CDN Nedir? CDN’nin SEO Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Sayfa yüklenme hızının SEO için ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Google abinin de sık sık altını çizdiği, hatta bu konu için özel bir araç geliştirdiği sayfa yüklenme hızı, kesinlikle atlanmaması gereken bir konudur.

Site hızı arttırma çalışmalarında birçok farklı yöntem izleniyor olmasına karşın, pek fazla bilinmeyen bir konu olan CDN (Content Delivery Network), bugünkü makalemizin konusunu olacak.

Haydi başlayalım…

 

 

CDN Nedir?

CDN (Content Delivery Network), coğrafi bölgelere göre dağıltılmış sunuculardan verilerin (sayfa, video, görsel vs…) temin edilmesi anlamına gelir. Bu da, yüklü hacimli verilerin çok kısa bir sürede ve kesinti yaşamadan kullanıcılara gösterilmesi anlamına gelmektedir.

Basit bir örnekle konuyu açalım…

Örneğin Amerika merkezli bir hosting firmasından çok ucuza bir hosting paketi buldunuz. Bu firmanın sunucusunun da Las Vegas’ta olduğunu farz edelim. Böyle bir durumda Taksim’deki bir internet kafeden sitenize girmek isteyen bir kullanıcı, verilerin Amerika’daki sunucudan gelmesini bekleyecektir. Yani eğer hosting firmanız Taksim’de olsaydı, sayfanızın açılması için gereken süre çok daha kısa olacaktı.

CDN kullanımı, özellikle uluslararası hizmet veren firmalar için oldukça kritik bir konudur. CDN ile beraber dünyanın hemen hemen her noktasından kullanıcılara aynı hızla içeriklerinizi gösterme imkanı yakalayabilirsiniz. Eğer büyüme hedefleri olan uluslararası bir firma iseniz, CDN kullanımı sizin için adeta bir şart olacaktır da diyebiliriz.

 

CDN Nasıl Çalışır?

CDN’nin çalışma prensibi oldukça basittir. POPs sunuculardan oluşan CDN’ler, dünyanın her bir yanına dağıtılır. Kullanıcıya en yakın bölgede olan CDN sunucusuna “edge server” denir ve kullanıcı yaptığı aramaya en yakın coğrafyadan bu edge serverlar sayesinde sayfa içi veriyi çok hızlı alır. Dolayısıyla da, ilgili web sayfanın yüklenmesini uzun uzadıya beklemek zorunda kalmaz.

CDN kullanmanın faydaları:

 • Web sayfaların yüklenme hızını arttırır ( özellikle mobil aramalarda bu konu oldukça önemlidir)
 • Görsellerin sıkıştırılması ile görsel transferi oldukça hızlı gerçekleşir
 • Web sitenizde oluşacak ani trafik artışında, sitenizin performansı bu durumdan minimum etkilenir
 • Sayfanızın hızlı yüklenmesinden dolayı müşterilerinize daha iyi bir performans sunmuş olursunuz ve dolayısıyla bu durum online satışlarınızı olumlu etkiler.

CDN ile beraber cache kullanımından da faydalanmış olursunuz. Yani sorgu sırasında site içeriği, ana sunucudan çekilmek zorunda kalmaz, “edge server” ile bu süreç adeta jet hızı ile gerçekleşir 🙂

CDN kullanımının bir diğer avantajı ise, oluşturulan cache’in düzenli olarak güncellenmesidir. Yani kullanıcılar sitenizi ziyaret ettiklerinde hızlı bir deneyimin yanı sıra güncel bilgiye de ulaşmış olurlar.

 

CDN Kullanımı ve SEO

Site açılış hızı, SEO (arama motoru optimizasyonu) açısında çok önemlidir ve her geçen gün de önemini arttırmaktadır.

Google’ın web site sahiplerinden istediği tek bir şey var aslında: Kullanıcı deneyimini geliştirmek. Yani bir web site sahibi, ziyaretçilerine ne kadar iyi deneyim sunarsa, Google’da bu web site sahiplerini o derece ödüllendirmektedir. Kullanıcı deneyimi konusunun başında da site açılış hızı gelmektedir.

Kissmetrics tarafından yapılan bir araştırmaya göre:

 • Mobil kullanıcıların %73’ü, bir web site yavaş yükleniyorsa, o siteden hemen çıkıyor.
 • Müşterilerin bir sayfanın açılması süresi için ön gördükleri ortalama süre 2 saniye hatta daha da altında…
 • Müşterilerin %40’ı, bir web sayfası 3 saniyeden geç açılıyorsa o siteyi terk ediyor.
 • 1 saniyelik bir gecikme, dönüşüm oranını %7 azaltmaktadır.

 

Haydi Kolay Gelsin!

6 YORUMLAR

 1. Peki wordpress ve opencart için nasıl cdn kullanacağız? Ucretsiz olarak cdn nasıl kullanabiliriz?

  • merhaba, hizmet alacağınız CDN hizmetinib WordPress desteklediğinden emin olmalısınız. Belirli bir limite kadar nerdeyse tüm şirketler bu hizmeti ücretsiz veriyor. Kotayı aşınca ücret ödemeye başlıyorsunuz. CDN hizmeti alacağınız firmanın Türkiye’de sunucusu olduğundan da emin olmalısınız

 2. Merhaba, cloudflare’nin ücretsiz hizmeti cdn’yi kapsıyor mu ? Bir etkisini görürmüyüz hız bakımından sizce ve seo açısından bir yararı bulunuyor mu ?

  Teşekkürler..

 3. bilgilendirici yazınız için teşekkürler. ben de şuan netdirekt’in deneme amaçlı ücretsiz sürümünü kullanıyorum. dünya genelinde sitem pek iç açıcı açılmasa da Türkiye’den hızlıca erişiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here