Google Algoritma Cezası Nasıl Kontrol Edilir?

Web siteniz belirli dönemlerde trafik kaybı yaşıyor olabilir. Böyle zamanlarda muhtemelen aklınıza ilk gelen şey Google tarafından bir ceza alıp almadığınızdır.

Google’ın web sitenizi cezalandırıp, cezalandırmadığını 2 farklı yöntem ile öğrenebilirsiniz.

  • Google manuel işlemleri kontrol ederek
  • Google algoritma değişiklik tarihlerini inceleyerek

Google manuel işlemler ilgili daha önce bir makale yazmıştım, merak ediyorsanız Sitenize Doğal Olmayan Bağlantılar – Algoritma Cezaları isimli makalemi okuyabilirsiniz. Bugün “Google algoritma değişiklik tarihlerini inceleyerek” metodu ile ilgili bilgi veriyor olacağım.

Google Algoritma Cezaları

Google algoritma cezaları konusu biraz karışık. Bunun başlıca sebebi Google’ın bize bu konu ile ilgili pek veri vermemesi. Yani Google tarafından bir algoritma cezası alıp almadığınızı anlamanız pek de kolay değil. Google Search Console hesabınızdaki trafik kaybından veya Google Analytics’teki organik trafik kaybından yola çıkarak bazı çıkarımlar yapabilirsiniz ancak ben size bugün bu durumu biraz daha somut veriler üzerinden anlatmaya çalışacağım.

Google algoritma cezası alıp almadığınızı anlamanın en kesin yolu, trafik kaybı yaşadığınız dönem ile Google algoritma değişikliği gerçekleşen zaman aralığını karşılaştırmak.

Şimdi aklınıza çok mantıklı bir soru takıldı muhtemelen: “Ben Google’ın ne zaman algoritma değişikliği yaptığını nereden bileceğim?”

Aylara göre tek tek Google algoritma değişikliklerini araştırmak yerine barracuda.digital internet sitesinden bu çalışmayı oldukça basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Panguin Tool – Algoritma Ceza Kontrol

Adım adım yapmanız gerekleri size sıralıyorum:

1 – https://barracuda.digital/panguin-seo-tool/ bu adrese giriyoruz
2 – Karşımıza aşağıdaki gibi “USE FOR FREE” butonu çıkacak, buna tıklıyoruz.

Panguin Tool giriş

3 – Bu butonu tıkladıktan sonra web sitenizin Google Search Console’una ait kullanıcı adı ve şifrenizi girerek, Panguin isimli SEO aracına hesabınızı görüntüleme yetkisi veriyorsunuz.

4 – Yetkiyi verdikten ve hesabınızı seçtikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. Bu ekran görüntüsü biraz karışık gözükebilir ancak inanın çok basit. Analiz etmek istediğiniz tarih aralığını giriyorsunuz ve günlük veya haftalık organik trafiğinizi listeliyorsunuz.

Panguin Tool - Google Algoritma Cezası

5 – Burada önemli olan konu sizin trafiğiniz üzerinde yer alan ince renkli çizgiler. Her renk bir Google algoritma değişikliğine dikkat çekmektedir. Bu grafiğin altında yer alan ikonların üzerine basarak, aşağıdaki gibi sadece belirli algoritma değişikliklerini fitreleyebiliyorsunuz. Örneğin ben aşağıdaki örnekte sadece “SERP Clustering” seçeneğini işaretledim ve bunun grafiğin üzerine konumlandırmış oldum. Gördüğünüz gibi yeşil çizgilerin geçtiği alanlarda önemli düşüşler görünmektedir.

Panguen Google algoritma filtresi

6 – Size önerim tüm seçenekleri tek tek denemeniz, böylece yaşadığınız sıkıntı ile ilgili durumu en kolay böyle çözebilirsiniz.

Özetle; Panguin isimli bu aracın yaptığı iş, organik trafiğiniz ile Google algoritma değişiklikler arasında korelasyona bakmak. Basit ama oldukça faydalı bir araç!

Bir Makale Daha?

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir