Blogunuzun Başı Dertte Mi? Tehlikede Olduğunu Gösteren Sinyaller

Bugünkü yazımızda blogunuzun başı derde girmeden önce gerekli kontrolleri nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

Blogunuzun Tehlikede Olduğunu Gösteren Sinyaller

Blogunuzda görmezden gelemeyeceğiniz bir sürü önemli konu vardır – arama motorları tarafından cezalandırılmak, yanlış SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uygulamaları ve daha bir çokları…Peki iş işten geçmeden blog ile ilgili gerekli önemleri almanız mümkün mü? Kesinlikle evet!

1- İndekslenen Sayfalarınızın Azalması

Google sayfalarınızı belirli aralıklarla taramakta ve indekslemeye değer gördüklerini arama sonuçlarında kullanıcıların karşısına çıkarmaktadır. Hangi sayfalarının indekslenip indekslenmeyeceği tamamiyle Google algoritmasına kalmış bir durumdur ancak unutulmamalıdır ki SEO açısından her şeyi doğru yaparsanız her sayfanız Google tarafından indekslenecektir.

Eğer devamlı blog güncelliyorsanız ve site haritanızı doğru bir formatta oluşturduysanız, indekslenen sayfa sayınızın devamlı artması gerekmektedir. Eğer kasıtlı olarak baz sayfalarınızı indeksten çıkartmadıysanız (etiket, kategori veya yazar sayfaları) ve indekslenme oranınızda düşme varsa başınız Google ile dertte demektir.

Peki neden indekslenme oranında düşme yaşanıyor?

Bu durumun birçok sebebi olabilir. Bazı makaleleriniz uzun zamandır kimse tarafından okunmuyorsa veya bounce rate düşükse yani sayfanıza giren okuyucular hemen çıkış yapıyorsa, bu sayfalarınızın bir süre sonra indeksten çıkarılması normaldir. Ancak unutulmamalıdır ki bu oran çok düşük olacaktır. Öte yandan eğer Google, sayfanızı spam olarak değerlendirdiyse veya sayfanızda doğal yollardan gelmeyen backlinkler tespit ettiyse, bu demek oluyor ki cezalandırıldınız!

Eğer sayfanız indeksten çıkarılmışsa bilin ki arama sonuçlarında bu sayfa yer almayacaktır ve dolayısıyla bu durum blogunuzun tamamını olumsuz yönde etkileyecektir.

İndekslenen sayfalarının yer aldığı veriyi nereden kontrol edeceksiniz?

Google WebMaster Tools’a giriş yaptığınızda sol taraftaki menüden Google Dizini ve hemen altında yer alan Dizin durumunu seçiyoruz. (GWT → Google Index → Index Status) Üst taraftaki sekmelerden Gelişmiş’i seçiyoruz ve “Kaldırılan” kutusunun seçilmemiş olmasına dikkat ediyoruz.

Aşağıdaki grafikte açıkça bir şeylerin yanlış gittiği görülüyor. 05 Nisan’da toplam dizine eklenen sayfa sayısı 5643 iken 29 Haziran’da bu sayı 2410 a düşüyor hatta 24 Ağustos’ta ise bu sayı 877 e kadar gerilemiş. Google sizi kesinlikle cezalandırmış!

Indekslenen sayfalar

 

Çözüm

Öncellikle hangi sayfalarınızın indeklenip indekslenmediğini bulmanız gerekiyor. Ne yazık ki Google WebMaster Tools henüz böyle bir hizmeti kullanıcılarıyla paylaşmıyor. Eğer blogunuzda binlerce sayfa yoksa yapanız gereken Google arama motoruna gelip, site:http://siteadınız.com yazmanız. Böylelikle tüm indekslenen sayfalarınızı bilirsiniz. (Eğer makale sayınız çok az ise, sayfalarınızın URL’sini tek tek Google’da da aratabilirsiniz)

Googlesite

 

Daha sonra yapmanız gereken indekslenmeyen sayfalarınızın ne problemi olduğunu bulmak olacaktır.

 • Öncelikle sayfanızın duplike yani kopya içerikli olmadığından emin olmalısınız. Eğer gerçekten indekslenmeyen sayfadaki makaleyi siz yazdıysanız, Google’da ufak bir araştırma yapmakta fayda vardır. Makalenizden birkaç cümleyi Google’da aratın ve makaleniz başkaları tarafından kullanılmış mı (çalınmış mı) tespit edin. Eğer makaleniz çalınmış ve başka bir blogta yayınlanmış ise ilgili blog sahibi ile  iletişime geçin ve bu durumu Google’a bildireceğinizi iletin ve gerekiyorsa bildirin de!

 

 • Backlink analizi yapmanız gereken birbaşka kontrol olmalıdır. Blog trafiğinin artması kuşkusuz hoşunuza gidiyordur ancak blogunuza gelen bazı backinkler spam niteliğinde olabilir. Tüm backlinkleri kontrol etmekte ve değersiz veya spam olanları engellemeniz gerekir. Aksi takdirde Google bu backlinkleri satın almışsınız gibi davranıp blog cezalandırma yoluna gidecektir. Not: Eğer geçmişte backlink hizmeti satın aldıysanız, bu servisten blogunuza gelen backlinkleri kesinlikle engellemelisiniz.

2- Tekrarlanan (Kopya) Title ve Meta Açıklamaları

Blogunuzun başlık ve meta açıklamalarının aynı olması, yayınladığınız makalelerinde aynı olduğunu mu anlatmak istiyor? Hiç sanmıyorum!

Blogunuzda yazdığınız her makale için birbirinden farklı title ve meta açıklamaları kullanmalısınız ve bu açıklamalar yazdığınız yazıları tanımlar nitelikte olmalıdır. Özellikle WordPress kullanıcıları, bazı eklentiler ile bu alanları otomatik olarak seçme yoluna gidiyor ki kesinlikle çok tehlikeli bir durum. Yapacağınız ufak çaplı tembellikler, emeklerinizi çöpe atabilir.

Tespit Edilen Aynı Title ve Meta’ları Nereden Kontrol Edeceksiniz?

Google WebMaster Tools’a giriş yaptığınızda sol taraftaki menüden Arama Görünümü ve hemen altında yer alan HTML Geliştirmelerini seçiyoruz. (Webmaster Tools → Search Appearance → HTML Improvements)

Karşınıza çıkan sayfada tekrar eden tüm Title ve Meta açıklamalarını bulabilirsiniz. Ayrıca olması gerekenden uzun veya kısa açıklamalarının uyarıları da bu kısımda yer almaktadır.

Duplicate Title-Meta

 

Çözüm

Yukarıda yer alan listeden, Title ve Meta açıklamaları aynı olan sayfalarınızı bulup gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Ayrıca Screaming Frog isimli programı da kullanabilirsiniz. Screaming Frog, tüm sayfalarınızı tepeden tırnağa kontrol edip, yaptığınız tüm hataları size iletecektir.

 

Özetle:

Blogunuzun durumunu kontrol etmek sizin sorumluluğunuz altındadır. Sadece makale yazarak blogunuzun başarılı olmasını bekleyemezsiniz. Blogunuzun Google tarafından cezalandırılmasını engellemek için,

 1. İndekslenen sayfa sayınızı kontrol etmeniz
 2. Düzenli backlink kontrolü yapmanız
 3. Kopya içerik kullanmamanız
 4. Tekrar eden title ve meta açıklamaları kullanmamanız gerekiyor.

 

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

 

 

4 YORUMLAR

 1. Merhaba,

  Google Search Console’da buna benzer bir sıkıntıyla karşılaştım ama problem var mı yok mu tam anlayamadım.
  Google Dizini -> Dizin Durumu grafiğinde bir değişim yok fakat Tarama -> Site Haritaları bölümü Web Sayfaları sekmesindeki grafikte ciddi bir düşüş var. Hangisi dikkate almalıyım?

  Bir de dizin sitelerinden aldığım backlinkler zararlı mıdır?

  Teşekkürler

  • merhaba, site haritanızda yer alan sayfaların bir kısmı Google indeksine girememiş. Bu sayfaların hangileri olduğunu tespit etmeli ve gerekli SEO çalışmasını yapmanızı öneririm.

   Dizin sitelerinden link almak pek önerilmemektedir ancak siteye göre değişir tabi ki..

 2. Merhaba Emre bey
  Sitenizi yeni keşfettim çok faydalı içerikler var tebrik ederim.
  Benim blogumda son zamanlarda dizine eklenen sayfalarda düşüş oldu.
  Ne yapabilirim ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here