google siteleri hangi sıklıkta tarıyor

Google Hangi Sıklıkta Web Siteleri Tekrar İndeksliyor?

John Mueller, Google’da oldukça yetkili bir analist, düzenli yaptığı soru-cevap oturumlarından birinde oldukça değerli bir bilgiyi bizlerle paylaştı. John Mueller’e gelen soru, bir web sitenin neden eskisi gibi daha sık taranmadığı ile ilgiliydi.

Sorunun tam çevirisi: “Google bir web siteyi hangi sıklıkta tekrar indeksliyor? Eskiye göre bu işlem çok daha az oluyor gibi…Web sitemize sayfalar ekleyip, çıkarmamıza rağmen bu değişikliklerin Google aramalarına yansıması haftaları buluyor”

Mueller’in yaptığı açıklamaya göre Google’ın tüm siteyi taraması zaman alıyor. Eğer Google botları web sitenin tamamını çok kısa bir süre zarfında tararsa, bu durum sunucular üzerinde gereksiz bir zorlama yaratacaktır. Bu sebepten dolayı, Google botlarının her gün tarayacağı belirli sayıda sayfa sayısı var (bu sayının kaç olduğu iletilmedi)

Google botları web siteyi tararken, öncelik verdiği bazı sayfalar bulunmaktadır. Google’a göre en önemli sayfalar; Ana sayfa ve ana kategori sayfaları. Dolayısıyla bu sayfalar eski bir blog makalesine oranla çok daha fazla taranmaktadır.

Özetle; eğer yeni sayfalarınız birkaç gün geçmesine rağmen Google aramalarında çıkmıyorsa pek de panik yapmayın. Google’ın hangi sayfalara ne sıklıkla geldiğini artık biliyorsunuz!

John Mueller‘in bu konu ile ilgili yaptığı açıklamayı içeren videoyu izlemek isterseniz:

Bir makale daha?

Google Maccabees Güncellemesi Herkesi Alt Üst Etti

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

One comment

  1. Tasarkar

    Ben de şunu farkettim yazdığım bir yazı hemen Google’da çıkmıyor.Ortalama 10-15 gün içinde sıralamalar da yerini alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.