Pagination (Sayfalama) ve SEO

Geniş içerikli bir siteyle ilgilenen bir webmaster için pagination yani sayfalama konusu oldukça önemlidir. Özellikle seo konusunda başarılı olmak isteyen e-ticaret siteleri için ise pagination çalışmasından kaçmak nerdeyse imkansız. Peki bu konunun SEO üzerindeki etkileri nelerdir? Pagination ile SEO’nun ne gibi bir ilgisi var? Anlatayım…

Pagination Nedir?

Pagination yani sayfalama denilince akla büyük ihtimalle ileri geri butonları ile sayfaları geçmek gelir. Ancak bu iş bu kadar basit olmadığı gibi dikkat edilmediği taktirde sitenize çok ciddi zararlar da verebilir.

Gelin beraber pagination çeşitlerine bakalım.

1. Makale – Pagination

Makalelerde kullanılan ileri geri butonları, yukarıda da bahsettiğim gibi en yaygın kullanılan pagination metodudur. Eğer tek sayfaya sığdıramadığınız bir içeriğiniz varsa bu özelliği kullanmanız gerekebilir. Yani içeriğinizi ayrı konularda vermektense, aşağıdaki gibi ileri geri butonları ile kullanıcıları içeriğin devamına yönlendirebilirsiniz.

geri ileri pagination

Böyle bir durumda her sayfanın farklı bir URL li olacaktır.

http://www.ornek.com/icerik-1.html

http://www.ornek.com/icerik-2.html

http://www.ornek.com/icerik-3.html

İçeriğinizin devamı için kullandığınız URL leri farklı isimlerle de oluşturabilirsiniz ancak bu durum SEO açısından pek de uygun olmayacaktır. Dolayısıyla siz standart uygulamadan şaşmayın ve SEO uyumlu URL yapısı için bu şekilde bir pagination yapısı tercih edin.

2 . Görsel Galeri – Pagination

Görsellerin yer aldığı sayfaların hepsi farklı sayfalardır aslında. Özellikle gazetelerin websitelerinde gördüğümüz, manşetten girilen bir resim ve sansasyonel bir açıklama, linki tıkladığımızda ise 50 farklı sayfada görsel! Tıkladığın görsele ait haberi ara ki bulasın 🙂

Bu tarz bir pagination örneğinde de makaleler için anlattığım yapıya uygun bir yapı kullanılmaktadır.

3 . Kategori – Pagination

Eğer yüzlerce kategori ve alt kategori sayfalarınız varsa, pagination sizin için de kaçınılmaz bir çalışma olacaktır. Yani tüm kategorileri aynı sayfada vermek hele ki bir de alt kategoriler varsa tam kabus. Sayfayı aşağıya indir indir sonu gelmiyor. Dipsiz kuyu 🙂

4. Yorumlar – Pagination

İçerik üreten websitlerin yorum alanları da bazen alıp başını gidebiliyor. Özellikle de forumların. Yani açılan bir konuya yapılan yorumlar bazen binleri bulabiliyor (bknz: kadinlarkulubu 🙂 ) Dolayısıyla böyle durumlarda da mutlaka pagination kullanılmalıdır.

5. Devam Eden Kaydırma – Pagination

Devam eden kaydırma yani infinite scroll, son dönemde oldukça popüler olan bir yöntemdir. Sayfayı aşağıya çektiktçe yüklenen ürünler veya içerikler, kullanıcıların rahatlıkla sayfada gezebilmelerine olanak sağlamaktadır. Yani herhangi bir ileri geri butonuna gerek kalmadan, javascript yardımı ile bu yapı oluşturulabiliyor.

 

Pagination Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düzgün planlanmayan pagination, websitenizin SEO skorunu oldukça kötü etkileyebilir ve siz problemin ne olduğunu bile anlayamadan, düşen website trafiğinizi izlemek zorunda kalabilirsiniz.

1 – Tarama Derinliği (crawl depth): Eğer pagination linkleri doğru değilse, Google o serideki tüm sayfaları indekslemeyebilir. Ayrıca Google’ın her siteyi taramak için geldiği süre belirsizdir, dolayısıyla çok fazla sayıda oluşturulan pagination sayfaları, indekslenme oranını olumsuz etkileyecektir. Birazdan anlatacağım “tümünü göster” seçeneği de sizin için bir opsiyon olabilir.

2 – Duplike (Tekrarlanan/Kopya) İçerik: Kopya veya tekrarlanan içerik SEO açısından tam bir baş ağrısı. Eğer “tümünü göster” seçeneği (tüm içeriği aynı sayfada sıralamak) ile pagination sayfalarını aktif kullanıyorsanız, dikkatli olmalısınız. “tümünü göster” opsiyonunu aktif yaptıktan sonra pagination serisine rel=”nofollow” etiketi ekleyerek, duplike/yinelenen içerik konusundan kurtulabilirsiniz.

3 – Zayıf İçerik: Eskiden ne kadar çok sayfa, o kadar iyi bir SEO demekti. Hatta sadece görsellerinizi herhangi farklı bir içerikle desteklemediğinizde bile…Ama o zamanlar eskide kaldı 🙂

Eğer görsel galeri ile kullanıcıların ortalama oturum süresini ve gezindiği sayfa sayısını arttırmak istiyorsanız, bu sayfalara mutlaka biraz da olsun içerik eklemekte fayda var. Aksi taktirde bu sayfaların Google sonuçlarında çıkması ne yazık ki pek de mümkün olmayacaktır.

 

En İyi Pagination Uygulamaları

Pagination çalışmanızı oluşturmak çok da zor değil aslında. Sadece biraz dikkatli olmanız ve iyi bir strateji belirlemeniz yeterli olacak.

1 . Pagination Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Bu sorunun cevabı için evrensel bir cevap veremem ama,

konuyu biraz kullanıcı gözünden düşünmekte fayda var diyebilirim. Yani amacınız asla kullanıcıları kandırmak olmamalıdır. Bu işi gazeteler fazlasıyla yapıyor gibi bir sitemle gelebilirsiniz ama unutmamak gerekir ki bu sene içerisinde Google birçok gazetemize bu konu ile ilgili tokatı patlattı. Hatta çok popüler bir gazetenin adını Google’a direkt yazdığınızda bile bu gazete 2 sayfada çıkıyordu. 🙁

Yani demek istediğim, Google’ı bir süre daha kandırırsınız, sonra kafanızı taşlara vurursunuz 🙂

Yorumlar konusunda da isterseniz 20-30 yorumdan sonra pagination kullanabilirsiniz. 30 lu bloklar halinde ileri geri butonları ile kullanıcıları yönlendirmeniz mantıklı olabilir.

Kategorileriniz için de yapabileceğim yorum, sayfalarınızda 80-90 linkten fazla linke yer vermeyin. Yani eğer WordPress kullanıyorsanız, sağ tarafa kategorileri, etiketleri, link içeren eklentileri yığarsanız, sayfalarınız SEO açısından spama dönüşebilir. Aman dikkat!

2 – İçindekiler Kısmı

Eğer pagination sayfalarınızda hangi içeriklerin olduğunu kullanıcılar ile paylaşmazsanız, sayfalarınızın hemen çıkma oranı yükselebilir. Yani sırf insanları meraklandırmak için yaptığınız strateji, ters tepebilir.

Özellikle bilgi veren ve farklı bölümler içeren kısımların başlıklarını kullanıcılara önceden göstermezseniz, kullanıcılar aradıklarını bulamadan sayfanızı terk edebilirler. Örnek kullanım aşağıdaki gibi olmalıdır:

icindekiler pagination3 – Tümünü Göster Özelliği

Yukarıda da bahsettiğim gibi tümünü göster özelliği, hem kullanıcılara hem de arama motorlarına çok büyük kolaylıklar sağlamakta ve kullanıcıların oturum süresini önemli oranda arttırmaktadır.

Ancak tekrar altını çizmekte fayda var ki, Google’a mutlaka pagination sayfalarını indekslememe komutunu vermeniz gerekir yoksa asıl sayfanızın SEO skoru önemli oranda azalır.

4 – rel=”prev” ve rel=”next” Özelliği

Eğer tümünü göster özelliğini bazı sebeplerden dolayı kullanamıyorsanız veya pagination yapısı o sayfaya uygun değilse, o zaman mutlaka rel=”prev” ve rel=”next” kodu ile Google’a serideki tüm sayfaları indeksleyebilmesinin önünü açmanız gerekir.

Aşağıdaki yapı ile Google botlarını bilgilendirebiliyor olsak da, kesin olarak Google’ın tüm sayfalarımızı indeksleyeceğinin garantisi asla yoktur.

next prev yapısı

 

Haydi Kolay Gelsin!

4 YORUMLAR

  1. Emre Bey, makaleleri hazırlarken sayfalama yöntemi kullanmak istiyorum. Yinelenen içeriğe sebep olmamak için ne yapmak gerekiyor? Çok açık bir bilgi bulamadım sitenizde.

  2. selam ben sayfalamada ajax kullaniiyorum sizce bunun seo zarrai varmidir yani button kilik yapinca diger 10 makele geliyor google botu bunu alanaya bilirimi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here