Sitem Google’da Çıkmıyor – Google’da Ani Sıra Kaybı Mı Yaşıyorsunuz?

Eğer web sitenizin Google arama sonuçlarındaki sıralamasını düzenli kontrol ediyorsanız, bazı kelimelerde ani sıra kaybı durumu ile de mutlaka karşılaşmışsınızdır. Sitem Google’da çıkmıyor diye üzülmeyin, bu konu ile ilgili neler yapabilirsiniz anlatmak istiyorum.

Bu ani sıra kayıpları, sizi Googleda ilk sayfadaki yerinizden de edebilir, aylardır tırnaklarınızı geçirdiğiniz birinci sıradan da…

Birinci sıranın tadını yaşamamış takipçilerimiz için konunun önemini kısaca özetlemekte fayda var.

Aşağıdaki grafiği incelediğinizde, Google aramalarında 1. sırada yer alan websitenin, pastanın en büyük dilimini nasıl da kaptığını görebilirsiniz. Grafikte ilginç olan bir diğer konu ise 6.sırada gösterilen bir sayfanın, 2.sayfada çıkan bir siteden çok daha fazla tık alamıyor oluşu!

Anahtar kelime çalışmaları yaparken, bu grafiği hatırlamanızı öneririm. Zorlu bir kelimede 2. sayfada çıkmak için dişinizi tırnağınıza takacağınıza, belki de arama hacmi düşük olan bir anahtar kelimede tepeye oynamanız gerekir.

Sitem Google'da Çıkmıyor

*kaynak: advancedwebranking

Konumuza geri dönelim ve Google’da ani sıra kayıplarının olası nedenlerini inceleyelim!

Web Sitem Google’da Çıkmıyor

İşte karşınızda Google’da yaşadığınız sıra kayıplarının bazı nedenleri ve çözümleri:

URL Değişikliği

Problem: URL Değişikliği

Çözüm: 301 Yönlendirmesi

Çeşitli nedenlerden ötürü sayfalarınızın, makalelerinizin hatta anasayfanızın bile URL’sini değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Özellikle SEO uyumlu URL konusuna önem veren birçok SEO uzmanı, bazı SEO projelerinde bu değişikliklere gitmek zorunda kalabiliyor.

Burada dikkat edilmesi gereken konu, değiştirilen URL’nin yeni URL’ye 301 ile yönlendirilmesidir. Eğer bu yönlendirmeyi yapmazsanız, Google sonuçlarında çok ciddi gerileme yaşayacağınız gibi yinelenen içerik problemi ile de karşılaşabilirsiniz.

URL değişikliği ve 301 yönlendirmesi yaptıktan bir süre sonra, Google sonuçlarında gerilemeler yaşanabilir ancak kısa bir süre sonra Google’da daha da üst sıralara çıkmaya başlayacaksınız.

Anahtar Kelime Strateji Değişikliği

Problem: Strateji değişikliği

Çözüm: Kararlılık

Bazen çok gereksiz anahtar kelimeler üzerine çalışmalar yapabiliyoruz. Organik trafik getiren ancak satış getirmeyen kelimeler veya yapılan aramalara tam da yanıt veremeyen içerikler…

Böyle durumlarda anahtar kelime stratejimizi değiştirip: başlık, meta ve görsel etiketlerimizi tekrar düzenleyip yeni aramalara odaklanabiliyoruz. Bu değişiklik gerekli olabilir ancak ne yazık ki bazı sonuçları da göğüslemeniz gerekir.

Birçok web site sahibinin yanlış bildiği ve çok önemli bir konuyu açıklamak istiyorum.

Bir sayfa için SEO çalışması yaptıktan ve Google’da bir yerlere geldikten sonra aynı sayfa içerisinde yapacağınız önemli değişiklikler (örnek: yukarıda saydıklarım), eski anahtar kelimenizin sıralamasını düşürebilir. Yani artık x anahtar kelimesinde Google’da çıkıyorum, başlığıma yeni bir anahtar kelime koyayım da, Y kelimesinde de yükseleyim gibi bir dünya yok 🙂

Anahtar kelime çalışmanızı belirlerken iki kere düşünmeli ve kararlı olmalısınız. Google çok fazla büyük değişiklik sevmiyor!

