Instagram Yeni Özellikleri İle Karşınızda

2017’ye kadar Facebook markaların ana stratejisini, hedeflerini destekleyen ve bunları daha fazla kişiye ulaştıran bir mecraydı yani destekleyici yapıya sahipti. Destekleyiciydi diyoruz çünkü bu yıl yaşanan gelişmelerle birlikte Facebook pazarlama stratejisini ticarete, direkt satışa çevirdi, bu yönde yenilikler geliştirdi, bir satış kanalı ve iletişimde ana mecra haline geldi. Data elde edebilmek için formlar oluşturmaya imkan tanıması, Facebook Mağaza özelliği üzerinden direkt ürün satışına yönlendirmesi, Messenger reklamları, PayPal anlaşması bu yöndeki adımlarından sadece bazıları…

Günden güne bilinçlenen sosyal medya kullanıcıları ise, markaların yoğun bir şekilde dijital pazarlama iletişimi yaptığı Facebook’tan, nispeten Facebook’a oranla daha bakir bir alan olan Instagram’da daha fazla vakit geçiriyor.

Her ne kadar Instagram da yakın zamanda ticarete yönelik yeni özelliklerini yayına almak için testlerini sürdürüyor olsa da bir yandan da kullanıcıların marka hesapları dışındaki iletişimini güçlendirmek, sürdürülebilir kılmak için de yeni özellikler sunmayı hedefliyor. Örneğin marka iş birlikleri için çıkardığı özel etiketleme özelliği ile sponsorlu postların verilerinin hem reklamı yapan influencera hem de markaya denetleme imkanı sunması markalara yönelik, Snapchat’in yolundan gitmeye devam ederek yeni emojiler, görseller sunması ise daha ziyade bireysel kullanıcılara yönelik. Ortak canlı yayın özelliğini ise her iki tarafı ilgilendiren bir yenilik olarak konumlandırabilir.

Instagram’ın şu anda test aşamasında olan birkaç özelliği bu hafta medyaya yansıdı. Şimdi bu özelliklerin neler olduğuna, hangi kitleye düşünerek tasarlandığına değinmek istiyorum. Bu özelliklerin en önemlisi Instagram’ın regram butonunu yayına almaya hazırlandığı. Bilindiği üzere Instagram’da sizden bahsedilen ya da beğendiğiniz paylaşımları repost etmek için farklı uygulamalar mevcut. Ancak bu uygulamalar aracılığıyla bu postları kullanıcılar ve markalar profillerine taşıyabiliyor. Özellikle son zamanlarda repost yapmak çok popüler. User generated content oluşturmak ve kullanıcı deneyimlerini sayfalarına taşımak isteyen markalar da bu paralelde repostlara önem veriyor ve repost elde edebilecekleri kurgular yaratıyorlar. Bunun farkında olan Instagram, kendi mecrasından çıkıp, farklı bir uygulama kullanan kullanıcılara regram butonu sayesinde uygulama içinde repost imkanı sunacak. Bu sayede daha da kullanıcı dostu bir hale bürünecek. Bu özelliğin marka iş birlikleri için gelen etiketleme özelliği sonrası gelmesi tamamen stratejik bir hamle gibi görünüyor. Çünkü markalar uygulama içindeki regram butonu ile sağladıkları repostların verilerini marka hesaplarına özgü olan istatistikler kısmından daha iyi analiz edebilecekler. Regram butonunun bir diğer avantajı ise bilindiği gibi Instagram albümünden oluşan paylaşımlar repost edildiği zaman sadece ana albüm kapağı fotoğraf algılanıyordu; regram butonu Instagram’ın kendi uygulaması içinde yer alacağı için Instagram albümleri de artık tüm fotoğrafları ile repost edilebilecek.

Markaları ve ajansları daha fazla ilgilendiren bu özellikten geçelim farklı bir yeniliğe. Bu yenilik daha ziyade story paylaşımlarını aktif kullanan kullanıcıları ilgilendiriyor. Bilindiği gibi Facebook, Messenger üzerinden konuşmalarınızda gif arama ve bulduğunuz duygu durumunuzu anlatan gifi paylaşma imkanı tanıyor. İşte bu özellik Instagram Stories için de geliyor. Kullanıcılar artık, Instagram storyleri için gif araması yapıp, istedikleri gifleri

storylerine ekleyebilecekler. Bu durum Snapchat’ten vazgeçip, Instagram’da daha fazla aktif olan genç kitleyi oldukça sevindirecek.

Bir diğer test edilen özellik de paylaşılan story’leri arşive ekleme özelliği. Kullanıcılar bu özellik ile paylaştıkları story’leri story arşivlerine kaydedebilecekler. Bu özelliğin aslında SnpaChat’te yer alan hikaye özelliğine çok benzediğini söyleyebiliriz. Tek farkı 24 saat sürede değil daha uzun sürelerde de storylere ulaşma imkanı sunuyor olması. Bu özellik sayesinde kullanıcılar geçmişe yönelik storylerini, anılarını görebiliyor olacak.

instagram archieve

Gördüğünüz gibi Instagram’da yenilik bitmiyor. Şimdi bahsedeceğim özellik, herkesin hayatını oldukça kolaylaştıracak. Özellikle de Instagram’da beğendiği paylaşımı mesaj yoluyla değil de WhatsApp yoluyla paylaşmayı tercih edenlerin… Instagram, test ettiği bir diğer özelliğinde platformuna ‘Share to WhatsApp’ butonunu eklemeye hazırlanıyor. Mevcut sürümde yer alan Facebook’ta paylaş, Messenger’da paylaş, Tweetle butonları gibi  bir butonla kullanıcılar gördükleri paylaşımları kolayca WhatsApp’tan arkadaşları ile paylaşabilecekler.

sharetowhatsapp instagram

Facebook algoritması gereği tüm arkadaşlarınızı ya da takip ettiğiniz tüm markaların postlarını karşınıza çıkarmıyor. Bu nedenle kullanıcılar, en fazla etkileşime girdiği kişilerin, markaların postlarını daha fazla görüyor. Benzer bir algoritma yakın zamanda Instagram’da da aktif oldu. Bunun bir uzantısı olarak da kullanıcılar takip ettiği herkesin paylaşımlarını artık göremez oldu. Bu özellik sonrası yeni gelecek güncelleme ile kullanıcılar, tüm paylaşımlarını görmek istiyorum, hiçbirini kaçıramam dedikleri kullanıcıları yakın arkadaş olarak etiketleyebilecekler. Bu da yakın arkadaşlarına Instagram akışında kalpten bir yer ayırmalarını ve tüm paylaşımlarını görmelerini sağlayacak. Yine buna benzer bir yenilik de direkt mesaj kısmında önemli mesajları en üste pinlemeyi sağlıyor. Kullanıcılar, mesajları arasında kaynayıp gitmesin dediği mesajlara artık daha kolay ulaşabilecek.

instagram yeni özellik

Twitter kullanıcıları, top hashtag özelliğini çok kullanır hatta gündemi buradan takip eder. Instagram da kendi mecrasında ‘ara’ seçeneği üzerinden top hashtag ve top emojileri gösterecek ve kullanıcılara bunlarla ilgili öneriler sunacak hem de yeni  Instagram trendlerinden uzak kalmamasını sağlayacak. Bu özelliğin de ara seçeneği üzerinden yeni keşifler yapmayı seven kullanıcıların bu alanda daha fazla vakit geçirmesini, interaktiviteye girmesini hem de marka hesaplarının kendi kitlelerine uyan potansiyel kullanıcılara ulaşmalarına imkan sağlayacak.

Sizlere, Instagram’ın yakın zamanda yayına almayı planladığı, şu an test aşamasında olan özelliklerinden bahsettim. Bu özelliklerle 2018’de daha kullanıcı dostu, daha komplike ve dinamik bir mecra karşımızda olacak.

Hakkında Ali Önder

Bir felsefe ve bilimkurgu sevdalısı olan Ali Önder, 10 yıldır dijital dünya erbabıdır. Strateji, içerik üretimi ve sosyal medya alanlarında uzmanlaşmış, marka ve kullanıcılara sosyal medya eğitimleri vermiştir. Kendisi aynı zamanda reklam ajansı Komünite Dijital’in kurucularındandır.

One comment

  1. Blog 246

    Teşekkürler yazınız için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir