AdWords Tıklama Oranı Nasıl Arttırılır? 7 Basit Yöntem!

Tıklama oranı, hem SEO hem de AdWords çalışmalarının en çok kafa yorulması gereken kısmıdır bence. Bunun altında yatan mantık ise oldukça basit: Alaka düzeyi.

Google kurulduğu günden bugüne tek bir amaç için uğraşmaktadır; o da kullanıcılara sorguları ile alakalı ve kaliteli sonuçlar gösterebilmek. Bu durum reklamlarda da aynı şekilde çalışıyor diyebiliriz.

Peki bunu nasıl yapıyor?

Hem SEO hem de AdWords sıralamalarını etkileyen yüzlerce farklı etken olduğu kesin. Bunlardan bazıları çok önemli bazıları ise biraz daha az önemli. Gelelim AdWords’e! Konuya girmeden önce kısaca bilmeyenler için tıklama oranı ne demek onu anlatmak istiyorum.

Tıklama oranı: Gösterilen reklamlarınızın kullanıcılar tarafından gerçekleşen tıklanma sayısına bölünmesidir. Yani reklamlarınız Google’da 100 kere gösterildiyse ve bu reklamlar 5 kere tıklandıysa, reklamınızın tıklanma oranı %5’tir.

Haydi konuya derinlemesine inelim…

Tıklama Oranı Neden Önemlidir?

Tıklama oranı nasıl arttırılır sorusuna gelmeden önce kısaca tıklama oranı neden önemlidir onu anlatmak istiyorum.

Basit bir örnek ile konu daha iyi anlaşılacaktır.

Google’a “montenegro çalışma izni” yazdığınızı düşünelim. Karşımıza aşağıdaki gibi 4 reklam veren çıkacaktır.

adwords reklam örneği

Karşınıza bu ekran geldiğinde muhtemelen 4 reklamın başlığını okuyacak ve size en uygun olduğunu düşündüğünüz reklamı tıklayacaksınız. Böyle bir senaryoda eğer kullanıcılar bu aramada yer alan 4 reklamdan bir tanesini çok fazla tıklamazsa, o reklam yavaş yavaş gerilere düşecektir. Ya da pozisyonunuzu koruyabilmek adına Google’a daha fazla para ödemek zorunda kalacaksınız.

Yani tıklama oranınız arttıkça maliyetleriniz de azalacaktır!

Google’a göre mantık çok basit. Bir reklam veriyorsunuz ve insanlar reklamınızı tıklamıyor. Peki neden? Reklamınızın alaka düzeyi yeterli değil mi yoksa?

tıklama oranı nedir

Senaryoya bir de öteki taraftan bakalım. Diyelim yeni aynı aramada 1 reklam çok fazla tıklama alıyor. (Not: 1. sıradaki reklam doğası gereği en çok tıklama oranına ulaşacaktır, bu konuya yazının devamında değineceğim)…Kendinizi Google’ın yerine koyun. Bu reklam neden insanların dikkatini bu kadar çekiyor? Eğer reklamda bir Fraud yaşanmıyorsa, arama ile reklam çok iyi örtüşüyor demektir. Bu da Google’ın kullanıcılara hem para kazanıp hem de iyi bir hizmet vereceği anlamına gelecektir.

Umarım tıklama oranının neden önemli olduğunu anlatabilmişimdir. Google’ın yapısı her ne kadar çok kompleks gibi görünse de temel konuların mantığı aslında çok basit.

7 adımda AdWords tıklama oranı nasıl arttırılır?

1 – araya anahtar kelime ekleme (keyword insertion)

Araya anahtar kelime ekleme yani insertion, genelde bilinse de çok fazla kullanılmayan bir özellik. Ne olduğunu kısaca anlatmak gerekirse;

Bu özellikle Google, reklam grubunuzda olan anahtar kelimelerden yararlanarak reklamlarınızı otomatik güncelleyebiliyor. Yani biri Google’a “Montenegro Oturma İzni” yazdığında, reklam başlığınızda bu arama sorgusu otomatik olarak yer alabiliyor. Keyword insertion ile ilgili daha detaylı bilgi isterseniz Google’ın resmi sitesinde yer alan açıklamalara göz gezdirebilirsiniz.

Araya anahtar kelime eklemeniz, tıklama oranını önemli oranda arttıracaktır. Bunun sebebi ise kullanıcının Google’a yazdığı aramayı sonuçlarda görme istediğidir. Yani Google’a yazdığınız aramanın aynısını reklam başlığında görmeniz, sizin reklamı tıklamanıza neden olacaktır.

2 – başlıkta indirim, promosyon, kampanya kullanımı

Reklam başlığında indirim, promosyon veya kampanyalarınızdan bahsetmeniz çok önemli. Özellikle ürün aramalarında kullanacağınız indirim ve kampanya kelimeleri, reklamlarınızın tıklanma oranını arttıracaktır. Zaten bir AVM ye gittiğinizde de, tüm dükkanlarda indirim yazdığını görürsünüz. İndirimler ne olursa olsun çok ilgi çekicidir.

Örnek:

adwords indirim

3 – görünen URL

Görünen URL’de bilinen ama pek kullanılmayan bir Google AdWords özelliği. Tamamiyle tıklamayı arttırmaya yönelik bu uygulama ile gözle görünür bir başarı yakalayabilirsiniz.

Görünen URL, nihai URL’den farklıdır. Yani görünen URL’nin hiçbir teknik işlevi yoktur. Bu alanda türkçe karakter bile kullanabilirsiniz.

Örnek:

adwords görünen URL

Yukarıda yer alan /Gaming-PC/Game-Bundle el ile yazılmış ve tek amacı tıklamayı arttırmak.

4 – uzantı kullanımı

Google AdWords reklamlarında kullanabileceğiniz bir süre reklam uzantısı var. Arama uzantıları, yer uzantıları, mesaj uzantıları, site bağlantısı, açıklama metni gibi daha birçok uzantı da sıralanabilir. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi için >> tıklayınız.

Uzantı kullanımı arttıkça, Google’da gösterim alacağınız satır sayısı da arttacaktır. Ayrıca ürün veya servisinizi daha iyi anlatabilme imkanı bulacaksınız. Bu da tıklama oranınızı arttıracaktır.

Örnek:

site bağlantıları

5 – baş harfler

Özellikle reklamlarınızın baş harflerini büyük kullanmanız da fayda var. Küçük harflerle açılan reklamlar çok silik duracağı gibi tıklama oranınızı da düşürecektir.

Aşağıdaki reklam örneğindeki ilk sıradaki reklam ile diğerleri arasındaki farkı görebiliyor musunuz? (Bu reklamı 2. sayfada, sayfa altında buldum bu arada)

adwords baş harfler

6 – sembol kullanımı

Reklam metinlerinde kullanılan semboller de oldukça ilgi çekici olabiliyor.

adwords reklam sembol

Yukarıdaki reklamda kullanılan ® işareti hem güven vermekte hem de ilgi çekmektedir. Bu kullanım kesinlikle tıklama oranını arttırmaya yönelik bir hareket 🙂

7 – tıklama başı maliyet arttırımı

Gelelim işin özetine. Yukarıda saydıklarımın hiçbirini yapmadan Google AdWords reklamlarında 1. sıraya gelmek mümkün mü? Tabii ki mümkün. Ne de olsa karşımızda Google var. 🙂

Eğer tıklama oranını arttırmaya yönelik pazarlama çalışmalarını görmezden gelmek isterseniz, o zaman elinizi cebinize atmanız gerekecek. Tıklama oranı düşük olan reklamların kalite puanı düşük olmaktadır dolayısıyla reklam sıralamalarında üst sıralara gelebilmek için daha fazla ödeme yapmak zorundadırlar.

Yani tıklama başına 1 TL ödeyen bir reklamcı Google reklamlarında birinci sırayı alırken, 2 TL ödeyen birisi 4. sırada reklamlarını gösterebilir. Bu kişi belki de tıklama başına 5 TL ödeyerek 1. sıraya gelebilir.

İş bu kadar ciddi analayacağınız 🙂

Bir Makale Daha?

Dönüşüm Optimizasyonu: Dönüşüm Optimizasyonu Nedir?

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

2 comments

  1. Zoumice

    Elinize sağlık, çok faydalı bir konu teşekkürler.

  2. ramazanakbuz

    teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir