email-çeşitleri

Dönüşüm Oranınızı Arttıracak 8 Email Çeşitleri

Bazen çok basit yöntemler dönüşüm oranınızı önemli ölçüde arttırabilir dolayısıyla satışlarınız da önemli ölçüde artar. Email pazarlama çalışmaları da bu basit yöntemler arasında sıralanabilir.

Dönüşüm Oranınızı Arttıracak Email Çeşitleri

1 – Hoşgeldin Emailleri

Hoşgeldin e-mailleri genellikle otomatik olarak oluşan, üye kayıtlarında veya bülten kayıtları için gönderilen e-maillerdir. Hoşgeldin mailleri, açılma oranı en yüksek olan maillerdir ve dolayısıyla bu tarz emaillerin formatını çok iyi belirlemek gerekir. İlk izlenim her zaman çok önemlidir.

2 – Bilgilendirici Emailler

Bilgilendirici emailler genellikle kullanıcıların problemlerini çözmeye veya sorularını cevaplamaya yönelik gönderilen emaillerdir. Web sitenize eklediğiniz yeni bir içerik veya blogunuzda paylaştığınız ilginç bir makaleyi email listeniz ile paylaşabilirsiniz.

3 – Sipariş Durumunu Gösteren Emailler

Müşterilerinizin yaptığı siparişlerin ne durumda olduğunu gösteren emailler, hem müşterilerinizin size güvenmesini sağlayacaktır hem de bu yöntemle farklı ürünlerinizi de pazarlayabileceksiniz. Bu tarz emaillere örnek; siparişiniz alındı, siparişiniz kargoya verildi, siparişinizin bugün içerisinde size ulaşması bekleniyor gibi durumlar verilebilir. Bu tarz emaillerin açılma oranları %75 civarında olduğu için, emaillerinizde müşterilerinize farklı fırsatlar da sunabilirsiniz 🙂

4 – Sepette Kalan Sipariş Emailleri

Dönüşüm oranını en çok arttıran emaillerin başında hiç kuşkusuz sepette kalan siparişleri gösteren emailler gelmektedir. Bu emailler müşterilerinizin sepetinde unuttuğu ürünleri onlara hatırlatmak için hazırlanan ve hali hazırda alışveriş niyetinde olan kişileri hedefleyen emaillerdir. Eğer web site alt yapınız sepette kalan ürünleriniz ile ilgili size bir rapor veremiyorsa çok şey kaybediyorsunuz demektir. Bu tarz emaillerin %20 oranında siparişleri tetiklediği kabul ediliyor.

5 – Tebrik Emailleri

Müşterilerinizin özel günlerini kutlamak için atacağınız emailler, akılda kalmanız için oldukça efektif bir yöntem olacaktır. Bu tarz günlerde müşterilerinize mutlaka özel kuponlar sunmalısınız. Kuru kuru tebrik emailleri sempatik olmanız gereken yerde sizi antipatik gösterebilir.

6 – Bülten Emailleri

Düzenli atacağınız bülten emailleri ziyaretçileriniz ile güçlü bağlar kurmanızı sağlayacaktır. Bülten emailleri genellikle haftalık veya aylık olarak gönderilir ve bu emaillerin içeriğinin çok zengin olması beklenir. SeoSozluk olarak attığımız bülten emailleri, bizim de trafiğimizi çok ciddi oranda arttırmaktadır. Bizden söylemesi 🙂

7 – Yeni Ürün Bilgilendirmesi

Yeni bir ürününüz çıktıysa veya ürününüz ile ilgili çok ciddi bir değişiklik olduysa, bu gelişmeyi mutlaka müşterileriniz ile paylaşmalısınız. Atacağınız yeni ürün emaili, hem ürününüzü test etmenizi hem de yeni ürününüzü hızlıca nakite çevirmenize yarayacaktır.

8 – Etkinlik Emailleri

Eğer seminer, fuar, webinar veya konferanslara katılan bir firmanız varsa gideceğiniz etkinleri müşterileriniz ile paylaşabilirsiniz. Bu durum müşterileriniz ile sizi yakınlaştırabilir dolayısıyla satışlarınızı arttırmanızı sağlayabilir.

Bir makale daha?

E-Ticaret Satış Arttırma Yöntemleri [Hemen Uygulayabilirsiniz]

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.