Websitenizi mi Değiştireceksiniz? İki Kere Düşünün!

Uzun zamandır SeoSozluk‘ ün temasını değiştirmeyi düşünüyorduk, kısmet bugüneymiş:) Bugüne kadar oldukça fazla website kurmuş, kurulum aşamasını yönetmiş, kapamış, açmış birisi olarak website taşıma ile ilgili deneyimlerimi sizlere aktarmak istiyorum. Tabi ki yine merkezimize SEO konusunu alarak…

Website Yapısı ve SEO

Websitenizi oluştururken, sadece kullanıcı deneyimini düşenemezsiniz. Yani websitenizin görselinin güzel olması, Google arama sonuçlarında yükselmenize ne yazık ki pek de yaramaz. Peki SEO açısından uygun website nasıl olmalıdır?

 • Kod yapısı: Websitenizin kod yapısının çok basit ancak bir o kadar da efektif oluşturulması gerekir. Inline kod kullanımları, her yerden fışkıran kodlar, hatalı kod/frame yapıları, css hataları websitenizin Google’daki sıralamasını olumsuz etkileyecektir.
 • Website Hızı: Kuracağınız website mutlaka çok hızlı olmalıdır. Ortalama sayfa yüklenme hızı 0.5 saniyeden fazla ise SEO konusunda bir gol yediniz demektir. Cache kullanımı, Javascript kodlarının düzenlenmesi, CDN tercihi, website hızınızı arttırabilecek birkaç önemli konudur.
 • URL Yapısı: Yeni bir website kuracaksanız, URL yapısına çok dikkat etmeniz gerekir. SEO uyumlu URL nasıl olmalı, kategori, marka, ürün sayfaları nasıl oluşturulmalı, mutlaka bilmelisiniz.
 • SEO Paneli: Eğer websitenizi kendiniz yazdıracaksanız, mutlaka çok güçlü bir SEO paneli oluşturulmasını sağlamalısınız. Title, meta, h1, görsel alt etiket girişlerinin topluca yapılabileceği ve kolaylıkla değiştirebileceği yapılar tercih edilmelidir.
 • Https: Özellikle e-ticaret siteleri için SSL sertifikası olmazsa olmaz bir özelliktir. Google, bu yıl SSL sertifikasının Google arama sonuçlarını etkileyecek bir sıralama faktörü olacağını açıkladı. Dolayısıyla bu konuyu da atlamamanız gerekir.
 • Responsive: Websiteniz; mobil, tablet, masaüstünde kullanıcılara aynı deneyimi sunmak zorundadır. Dolayısıyla websitenizin diğer platformlara uygun olarak oluşturulduğundan emin olmalısınız. Mobil SEO önemli!
 • Dinamik Site Haritası: XML site haritaları, Google indekslenme oranlarını önemli oranda arttıran dosyalardır. Özellikle e-ticaret siteleri, ürün giriş çıkışları ile devamlı güncellendiği için, site haritalarının da dinamik olması, yani otomatik güncellenebiliyor olması gerekir.

En İyi WordPress Temaları ve SEO

Eğer WordPress kullanıyorsanız yukarıda saydıklarımı unutabilirsiniz! WordPress, tümünü sizin için otomatik yapıyor dolayısıyla size sadece içeriğinizi yaratmak ve operasyonlarınızı yönetmek düşüyor. WordPress eklentileri ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz, ücretsiz WordPress eklentileri isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Website Değiştirme Süreci

Websitenizi uzun zamandır kullanıyorsanız ancak bazı önemli sebeplerden (SEO, fonksiyon vs…) ötürü sitenizi değiştirmek zorunda kaldınız diyelim…Bu sürecin çok ciddi bir şekilde yönetilmesi gerekir. Aksi taktirde süreç kabusunuz olacaktır.

Değişiklik Öncesi

İster WordPress, isterseniz diğer platformları tercih edin, website değişikliğine çok iyi hazırlanmalısınız.

 • Test ortamı: Yeni websitenizi mutlaka lokal yerine subdomain üzerinden çalıştırın derim. Böylelikle geçiş sürecini hatasız tamamlayabilirsiniz.
 • Subdomain’e yeni websiteyi kurun ve mutlaka girişe şifre koyun. Ayrıca robots.txt dosyasına google botlarının girişini engelleyici gerekli komutları girin. (Dolayısıyla Google yeni oluşturduğunuz subdomaini indekslemeyecek ve burdaki sayfaları kullanıcılara göstermeyecek) Eğer WordPress kullanıyorsanız, privacy eklentisi ile subdomain girişine şifre koyabilirsiniz.
 • Yeni websitenizi oluşturduktan sonra website trafiğinizin durumuna göre en uygun saat aralığında geçişi yapabilirsiniz.

Değişiklik Sonrası – Önemli!

Websitenizi taşıdıktan sonra çok daha da dikkatli olmalısınız!

 • Websitenizi taşıdıktan sonra mutlaka Google botların erişim engelini kaldırmalısınız.
 • URL lerinizin değişmediğinden emin olmalı, eğer URL yapınızı bilerek değiştirdiyseniz gerekli 301 yönlendirmelerini yaptığınızdan emin olmalısınız.
 • Tüm websitenizi taramalı ve 404 hatalarını kontrol etmelisiniz.
 • Site haritanızı değiştirdiyseniz, yeni haritayı mutlaka Web Yöneticisi Araçlarına tekrar tanıtmalısınız.
 • Title ve meta açıklamalarını da tekrar kontrol etmeniz de fayda var.

 

WordPress’te Domainden Subdomaine Website Taşıma

Yazımı tamamlamadan önce kısaca WordPress kullanıcılarının bu süreci nasıl yapacağını anlatmak istiyorum.

1 – Cpanel’den subdomain oluşturuyoruz.

2- Ana domaine ait olan veritabanını kopyalayıp, yeni bir veritabanı oluşturuyoruz.

3 – Myphpadmin’den yeni veritabanına girip, SQL sekmesine, aşağıdaki kodları websitemize uygun olacak şekilde yerleştiriyoruz. (önce eski sitemizin URLi, sonra subdomainde kuracağımız domaini yazıyoruz. Ama .com veya .net gibi uzantılar koymuyoruz)

UPDATE wp_options SET option_value = REPLACE(option_value,’http://www.seosozluk’, ‘http://subdomain.seosozluk’);

UPDATE wp_postmeta SET meta_value = REPLACE(meta_value,’http://www.seosozluk’, ‘http://subdomain.seosozluk’);

UPDATE wp_posts SET guid = REPLACE(guid, ‘http://www.seosozluk’, ‘http://subdomain.seosozluk’);

UPDATE wp_posts SET post_content = REPLACE(post_content,’http://www.seosozluk’, ‘http://subdomain.seosozluk’);

4 – Anadomainin dizinindeki tüm dosyaları subdomaine kopyalıyoruz.

5- wp-config dosyasına yeni oluşturduğumuz (ana domainden kopyalayarak oluşturduğumuz yeni veri tabanı!) veritabanı bilgilerini giriyoruz.

Yeni websitenizi oluşturduktan sonra aynı süreci tersten yaparak, websitenizi canlıya alabilirsiniz.

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

 

1 YORUM

 1. Öncelikle yeni temanız hayırlı olsun. Şık ve sade bir tasarıma sahip umarım seo anlamında da eski temanızı aratmaz. Bu geçiş süreci gerçekten meşakkatli bir süreç olduğu için verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bu işleri daha az sıkıntı ile atlatabileceğimize inanıyorum. Verdiğiniz teknik bilgiler için şimdiden teşekkürler..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here