İlk Zengin İçerikli Boya Nedir?

İlk zengin içerikli boya, ingilizce adı ile First Contentful Paint (FCP), tarayıcıların web sitenin ilk elementlerini ne kadar sürede gösterdiğini ölçen bir performans göstergesidir. WordPress sitelerde ilk zengin içerikli boya genellikle “header” yani sayfanın en üst alanıdır, bu alanda logo ve menü yer alır.

Gelin konuyu biraz daha derinlemesine inceleyelim.

İlk Zengin İçerikli Boya – Google PageSpeed Insights

Google PageSpeed Insights üzerinden web sayfalarınızın hızlı olup olmadığını kontrol etmek isterseniz, Lab Verileri altında “İlk Zengin İçerikli Boya” uyarısını yanındaki süre ile beraber görebilirsiniz.

ilk zengin içerikli boya

İlk zengin içerikli boya önemlidir çünkü bu metrik sayfasınıza gelecek ziyaretçilere önemli bir bilgi akışı sağlamış olur. Yani bir sayfayı açmak için tıkladığınızı düşünün. Bekliyorsunuz, sayfada gelen giden yok…İlk içerik ne kadar hızlı gelirse, kullanıcıların sayfadan ayrılma süreci de o derece azalacaktır.

İlk Zengin İçerikli Boya Süresi Nasıl Kısaltılır?

İlk zengin içerikli boya süresini kısaltmak için yapılabilecekler:

  • Oluşturmayı engelleyen kaynakları ortadan kaldırın: Yani JS ve CSS kodlarını satır içinde kullanmak yerine dışarıdaki bir dosyadan çağırmalısınız. Eğer çok teknik bilginiz yoksa ve WordPress kullanıyorsanız Hummingbird – Speed Optimize, Cache, Minify & Defer Critical CSS/Javascript eklentisini kurabilirsiniz.
  • Cache kullanın: Web sitenizin hızlı açılmasını istiyorsanız mutlaka Cache kullanmalısınız. Eğer WordPress kullanıyorsanız W3 Total Cache kullanabilirsiniz.

Google PageSpeed Insights sonuçlarında çıkan diğer sonuçları da ileriki yazılarımızda detaylıca anlatıyor olacağız.

Bir Makale Daha?

SEO Raporu Nasıl Hazırlanır? SEO Analiz Raporu

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir