Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir? [Hızlı Çözüm]

Yazıya başlamadan önce eğer tüm google ürünlerini ( Google Analytics, Google Adwords, Google Tag Manager, Google Search Console ) sizin yerinize yüklememizi ve bağlantılarını gerçekleştirmemizi istiyorsanız mail atınız. Mail : info@seosozluk.com

Eğer Google’da bir arama yapıp, bu sayfamıza geldiyseniz; ölçümleme, dönüşüm optimizasyonu ve trafik takip konularına oldukça yenisiniz demektir. Ama doğru yerde olduğunuzun da altını çizmek istiyorum 🙂

Bugün 4 temel konuyu inceliyor olacağız:

 1. Google Analytics Nedir?
 2. Google Analytics Kodu Oluşturma
 3. Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir?
 4. Google Analytics Kodu WordPress Sitelere Nasıl Eklenir?

Hemen başlayalım…

Google Analytics Nedir?

Google Analytics, web sitenizde gerçekleşen kullanıcı davranışlarını takip etmeye, analiz etmeye ve web sitenizi optimize etmeye yardımıcı olan bir Google aracıdır. Bu araç Google tarafından ücretsiz sunulmakta ve kurulum saniyeler içerisinde gerçekleşebilmektedir.

google analytics

Google Analytics ile yapabileceğiniz en temel işlemler:

 • Gerçek zamanlı kullanıcı davranışlarını ölçmek => Anlık olarak web sitenizde kaç kişi var, hangi lokasyondan gelmişler, trafik kaynakları neler (organik, adwords, facebook vs…), daha önceden belirlediğiniz bir hedef anlık gerçekleşiyor mu gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.
 • Kitle incelemesi => Web sitenize gelen kullanıcılar hakkında çok detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Yaş, cinsiyet, ilgi alanları, dil, coğrafi bölge, tarayıcı, cihaz gibi birçok kullanıcı verisi Google Analytics ile bizlere sunuluyor.
 • Edinme Kanalları => Web sitenize gelen ziyaretçilerin kaynaklarını derinlemesine inceleyebilirsiniz. Hangi kampanyalardan gelen kullanıcılar web sitenizde nasıl davrandı gibi…Google organik sonuçlarını da bu alanda detaylıca görebilirsiniz.
 • Davranış Analizi => Sayfalarınız, açılış sayfalarınız, site hızınız, sitenizde yapılan aramalar, Google Tag Manager ile belirlediğiniz etkinlikler ile ilgili bilgilere bu alandan ulaşabilirsiniz.
 • Dönüşümler => Belirlediğiniz hedefler, yaptığınız satışın ayrıntıları (id, sku, fiyat, kategori…), desteklenen dönüşümler gibi başlıklar Google Analytics’te mevcut. Bu alan genel olarak eticaret optimizasyonlarında ağırlıkla kullanılmaktadır.
 • Raporlar => Tabii ki detaylı raporlama. Web sitenizde gerçekleşen her şeyi de detaylıca Google Analytics üzerinden raporlayabilirsiniz.

Google Analytics budur 🙂 Gelin şimdi basitçe Google Analytics kodu oluşturma yöntemini anlatayım.

Google Analytics Kodu Oluşturma

Google Analytics kodu oluşturma sandığınızda da basit bir işlem aslında. Yapmanız gerekenleri sırayla listeliyorum:

 1. Google Analytics hesabı için kaydoluyorsunuz. Link => https://goo.gl/fv3cpU
 2. Karşınıza çıkan ekrandan web sitenizin adını, sektörünüzü, raporlama saat dilimini vs giriyorsunuz.
 3. İzleme kimliği edinin butonuna basıp, üstten Türkiye’yi seçiyoruz. Kabul ediyorum seçeneğini tıklıyoruz.
 4. Karşınızda Google Analytics kodu oluşturma ekranı

google analytics izleme kodu

Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir?

Google Analytics kodu nasıl eklenir sorusu bize devamlı gelmekte ve bu konuda dikkat etmeniz gerekenleri anlatayım:

 1. Google Analytics kodu tüm sayfalarda olmalıdır. (Satışın gerçekleştiği sayfa, dönüşümün gerçekleştiği sayfa vs…)
 2.  Google Analytics kodunu sayfalarınızın <head> </head> arasına yerleştirmenizi öneririm. Footer’a yerleştirilen kodlar bazen sorun yaratabiliyor.
 3. Farklı her siteniz için farklı bir Google Analytics kodu eklemeniz gerekir.

Google Analytics Kodu WordPress Sitelere Nasıl Eklenir?

Google Analytics kodu WordPress sitelere birçok farklı yöntemle eklenebilir. En yaygın olarak kullanılan yöntemler:

 1. Eklenti ile Google Analytics kodu ekleme: Bu yöntem ile hızlıca WordPress sitenize Google Analytics kodu ekleyebilirsiniz. Bu yöntemin tek dezavantajı sitenize fazladan bir eklenti yükleyerek, bir nebze de olsun performanstan ödün verecek olmanız.
 2. Header.php dosyasına Google Analytics kodu ekleme: WordPress panelinizden php dosyalarının yer aldığı bölüme ulaşıp, buradan header.php dosyasını bulabilirsiniz. Bu dosyada </head> etiketinden hemen önce Google Analytics kodunu ekleyebilirsiniz.

Google Analytics kodu nasıl eklenir sorunuza cevap verdiğimi düşünüyorum ancak unutmayın ki her şey şimdi başlıyor. Önemli olan bu araçtan elde ettiğiniz bilgileri doğru şekilde analiz edip, sonuçlandırabilmek.

SEO Eğitimi mi Arıyorsunuz ? >> SEO Eğitimi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir makale daha?

Google Tag Manager Nedir Ne işe yarar Kurulumu ve Kullanımı | SeoSözlük

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

7 YORUMLAR

 1. merhaba 2 adet domainim var ve bu 2 domaini tek hostta barındırıyorum. örnek olarak deneme.com ve deneme2.com domainlerie sahibim. deneme2.com sitesini deneme.com a direk yönlendirdim. 2 site için ayrı ayrı analytics kodu aldım. iki kodu da aynı header.php sayfasına mı ekleyecegım. cunku diğer domainimin dosyası vs yok cevap verirseniz sevinirim saygılarımla.

 2. Merhaba hocam. Yeni bir sitem var wordpress kurulu temam yabancı firmadan alındı header.php içerisinde belirtilen kod yok tüm dosyalara baktım bulamadım . Acaba o eklenti ile eklesem eklenti ismini öğrenebilirmiyim ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here