Backlink Kaybı

Problem: Önemli backlinklerin yitirilmesi

Çözüm: Takip ve yeni kaynaklara ulaşmak

Bazen öyle güçlü kaynaklardan doğal backlinkler kazanırız ki, anahtar kelime sıralamamız bir anda birkaç sayfa/sıra birden ilerler. Ayrıca bu linkleri satın almadığımız yani doğal kazandığımız için de, backlink birden altın değerinde olur.

Ancak bazen de bize bu backlinkleri gönderen web siteler fikirlerini değiştirir ve başka sitelere link çıkmayı tercih ederler. Dolayısıyla bir anda size gelen kaliteli bir link, rakibinize gitmeye başlar!

Çok fazla rastlanan bu durum, SEO uzmanları için tam bir kabustur. Bir anda iki gol birden!

Böyle bir durumda yapmanız gereken, bu değerli backlinki neden kaybettiğinizi araştırmak olmalıdır. Size linki gönderen web site sahibi ile iletişime geçip, neden bu tarz bir değişikliğe gittiğini sorabilirsiniz. Belki de içeriğinizi güncellemeniz gerekiyordur!

Eğer bu kapı yüzünüze kapanırsa, farklı yollardan yine değerli backlinkler bulmalısınız. Elinizi biraz cebinize atmanız da gerekebilir, dolayısıyla bütçenizi iyi belirleyin derim.

Algoritma Değişiklikleri

Problem: Algoritma değişikliğinden olumsuz etkilenme

Çözüm: Algoritmalara göre değişiklikler yapmak

Google algoritma değişiklikleri

* kaynak: moz.com

Yukarıdaki görselden de anlayacağınız üzere, Google, her yıl yüzlerce algoritma değişikliği yapıyor. Kullanıcılara çok daha iyi sonuçlar vermeyi hedefleyen Google, bazen Panda, Penguen, Hummingbird veya Mobilegeddon gibi çok önemli algoritmalarını güncelliyor, bazen ise adını bile bilmediğimiz ufak değişiklikler yapabiliyor.

Özellikle büyük algoritma değişikliklerinden sonra Google’da ciddi sıra kayıpları yaşayabiliyoruz. Böyle durumlarda yapmamız gereken:

 • Panda: Eğer Panda algoritmasına takıldıysak, içeriklerimizi güncellememiz,
 • Penguen: Eğer Penguen algoritmasına takıldıysak, backlinklerimizi kontrol etmek,
 • Hummingbird: Eğer Hummingbird algoritmasına takıldıysak, içeriğimiz ile anahtar kelimelerimizin ilişkisini kontrol etmek,
 • Mobilegeddon: Eğer Mobilegeddon algoritmasına takıldıysak, web sitemizin “responsive” olduğundan emin olmamız gerekir.

Google Penaltı Cezası

Problem: Google Penaltı

Çözüm: Black Hat SEO çalışmaları yapmamak ve sitenizi güvenli tutmak.

Yukarıda bahsi geçen algoritma değişiklikleri bazen de sizi arama sonuçlarından tamamıyla çıkarabilir. Yani konuyu sadece anahtar kelime gerilemeleri ile kurtaramazsınız.

Google’ın websitelere penaltı cezası vermesinin birçok nedeni vardır. Örneğin eğer Google,

 • Backlink satın aldığınızı anlarsa,
 • Paravan bloglarınızı yakalarsa,
 • Köprü sayfalar kullandığınızı anlarsa,
 • Saklanan içerikler bulursa,

sizi arama sonuçlarından tamamıyla dışarı da atabilir. Siz siz olun bu tarz black hat çalışmalarından uzak durun veya dikkatli yapın 🙂

Yaptığınız black hat SEO tekniklerin dışında, bazen de isteğimiz dışında Google penaltı cezaları ile karşılaşabiliriz. Buna en iyi örnek sitemize virüs girmesi veya sitemizin hacklenmesi olabilir. Web sitenizin güvenliğini iyi sağlamalı, eğer WordPress gibi hazır platformlar kullanıyorsanız, sitenizin temasını ve eklentilerini devamlı güncellemelisiniz.

Websitenizin Google penaltısı ile karşı karşıya olup olmadığını Google Search Console hesabınızdan kontrol edebilmeniz mümkün.

Rakibinizin SEO Çalışmaları

Problem: Rakip SEO çalışmaları

Çözüm: Çok çalışmak

Bir sabah kalkıyorsunuz, birinci sırada olduğunuz ve en önemli gelir kaynağınız olan sayfanızın ikinci sıraya belki daha da geriye düştüğünü görüyorsunuz.

Yazımın genelinde bahsettiğim konulardan bir veya birkaçı başınıza gelmediyse, rakipleriniz de boş durmuyor demektir.

SEO çalışmalarında en sık düşülen hatalardan biri, SEO çalışmalarına ara vermek oluyor. Yani SEO’mu yaptırdım, artık kafam rahat dememek lazım. SEO nedir derseniz, böyle bir şey olmadığı kesin 🙂

Rakipleriniz kendi siteleri için SEO çalışmaları yaparken, sizin siteniz için de negatif SEO çalışmaları yapabilir. Meydanı boş bırakmamalı, devamlı kontrolün sizde olduğundan emin olmalısınız.

Özetle:

SEO bir defa yapılacak bir çalışma olmamalıdır.

Bir Makale Daha?

Backlink Nedir – Backlink Nasıl Yapılır

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

10 comments

 1. emly

  Websitemin seo calismasindan sonra 3. Anahtar kelimemin 2 sayfadan 7 sayfaya düştüğünü gôrdüm, yapilan islemler ise tanitim yazisi linkwhell ve forum tanitimiydi, yazinizi ele alarak tekrar kontrol edecegim.

 2. Ümit

  301 yönlendirmesi yaptıktan sonra sıralamada gerilemeler yaşanabilir kısa süre sonra üst sıralarsa çıkmaya başlarsınız demişsiniz. Bu kısa sürenin bir zaman aralığı var mıdır?

  Bende yaklaşık 4 ay kadar önce 301 yönlendirmesi ile url yapımı değiştirdim. Hemen sıralamalar da gerileme olayı yaşamadım. Tam süreyi bilmiyorum ama sanırım1 ay civarı olabilir sonra bir anda bıçak gibi kesti. 4K civarı olan hitlerim 1K seviyelerine düştü. Konuyla ilgili halen çözüm üretemedim.

  • merhaba, bu durum Google’ın sitenizi ziyaret süresi ile alakalı aslında. yani siteniz çok fazla Google tarafından ziyaret edilmiyorsa bu süre uzayabilir.

 3. murat

  Dostum selam , 1.sayfada olan anahtar kelımem bı arkadasın ana sayfayı son post yap demesı ve yoast seodaki focus keyword un meta ıle karıstırması sonucu ana sayfayı degıstırdım ve sonra geerılemeye basladım , ana anahtar kelımem anasayfayı duzelme sonucu 3.sayfaya attı fakat bazıları yerıne geldı bunun nedenı nedır title ve descriptionlarlada oynadım 1 kac kere

 4. Ferhat

  bütün anahtar kelimelerimde gerileme yaşıyorum bu aralar bunun sebebi ne olabilir

 5. mehmet

  Aynı sorunları yaşıyorum yazınızın hepsini okudum anlayabildiklerimi yapmaya çalışıyorum bakalım neler olacak

 6. Tamer

  Merhaba emre bey, bebim.bir sorum olucak cevap verirseniz çok memnun olurum.

  1 yıl önce oluşturdugum ve aynı konuya ait 15 yazıyı güncelledim. Güncelledigim yazılarda sıra kaybı oluştu. Ben tekrar yükselerim diye beklerken yaklaşık 3 gündür tüm sıralama geriye düşmeye başladı. Aramana hacimleri düşük, rekabet düşük bazıları ise kimse tarafından kullanılmamış anahtar kelimelerden oluşuyor. Yani içerigin başka bir alternatifi olmasa bile google 9 aydır 1. Sırada oldugum kelimede beni gerilere atmış yerinede alakasız yazıları 1. Sıraya almış. Tema güncellemesi yaptım hata aldım tekrar sıfırdan aynı ücretli temayı kurdum temanın sosyel medya paylaşım butonlarını aktif hale getirdim ana sayfada düzenlemeler yaptım.

  Bunlar haricinde farklı bir düzenleme yapmadım. Nedir bu sıra kaybının hikmeti çözemedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir