Google İndexleme Sorunu- Google Yazılarınızı Neden İndekslemiyor?

 

İnternet dünyasında varolmak ve google aramalarında gözükmek istiyorsanız, mutlaka Google sayfalarınızı indekslemelidir. Aksi taktirde kimse sizi Google aramalarında bulamaz ve dolayısıyla websiteniz internetten yok olup gider. Google indexleme sorunu bir kaç şeye bakarak çözebileceğiniz bir şey.

Google İndexleme Sorunu

Google indexleme sorunu zaman zaman çoğu sitenin başına gelmiştir. Google, sayfalarınızı çeşitli nedenlerden ötürü indekslemiyor olabilir. Gelin beraber bu sebepleri inceleyelim.

Websitenizi Yeni mi Açıldı?

Google indexleme sorunu nedenlerinden biri, websitenizi kurduktan hemen sonra Google’ın yazılarınızı indekslemesini ummak. Ne yazık ki hayalden öteye gitmeyecektir. Websitenizi yeni kurduysanız, biraz sabırlı olmalısınız.

veya,

Eğer Google’ın doğal yollar ile yazılarınızı bulmasını ve indekslemesini beklemek istemiyorsanız, iki farklı yöntem ile bu probleme çözüm bulabilirsiniz.

 1. Google gibi getir: Google WebMaster Tools hesabına giriş yapıyoruz ve Tarama menüsünün altından “Google Gibi Getir”’i seçiyoruz. Daha sonra indekslenmesini istediğimiz URL’yi yazıp, getir ve oluştur diyoruz.
 2. Submit-URL: Google’ın sunduğu submit-url aracı ile de yazınızı indeksletmek için Google’a başvurmanız mümkün.

Not: Bu yapacağınız iki işlemin de garantisi yoktur. Google yazınızı spam veya kopya içerik olarak kabul ederse, indekslemeyebilir. Eğer yazınız özgün ve yasaklı içerik içermiyorsa, Google 10-15 dakika içerisinde yazınızı indeksleyecektir.

Robots.txt

Robots.txt dosyası, Google’a indekslemesini istemediğiniz sayfaları iletmenin bir yoludur. Bu dosyayı düzenlerken çok dikkatli olmalısınız. Eğer koymamanız gereken sayfaları bu dosyaya eklerseniz, Google sizi ikinci bir emre kadar indekslemeyecektir. Google indexleme sorunu çözme yollarından biri de budur.

Not: Eğer robots.txt dosyasının nasıl kullanılması gerektiğini bilmiyorsanız bu işe hiç bulaşmayın. Bu işten anlayan birinden robots.txt dosyasını incelemesini ve her şeyin yolunda olup olmadığını söylemesini istemeniz daha güvenli olacaktır.

Site Haritası

Site haritası, arama motorlarına yeni oluşturduğunuz sayfaları bildirmenin en iyi yoludur. Her yeni makalenizde veya oluşturduğunuz her yeni sayfada site haritanızı güncellemeniz, indekslenme hızını önemli ölçüde arttıracaktır.

Not: Eğer wordpress, blogger veya tumblr gibi platformları kullanıyorsanız şanslısınız demektir. Bu platformlarda site haritanızı, hiç zahmet etmeden veya sadece ücretsiz eklentiler ile otomatik olarak oluşturabilir ve güncelleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken oluşturduğunuz site haritasını Google WebMaster Tools hesabınıza tanıtmak olacaktır.

Tarama Hataları

Tüm sayfalarınızın açıldığından yani herhangi bir 404 veya sunucu hatası vermediğinden emin olmalısınız. Google tarama hatalarını görmekte ve bazı durumlarda bu sayfaları indekslemekten kaçınmaktadır.

Tarama hatalarını yine WebMaster Tools hesabından kolayca öğrenebilir ve gerekli yönlendirmeleri veya düzeltmeleri yaparak, sayfalarınızın tekrar indekslenmesini sağlayabilirsiniz.  (İlgili hataları, Webmaster Tools ->Tarama ->Tarama Hataları başlığının altından inceleyebilirsiniz)

Not: Eğer WordPress kullanıyorsanız, 404 hatalarının çözümü sandığınızdan da kolay olacaktır.

Kopya İçerik

Eğer sayfalarınızın birçoğu aynı içeriğe sahipse, tehlike altındasınız demektir. Aynı zamanda bu içerikler SEO’ya uyumlu kesinlikle değil. Tüm sayfalarınızın içerikleri özgün olmalı veya özgün değilse bile doğru yöntemlerle bu durum arama motorlarına bildirilmelidir.

Aynı içerikli sayfalar, arama motorlarının kesinlikle hoş görmediği bir durumdur. Böyle durumlarda sayfalarınız spam durumuna düşebilir ve Google bu sayfaları indeksinden süresiz çıkarılabilir.

Eğer aynı içeriklere sahip sayfalarınız varsa iki yöntem ile kopya içerik probleminin üstesinden gelebilirsiniz.

 • 301 yönlendirmeleri: Aynı içeriğe sahip tüm sayfaları, orjinal kalmasını istediğiniz sayfaya 301 ile yönlendirebilir

veya,

 • Canonical etiket: Canonical etiket kullanarak asıl indekslenmesi gereken sayfanın hangisi olduğunu arama motorlarına iletebilirsiniz.

NoIndex Etiketi

Noindex meta etiketi, arama motorlarına yazınızın indekslenmemesini söylemenin bir diğer yoludur. Robots.txt’den farklı olarak, noindex etiketini sadece belirli yazılar veya sayfalar için de kullabilirsiniz.

WordPress kullanıcılarının bu konuyla ilgili nasıl bir hata yapabileceğinizi örnekle açıklamak isterim. İnternette websiteniz için kullanabileceğiniz birçok ücretsiz WordPress eklentisi bulunmaktadır ve bence WordPress SEO by Yoast bu eklentilerin başında gelmektedir.  Bu eklentiyi bilinçsizce ayarlamaya çalışırken, yanlışlıkla anasayfanızı Noindex olarak etiketleyebilirsiniz. Böyle bir durumda, koymuş olduğunuz NoIndex etiketini kaldırana kadar, anasayfanız arama motoru sonuçlarında çıkmayacaktır. Aman dikkat!

Site Hızı

Çok ender bir durum olmakla beraber eğer sayfa açılış hızınız çok yavaşsa, Google sizi indekslemekle pek vakit harcamayacaktır.

Sayfa yüklenme hızı, SEO açısından son dönemin parlayan yıldızı sayılabilir. Yani websiteniz ne kadar hızlı yükleniyorsa, Google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkma şansınız o derece artıyor demektir. Aksi durumda ise sayfalarınız uzun bir süre indekslenmeyebilir. Sayfalarınızın yüklenme hızını PageSpeed Insights’tan öğrenebilirsiniz.

Cezalandırılma

En kötüsünü en sona sakladım 🙂

Sayfalarınız Google tarafından banlenmiş olabilir. Yani kopya içerik, zararlı içerik veya bir çok teknik nedenden ötürü Google sizi cezalandırmış olabilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken problemin ne olduğunu saptamak ve gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra Google’ı bilgilendirmek olmalıdır.

Sitenizin başına gelen kötü durumları Google WebMaster Tools hesabından kolaylıkla öğrenebilir ve önemlerinizi buna göre alabilirsiniz.

Not: Birçok website sahibinin yaptığı hataların başında, sitelerinin URL’lerini hem “www” hem de yalın hali ile aktif durumda bırakmak geliyor. Yani hem “www.seosozluk.com” hem de” seosozluk.com”’un açıldığını ve herhangi birinin bir diğerine yönlendirilmediğini düşünün. Böyle bir durumda Google sitenizi kopya içerikli sayıp, indeksten çıkarabilir.

 

Özetle…

Google’ın sayfalarınızı indekslememesinin birçok sebebi olabilir. Siz mutlaka hangi sayfalarınızın indekslenmediğini kontrol edip, gerekli önlemleri almalısınız. Google’da hangi sayfaların hali hazırda indekslendiğini öğrenmek için Google arama kutucuğuna  site:siteadı.com yazmanız yeterli olacaktır. Burda çıkmayan sayfalarınız henüz indekslenmemiş anlamına gelir.

 

Haydi kolay gelsin!

6 YORUMLAR

 1. ”Not: Birçok blog yazarının yaptığı hataların başında, sitelerinin URL’lerini hem “www” hem de yalın hali ile aktif durumda bırakmak geliyor. Yani hem “www.seosozluk.com” hem de” seosozluk.com”’un açıldığını ve herhangi birinin bir diğerine yönlendirilmediğini düşünün. Böyle bir durumda Google sitenizi kopya içerikli sayıp, indeksten çıkarabilir.”
  Burada ne demek istiyorsun emre master tools zaten bu sekilde acmamizi soyluyor herhangi birinin digerine yonlendirilmedigi durumu anlayamadim Tesekkurler.

  • Basit bir örnekle açıklayayım.
   Mesela siteni Joomla üzerinden açtın ve .htaccess üzerinden herhangi bir 301 yönlendirmesi yapmadın. Böyle bir durumda, siten aşağıdaki şekillerde açılacaktır,

   * siteadi com
   * www siteadi com
   * www siteadi com/index php

   Böyle bir durumda siten spam durumuna düşebilir. Hatta bir süre sonra düşecektir.

   Görüşmek üzere

  • merhaba, seosozluk üzerinden .htaccess ile ilgili detaylı bir yazı paylaşmak aklımda ama sorunun cevabını şimdi burdan vermem çok kolay değil. internette kısa bir araştırma yapabilirseniz, karşınıza binlerce kaynak çıkacaktır. şimdilik yardımcı olamıyorum ne yazık ki…kolay gelsin.

 2. Geçtiğimiz aylarda kapanan bir siteyi kendi site adresimize yönlendirip içeriklerini aktardık. Günlük 1000-1500 giriş olan sitede, girişler 250 yi gemedi. Sonra farkettim ki; oradan siteye aktardığım 2010, 2011, 2012, 2013 tarihli yazılarrın Google indeksleri görünmüyor. Nedeni ne olabilir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here