AdSense Gelir Arttırma – Adsense Kazanç Arttırma Teknikleri

Adsense reklamları, websitesi olan kişilere ek bir gelir sağlayan reklam türüdür. Yazımızda Adsense gelir arttırma için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Adsense Gelir Arttırma

Site sahiplerinin en büyük gelir kapısı, hiç kuşkusuz Google Adsense reklamlarıdır. Adsense reklamları ile kimi siteler ayda 20TL kazanırken kimileri ise 10bin TL kazanabilmektedir. Bu uçurumun nedenleri; sitenin kalitesi (yani sitenin yayında kaldığı süre, yayınlanan içerik miktarı ve içeriğin kalitesi…), SEO ajansı tarafından siteye uygulanan arama motoru optimizasyonu ve reklam yönetimi ile alakalıdır.

Bugünkü yazımızda Google Adsense reklam gelirinizi arttırmanın yöntemlerini anlatmaya çalışacağız.

Tıklama Başına Maliyet ve Tıklama Oranı

Adsense reklam optimizasyonu konusuna girmeden önce iki önemli terimin açıklamasını yapmakta fayda var.

TBM (CPC): TBM, tıklama başına maliyet anlamına gelir. Yani reklamlarınız tıklandığında cebinize girecek tutardır. TBM, reklam verenin Google’a verdiği teklife göre değişir dolayısıyla bir reklamınızın tıklanmasından 1 kuruş kazanırken, bir başka reklam tıklamasından 1TL kazanabilirsiniz. Zaten bugünkü yazımızın da amacı, TBM oranını arttırabilmek üzerine olacaktır.

TO (CTR): TO, tıklama oranı anlamına gelir. TO kabaca: kullanıcılara gösterilen sayfalardaki reklamların tıklanma oranını verir. Yani bugün sitenizin 100 sayfası görüntülendiyse ve bu 100 sayfada yer alan reklamlardan 5 tıklama aldıysanız, sayfanızın TO’su %5 olur.

Adsense Kazanç Arttırma Teknikleri

Gelelim asıl konumuza. TO ve TBM’yi optimize ederek, nasıl daha fazla gelir sağlayabileceğimize beraber bakalım.

Reklam Yerleşimi – Heat Map

AdSense Gelir Arttırma - Heat map

 

Reklam yerleşimini yaparken çok dikkatli olmalısınız. Sitenize koyacağınız Adsense reklamlarını gelişi güzel bir şekilde yerleştirmeniz, gelirinizi olumsuz yönde etkileyecektir. Google Adsense reklamları ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler;

 • Yukarıda yer alan görselde, reklamlarını nasıl yerleştirmeniz ile ilgili ipuçları verilmektedir. Koyu alanlar gelir performansınızı en olumlu etkileyecek alanlardır. Dolayısıyla reklamlarınızı bu alanlara yerleştirmeniz, gelirinizin artmasını sağlayacaktır.
 • Siteniz, akıllı telefonlarda ve tabletlerde okuyucularınıza ne kadar iyi bir deneyim sunarsa, reklamlarınız o oranda tıklanacaktır. Sitenizin temasını “responsive” olarak düzenlemelisiniz.
 • Adsense para kazanma umudu ile sitenizin her yerini reklamlarla doldurup, okuyucularınızı irite etmemelisiniz.
 • Reklamlarınızı mutlaka test edin. Sitenizdeki reklamların hangi alanlarda daha çok hit aldığını, Google Adsense hesabı performans raporları menüsü altından inceleyebilirsiniz. Böylelikle en çok tıklanan alanlardaki reklamları arttırma yoluna gidebilir veya hiç tıklanmayan bölümleri sitenizden tamamiyle kaldırabilirsiniz.

Google Adsense Reklam Boyutları

AdSense Gelir Arttırma - Adsense reklam boyutları

 

Reklam görsel boyutları ne kadar büyükse tıklanma oranı o derece fazla olacaktır. Reklam boyutları ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler,

 • Yukarıdaki görselde Google’ın önerdiği reklam boyutları yer almaktadır. Normalde reklam önerilerine pek kulak asmamalıyız çünkü herkes ürününü daha iyi satabilmek için önerilerde bulunur. Ancak burada durum biraz farklı. Reklamlarınız ne kadar fazla tıklanırsa Google da o derecede para kazanacağı için, Google’ın yorumlarını dinlemekte fayda var sanırım 🙂
 • Büyük reklam boyutları çok önemli ancak okuyucu deneyimini en önde tutmalısınız. Yani koca koca reklamları insanların gözüne sokmayın. Bu konuyu dengede tutmalısınız.

Görsel mi Metin mi?

Adsense Kazanç Arttırma Teknikleri

 

Google Adsense’te iki tür reklam çeşidi mevcut: Görsel ve Metin reklamları.

Görsel Reklamlar: Adsense görsel reklamları, sitenizde banner şeklinde yayınlanan reklamlardır.

banner

Metin Reklamları: Adından da anlaşılacağı gibi metin halinde yayınlanan reklamlardır.

mmetin-reklamlar

 • Google, metin ve görsel reklam seçimini kendisi yapmayı öneriyor. Bu bir tercih olabilir ama benim önerim bu kararı sizin vermeniz olacaktır. İki tür reklamı da kullanın daha sonra çıkan sonuçlara göre kararı siz verin.
 • Benim kişisel önerim: Eğer sitenizde çok fazla görsel varsa metin reklamlarını tercih edebilirsiniz. Metin reklamlarının en önemli avantajı, birden fazla reklamı aynı anda gösteriyor olmasıdır. Bu sayede tıklanma oranınızı arttırmanız mümkün olabiliyor.
 • Eğer sitenizde çok fazla metin varsa, bu sefer görsel reklamları tercih edebilirsiniz. Görsel reklamlar metin reklamlarına oranla daha ilgi çekicidir dolayısıyla bu tarz reklam türü sitenize görsel açıdan olumlu bir katkıda bulunacaktır.

İlgili Reklam Türleri

hassas kategoriler

Sitenizde yayınlanan reklamlar sitenizin formatı ve konularıyla lakalı olmalıdır. Yani futbol yorumları ile ilgili bir siteniz varsa reklamlarınızda kilo verdiren ilaçların reklamlarını göstermek istemezsiniz. Yani zayıflama hapı yerine iddia reklamı vermek, tıklanma oranının katlanmasına neden olacaktır.

Ayrıca Google’ın kullandığı bir başka reklam türü de remarketing yani yeniden pazarlama’dır. Remarketing ile Google, kullanıcıların ilgi alanlarını hedefleyerek reklam göstermektedir. Örnek vermek gerekirse, sabah kendinize bir ayakkabı almak için Google’da araştırma yaptınız ancak ne alacağınıza bir türlü karar veremediniz. Akşam saatlerinde gazete okumak için internete girdiğinizde, ilgili sitenin reklamlarında sabah baktığınız ayakkabılardan birinin reklamı çıkabilir. Hatta büyük ihtimalle olacaktır. Bu yönetimle de tıklanma oranınız önemli ölçüde artacaktır.

Peki reklam kontrollerini nasıl yapacaksınız?

Google Adsense hesabınıza giriş yaptıktan sonra:

Reklamveren URL’leri: Bu alana reklam almak istemediğiniz sitelere ait URL girişi yapabiliyorsunuz. Yani siteniz ile alakalı olduğunu düşünmediğiniz veya kötü hazırlanmış bir reklamı bu şekilde engelleyebilirsiniz.

Hassas Kategoriler: Üstteki görselde gördüğünüz gibi size kazanç getirmeyen kategorileri durdurmalısınız. Hangi kategoriden para kazanıyorsanız, o kategoriye saldırın derim 🙂

Reklam Sunma: Bu alanda reklam sunma ayarlarını sitenizin türüne göre ayarlayabilirsiniz. Önemli olan aşağıdaki seçeneğin işaretli olması. Biraz önce bahsettiğim remarketing reklamları bu seçenek ile aktif olmaktadır.

remarketing

Reklamlar (Reklam İnceleme Merkezi)

reklam engelle

Bu seçenekle ise istemediğiniz reklamları manuel olarak engelleyebilirsiniz. Sizinle alakalı olmayan reklamları bloklayın ki tıklanma oranınız artsın.

Pahalı Kelimeler

Anahtar kelime tekliflerine göre site kurma konusu hakkında çok detaya girmeyeceğim çünkü bu kesinlikle önermediğim bir yöntemdir. Yani moda ile ilgili kelimelerin getirileri, eğitim ile ilgili sitelere oranla çok daha yüksektir. Ancak sırf bu yüzden hiç alakanız olmayan bir konuda site açarsanız uzun vadede geliriniz yere çakılacaktır. Yine de siz bilirsiniz 🙂

Zengin İçerik

Her zamanki gibi en önemli konuyu sona sakladım 🙂 Sitenize gelen trafik her ne kadar tıklanma oranınızı arttıracak gibi düşünülse de, aslında siteniz ile alakalı trafik gelirinizi çok daha fazla arttırabilmektedir. Yani bir foruma linkinizi yapıştırıp, “arkadaşlar sitem açılıyor mu, bir bakabilir misiniz” diye bir soru sormanız, site trafiğinizi arttıracaktır ancak bilin ki gelen hiç kimse reklamlarınızı tıklamayacaktır. Bir diğer kötü örnek ise, zayıf içerikli makalelerdir. Yani, 70 kelimeden oluşan bir makale yazarsanız, okuyucular sitenizi güvensiz bulup hemen başka bir websiteye geçiş yapacaktır. Dolayısıyla sitenizde okuyucuları ne kadar uzun tutarsanız, reklam tıklanma oranınız o derece artacaktır.

 

Önemli Notlar

Adsense onay süreci tamamlandıktan ve reklamlarınızı sitenize yerleştirdikten sonra yapmanız gerekenler bitti sanmayın! Adsense hesabınızı mutlaka devamlı kontrol edip, hangi reklam türlerinin daha iyi çalıştığını test etmelisiniz. Deneme yapmaktan korkmayın ve sürekli sonuçları takip edin. Çıkan sonuçlara göre iyi performans sergileyen reklamlara yüklenin ve Google Adsense reklam gelirinizi katlayın.

Bir Makale Daha?

WordPress Adsense Teması: 7 En İyi AdSense Uyumlu WordPress Teması

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

33 comments

 1. Can Tepe

  bu reklam işi oldukça deneyim gerektiren bir iş Emre Bey… Teknik konularda zayıf olduğumuzdan kazanabileceğimiz reklam gelirini kazanamıyoruz malesef… Bilgiler için teşekkürler…

  • Can Bey, seosozluk.com’u takip ederek, teknik konularda da bilgi sahibi olabilirsiniz. Aklınıza takılan şeyler için dilediğiniz zaman bize email gönderebilirsiniz.

  • hissedar02

   otel konusu hakkında bir blog açın tbm 50 krş olur (4yıllık tecrube)

 2. Gürsel

  Teşekkürler bu güzel yazınız için. Çoğu aslında uyguladığım şeyler sayenizde teyit etmiş oldum. Sadece içeriğimin artması lazım.

 3. idris

  Teşekkür ederim faydalı bir paylaşım olmuş ama gelirimizi gerçekten arttırmakta zorlanıyoruz web sitem eğitim ve psikolojiyle ilgili olduğu için tam olarak istediğim geliri elde edemezsem de devam edeceğim. Kolay gelsin

 4. karan

  teşekkürler.deneyeceğim

 5. MUSTAFA

  MERHABALAR KOLAY GELSİN BEN BLOGGER KULLANICISIYIM YAKLASIK 4 YILDIR ADSENSE BAŞVURUSU ONAYLATMAYA ÇALIŞIYORUM LAKİN BİR TÜRLÜ OLMADI TEMA DEĞİŞTİRDİM HERŞEYİ YAPTIM AMA YOK BANA NERDE YANLIŞ YAPTIĞIMI SÖYLERMİSİNİZ RİCA ETSEM

 6. ırmak

  merhaba
  ir**** web sitesinde lifestyle blogum var. Fakat reklamlarıma kimse tıklamıyor. nerede yanlış yaptığımı söyler misiniz?
  Teşekkürler

  • üst menünün (header) hemen üsttüne yatay bir banner koyun. Tıklanma oranınız katlanacaktır. Şu an ki çok kötü duruyor

   • ırmak

    fakat ben onu kaldıramıyorum. reklam yöneticisini açtığımda ortadaki kaldırabileceğim bir seçenek çıkmıyor onu nasıl kaldırabilirim

    • web siteniz ile alakalı bir durum. yani tasarımsal…onu bir şekilde çözmeniz gerekecek..Kolay gelsin

 7. Ecem

  Merhaba,
  Hangi reklamlara (hangi sayfalardaki/yazılardaki reklamlara) tıklandığını nasıl görebiliriz?

 8. RIDVAN YAVUZ

  Elinize sağlık çok yararlı bilgiler olmuş.

 9. Nuri

  Hocam emeğinize sağlık yazı çok güzel ve kaliteli sizce en çok kazndıran konular moda borsa ve kişisel bakım konuşarı mı

 10. Hocam harika bir yazı olmuş. Tavsiyelerinize uymaya çalışıyorum. Fakat ben bir internet sitesine giriyorum ardından çıkıyorum kendi siteme girdiğimde çıkmış olduğum site ile alakalı reklamlar görünüyor. Bunun sebebi nedir peki?

 11. teomman

  Sizin dediğiniz gibi reklamları büyük boy yapmak daha çok dikkat çekiyor..hatta daha önceki dönemlerde google geniş büyük reklamları hiç sevmezdi son yıllarda yazı içine geçebilen büyük görselli reklamları deniyorlar…yerleşik reklamları tavsiye ederim herkese

 12. Adsense Reklamcılık Hizmeti

  Elinize sağlık güzel bir paylaşım olmuş.

 13. ilyas

  Okuduğum en faydalı yazılardan, çok teşekkürler.

 14. Blog 246

  Yaziniz gerçekten bilgilendirici ve faydalı olmuş. Bilgialisi

 15. Veysel Güngör

  Güzel anlatım

 16. Her Şeyi Blogluyorum

  Yazını severek ve beğenerek okudum. Rehber olacak bir yazı olmuş. Bir çok yönden faydalandım. Sürekli araştırma yapmak lazım.

 17. anlaşılır ve güzel bir yazı..

 18. adile

  güzel bir yazı..

 19. Emre

  Emeğinize sağlık tavsiyelerinizi denemekte fayda var bakalım sonuç ne olacak.

 20. ilgisizyazar.blogspot.com

  Teşekkürler, çok kapsamlı bir açıklama olmuş.

 21. KOBİ Girişim

  Merhaba çok faydalı bir yazı teşekkür ederiz. Girişimcilik ve devlet destekleri konularında sitemize bekleriz.

 22. Hatasız Kul

  Gayet açıklayıcı bir yazı fakat benim bgbg oranım çok düşük bunu nasıl artirabilirim

 23. gülefsan

  merhaba,mobil reklamlarda sorun yaşıyorum,sondaki reklamım çıkmıyor ve her telefonda farklı çıkıyor,nedeini ne olabilir acaba,yardımcı oluırsanız memnun olurum,teşekkürler

 24. Kathy

  Teşekkürler, Gayet Açıklayıcı

 25. Alper

  Emre bey güzel bir paylaşım olmuş. Özellikle benim gibi ilk defa bir site kuranlar için. Acemi olmama rağmen adsense benim sitemi kabul etti. Yazdıklarınızı deneyeceğim. Umarım faydasını görürüm. Paylaşımınız için şahsım adına size teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir