Alışveriş Sepeti Terk Etme Sebepleri ve Çözümleri

Bazen eticaret SEO veya AdWords çalışmalarımız planladığımız gibi giderken, gerçekleşen satışlar hiç de umduğumuz gibi olmaz.

Anahtar kelimelerde Google’da ilk sayfaya çıkmayı başarmış veya AdWords reklamlarında minimum maliyetlerle maksimum potansiyel müşteriyi sitemize çekmeyi başarmış da olabiliriz. Ancak eğer bu çalışmalarımızın neticeleri satışa dönüşemiyorsa, o zaman emeklerimiz ve kaynaklarımız da boşa gidiyor demektir.

Peki SEO ve AdWords çalışmalarını doğru yapıyorsanız, problem neden kaynaklanıyor olabilir?

Bugünkü makalemizde, satışın önündeki en önemli engellerden biri olan, alışveriş sepeti terk etme sebeplerini inceliyor olacağız.

 

Alışveriş Sepeti Terk Etme Oranları

 

Öncelikle alışveriş sepeti terk etme ne demek onu açıklamak istiyorum.

Diyelim bir müşteri web sitenize geldi ve bir ürünü beğendi. Daha sonra bu ürünü sepete attı ve satın alma sayfasına doğru yöneldi. Bu müşterinin takip etmesi gereken son adım yani satın alma işlemi eğer gerçekleşmediyse, o zaman müşteriniz alışveriş sepetini terk etti demektir.

Bu durum dijital pazarlama çalışmaları ile pek fazla haşır neşir olmayanlara biraz garip gelebilir. Yani bir kullanıcı madem ürünü beğendi ve satın alma işlemi için birçok adım takip etti, neden satın alma işlemini gerçekleştirmedi?

Güzel soru! Bu davranışın nedenlerini incelemeye başlamadan önce, gelin biraz oranlara bakalım.

Yapılan birçok araştırmaya göre alışveriş sepeti terk etme oranı yaklaşık %70’lerde. Yani satın alma işlemi için yola çıkan her 100 kişiden 70’i, alışverişi tamamlamadan web siteden ayrılıyor!!!

alisveriş sepeti terk etme perakende

 

Yukarıdaki görselde yer alan oranları dikkatli incelerseniz, durumun ne kadar ciddi olduğunu hemen anlayacaksınız.

 

SEO ile dijital pazarlamanın her zaman iç içe olması gerektiğini belirtiyoruz. Yani sadece anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmanız, işletmenizi başarıya taşımayacaktır. Konuyu bir bütün olarak incelemeyi başardığınız anda, o zaman hedeflerinizi yakalar duruma gelebilirsiniz.

Gelin şimdi alışveriş sepeti terk etme davranışlarını inceleyelim.

 

6 Önemli Alışveriş Sepeti Terk Etme Sebebi ve Çözümü

 

1 – Ekstra Ücret

Problem: Ürün fiyatı ile ödeyeceğiniz tutarın farklı olması.

Bu durum genellikle kargo bedeli nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Diyelim bir ürün için belirlenen tutar 50TL ancak satın alma sayfasında karşınıza 57TL çıktı. 50TL ürün, 7TL kargo bedeli… Böyle bir durumda yüksek ihtimalle müşteriniz sinirlenecek ve kendini kandırılmış gibi hissedecektir.

Bazı eticaret firmaları ise değişik bir strateji ile adeta müşterileri kandırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Ürün fiyatını önemli oranda düşüren firmalar, kargo ücreti adı altında fahiş bedeller isteyip, bu şekilde satış yapmayı düşünmektedirler. Sonuç ise genellikle hüsran!

 

Çözüm: Müşterilerinize mutlaka kargo ücretini ürün sayfanızda iletmelisiniz. Ufak yazı tipleri ile bu ücreti saklamamalı, müşterilerinizi asla kandırmamalısınız. Eğer ürünlerinizin fiyatları piyasanın altındaysa, ücretsiz kargo kampanyası ile satışlarınızı önemli oranda arttırabilirsiniz.

 

2 – Güvenlik

web site güvenlik

Problem: Web sitenin satın alma sayfasının pek de güvenli durmaması.

Piyasaya yeni giriş yapmış ve pek fazla bilinmeyen eticaret sitelerinin, güvenlik konusunda işleri biraz daha zordur. Müşteriniz bir anlık heyecanla sitenizdeki bir ürünü sepete atabilir ancak satış sayfasında siteniz ile ilgili güvenlik konusu mutlaka kafasına takılacaktır.

 

Çözüm: Ürün satın alma sayfasında mutlaka SSL sertifikanız olmalı yani sayfanız https üzerinden açılmalıdır. Böylelikle bilinçli kullanıcılar, kendilerine ait kişisel bilgilerin güvende olduğunu anlayacaktır.

