duyuruda bulundu. Matt Cutts der ki:

Birçok webmaster, Javascript ve CSS dosyalarını robots.txt dosyası ile arama motorlarının erişimine kapatmaktadır. Bunun altında yatan en önemli sebep ise website sahiplerinin gereksiz kaynak kullanımını engellemek. Yani bu kişiler, dosyaları Googlebotlara açtıkları taktirde, gereksiz bandwidth kullanımı olacağından çekiniyorlar.

Ancak Matt Cutts’ın özellikle altını çizdiği bir konu var. Googlebotları, bu dosyaları çok hızlı bir şekilde taramayacak kadar akıllı. Yani sitenize birden yüklenme kesinlikle olmayacaktır diyor. Ne kadar doğru bilinmez 🙂

Ayrıca Matt Cutts’a göre, web uzmanları haklı olarak Flash dosyaları yerine Javascipt kullanıyor ama Javascript dosyalarına erişim engeli koyarak, aslında sitelerinin taranmasını daha da zor hale getiriyorlar.

Burda kısaca araya girmek ve kısa bir hatırlatmada bulunmak istiyorum. Eğer sitenizde Flash kullanıyorsanız, bu durum SEO açısından oldukça sakıncalıdır. Yani arama motorları için Flash dosyalarının hiçbir anlamı yok çünkü bu dosyaların içeriğine arama motorları ulaşamıyor. Ancak javascript ile oluşturulan yapılar SEO uyumlu ve Google tarafından anlaşılabiliyor.

Matt Cutts’a geri dönersek, bir diğer önemli konu da Google’ın niyeti. Yani Google neden bu Css ve JavaScript dosyalarını incelemek istiyor?

Google’a göre bu sorunun cevabı çok basit. Google’ın amacı, sayfaları ortalama bir kullanıcı gibi görebilmek. Yani bir ziyaretçinin bir sayfayı CSS ve JS’siz görmesi ne kadar saçma olacaksa, Google’ın bu şekilde görmesi de biraz saçma oluyor.

Anlayacağınız gibi Google’ın bu dosyaları taramak istemesinin altında yatan amaç bu. Çok basit bir örnekle teknik bilgisi pek olamayanların konuyu daha iyi anlamasını sağlamak istiyorum.

Aşağıdaki eklenti birçok WordPress kullanıcısının kullandığı bir eklenti.

popüler yazılar eklentisi ve javascript

Dikkat ettiyseniz, eklentide 2 tane sekme var; popüler yazılar ve etiketler. Sekmeler arasındaki geçişte sayfanın URL’inin değişmemesi javascriptin marifeti. Dolayısıyla eğer Google sayfanıza geldiğinde javascript koduna erişemezse, bu alanlarda yer alan bilgilerin ayrımını anlayamaz. Bu sadece çok basit bir örnek, pagination (sayfalama) gibi çok ciddi SEO örnekleri de bu konuya örnek verilebilir.

CSS ve JS Dosyalarına Erişim Engeli Nasıl Kaldırılır?

Daha önce robots.txt dosyası ile ilgili detaylı bir paylaşımda bulunmuştum. Dolayısıyla şimdi bu konuyu çok kapsamlı anlatmayacağım ancak kısaca bu problemden nasıl kurtulabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Robots.txt dosyasına aşağıdaki komutları girmeniz Google’ın istediğini yaptığınız anlamına gelecektir.

User-Agent: Googlebot
Allow: /*.js*
Allow: /*.css*

Yukarıda anlatılmak istenen, Google botu siteme geldiği zaman javascript ve css dosyalarını tarayabilir.

SeoSozluk olarak bizim kullandığımız robots.txt dosyası da aşağıdaki gibidir. Burada da anlatılan, Google dahil dünyada adını bildiğiniz veya bilmediğiniz herhangi bir arama motoru, sitemize geldiğinde wp-admin klasörünü tarayamaz ancak Google botu javascript ve css dosyalarına erişebilir. (bu dosyalar wp-admin klasöründe olsa bile..)

seosozluk robots dosyası

Peki sayfalarımızın durumunu Google gözünden nasıl göreceğiz? Yani sayfamız doğru taranıyor mu nasıl anlayacağız?

Anlatayım…

Google Gibi Getir

Sayfalarınızın Google tarafından nasıl göründüğünü anlayabilmek için yapmanız gerekenler:

  • Google Search Console hesabınıza giriş yapıyoruz.
  • Tarama başlığının altından Google gibi getir diyoruz.
  • İncelemek istediğimiz sayfayı kutucuğa yazıyor ve “Getir ve Oluştur” diyoruz. Eğer ana sayfanızı inceleyecekseniz, herhangi bir şey yazmadan “Getir ve Oluştur” demeniz yeterlidir.

google gibi getir

 

  • Daha sonra eğer ana sayfanızı arattıysanız “/” işaretine veya başka bir sayfayı arattıysanız, ilgili sayfaya tıklayıp Google’ın sayfanızı nasıl gördüğünü öğrenebilir ve Googlebotlarının hangi kaynaklara ulaşamadığını tespit edebilirsiniz.

Google sayfayı nasıl görüyor

 

 

Matt Cutts’ın konu ile ilgili “Don’t block Googlebot from crawling JavaScript and CSS” videosunu izlemek isterseniz:

 

Haydi Kolay Gelsin!

2 YORUMLAR

  1. Merhaba Emre Bey,

    Güzel anlatımınız için teşekkür ederim. Aynı hatayı 28/07/2015 tarihinde aldım. Dediklerinizi yapmama rağmen bu uyarı Search Console panelinde halen gözüküyor. Sizce sorun ne olabilir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here