Ayrıca bu sayfada mutlaka güvenlikle ilgili ibareler veya görseller kullanmalısınız. “Security”, “Trust”, “Gülen Yüz”, “Kilit”, “Kasa” gibi ifadeler veya görseller ile, müşterilerin güvende olduğu hissini yaratmalısınız.

 

3 – Hız

Problem: Web sitenin çok yavaş olmasından ötürü satışın gerçekleşememesi.

Web kullanıcılarının ortalama %40’ı, bir sayfa 3 saniyeden uzun sürede yüklenirse, sayfanın açılmasını beklemeden siteden ayrılıyor. Yani siz bir şekilde ürününüzü pazarladınız ve müşterinizin o ürünü sepete atmasını başardınız. Eğer sepet sayfasında sayfanın yüklenmesi bir türlü bitmiyorsa, o müşteriyi kaybettiğiniz demektir.

 

Çözüm: Web sitenizin hızlı açılması için elinizden ne geliyorsa yapmalı, bu konu için asla tasarrufa gitmemelisiniz. Özellikle satın alma sayfasında, yüklü görsellerden kaçınmalı ve minimum kod oranı ile sayfayı oluşturmalısınız.

 

4 – Üyelik

Problem: Müşterilerinizi üye yapmak için zorlamak.

Yukarıda hız konusunun ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Üyelik konusu da hem hız hem de kimsenin prosedürleri sevmemesi açısından oldukça önemli bir konu.

Eğer ziyaretçileriniz satın alma esnasında bitmek tükenmek bilmeyen sorular ile karşılaşıyor, hatta email onaylama sürecine dahil ediliyorsa, rakiplerinizin oldukça gerisinde kalıyorsunuz demektir. Üye bilgilerine ulaşmanın ne kadar değerli olduğunu biliyorum ancak satış yapmak sizin asıl hedefinizdir.

 

Çözüm: Eğer müşteriniz sitenizdeki bir ürünü sepete attıysa, elinizi çabuk tutmalısınız. Madem alışveriş sepeti terk etme oranları bu yüksek, kimseyi prosedürlerle meşgul etmeyin. Siz satışınızı bir gerçekleştirin, daha sonra üyenizden yavaş yavaş bilgi almaya başlarsınız.

 

5 – Ödeme Seçenekleri

ödeme seçenekleri

Problem: Müşterilerinize değişik ödeme seçenekleri sunamamanız.

Dünya değişiyor dolayısıyla teknolojiye olan ön yargılar da azalıyor. Artık insanlar bırakın e-cüzdanları, bitcoin ödeme seçeneğini bile kullanmak isteyebiliyor.

Öte yandan teknoloji ile arası olmayanları da düşünmeniz gerekir. Yani internetten alışveriş yapmak isteyen ancak kredi kartına hatta bir banka hesabına bile sahip olmayan birçok müşteriniz olabilir (öğrenciler, eşleri ile ortak hesap kullananlar vs…)

 

Çözüm: Müşterilerinize olabildiğince fazla ve farklı ödeme seçeneği sunmalısınız. Örneğin: Kredi kartı, havale, paypal, kapıda ödeme vs…Eğer sadece sizde olan ödeme seçeneklerinin kullanılması gerektiğini düşünüyorsanız, işiniz oldukça zor demektir.

 

6 – Mobil Uyumluluk

mobil ödeme kolaylık

Problem: Web sitenizin mobil uyumlu olmaması.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, mobil kullanım oranları hız kesmeden yükseliyor. Ancak ülkemizde henüz bu alışverişlerin satışa dönüş oranları istenilen gibi değil. Ancak tüm pazarlamacıların ortak kanısı, yakın zamanda mobil kullanımın (ödeme dahil), masaüstü kullanımı geçecek olması…

 

Çözüm: Web sitenizin mobil versiyonunu, ister responsive ister ayrı mobil site olarak tasarlayın, satın alma sürecinde müşterilerinize harika bir deneyim yaşatmalısınız. Hatta mobilden satın alma işlemini masaüstü satın alma sürecinden bile iyi yapmalısınız ki, zaten satışın zor olduğu bir alanda fark yaratabilin. Unutmayın dünya mobile doğru emin adımlarla ilerliyor.

 

Özetle…

Gördüğünüz gibi ne SEO ne de dijital reklamlar tek başlarına başarıyı getirmiyor, getirmeyecek. Eğer satışlarınız bir türlü istediğiniz gibi gitmiyorsa, hemen bir test siparişi oluşturup, tüm süreci tekrar inceleyin derim.

Bir Makale Daha?

E-Ticaret Satış Arttırma Yöntemleri [Hemen Uygulayabilirsiniz]