AdWords Kampanya Optimizasyonu için 6 Önemli Öneri

AdWords kampanyalarınızı oluşturduktan sonra işiniz ne yazık ki bitmiyor. Tüm kampanya ve reklam gruplarını gün içerisinde devamlı kontrol halinde tutmalısınız ve gerekli AdWords optimizasyon aksiyonlarını almalısınız.

AdWords Kampanya Optimizasyonu

AdWords kampanya optimizasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken konuları sıralayalım…

1 – Kampanyanızın Para Harcamaması

İlk kampanyanızı, reklam grubunuzu ve reklamlarınızı oluşturduktan sonraki gün yapmanız gereken ilk iş kampanyanızı kontrol etmek olmalıdır.

Kampanyanızı açtıktan sonra belirlediğiniz bütçenin harcama durumuna hemen bakım derim. Eğer belirlediğiniz günlük bütçe, birgün geçmesine rağmen henüz tamamiyle harcanmadıysa kampanyanızda bir problem var demektir. Böyle bir durumda;

  1. Reklam grubunuzdaki anahtar kelimelere eklemeler yapmalısınız. Ne kadar çok anahtar kelime o kadar çok gösterim ve tıklama manasına gelir.
  2. Anahtar kelimelerinizde biraz daha jenerik kelimeler tercih edebilir dolayısıyla gösterim oranınızı arttırabilirsiniz.
  3. Anahtar kelimelerinizi tam eşleme yerine geniş eşleme veya geniş eşleme düzenleyici olarak değiştirebilirsiniz.

Yukarıda saydıklarımı yaptığınız taktirde daha büyük kitleye ulaşabilecek dolayısıyla görüntülenme ve tıklanma oranınızı arttırmış olacaksınız.

2 – Bir Tane Reklam Grubunun Daha Fazla Harcaması

Diyelim kampanyanızın altında 7 tane reklam grubu oluşturdunuz ancak bir tane reklam grubu tüm kampanyayı domine ediyor ve ayırdığınız bütçenin düzensiz bir biçimde dağılmasına neden oluyor…

Böyle bir durumda o reklam grubununu kampanyadan ayırmak ve başlı başına bir kampanya olarak başlatmak gerekir. Böylelikle diğer reklam gruplarının çalışmasına olanak vermiş olacaksınız. Hatta yeni oluşturduğunuz kampanyayı da reklam gruplarına bölmek akıllıca olacaktır.

Reklam grubu bütçe harcamanız ne kadar düzenli ve eşit dağılırsa AdWords reklam performansınız o derece artacaktır.

3 – İstenmeyen Bölgelerden Alınan Klikler

Örneğin sadece İzmir bölgesine hizmet veren bir işletmeniz var. Yani reklamlarınızın sadece İzmir’de gösterilmesi lazım yoksa boşuna para harcıyorsunuz diyebiliriz.

Bu durumu daima kontrol altında tutmalısınız. Nasıl mı?

AdWords paneline giriş yaptıktan sonra kampanya ayarlarından yer seçip, ilgili bölgeyi seçiyoruz. Bu kadar basit.

Peki kontrolleri nasıl yapıyoruz?

Tekrar Google AdWords panelinden “İstatistikler” sekmesine tıklıyoruz ve Görünüm sekmesini “Coğrafi” olarak belirliyoruz.

Reklamlarımızın hangi bölgelerden tık aldığını kontrol edebiliyoruz.

Hizmet vermediğiniz bölgelere reklam açmayıp, sadece hizmet verdiğiniz bölgede reklam verirseniz, minimum maliyetle maksimum ciro elde edebilmeniz mümkün olacaktır.

4 – Üye Edinme Maliyetlerindeki Artış

AdWords kampanyalarınızı üye toplamak için oluşturduğunuzu düşünelim. Ancak işler istediğiniz gibi gitmiyor olabilir. Yani 2tl ile başlayan üye edinme maliyeti 4tl sınırına dayandı…Ne yapmak lazım?

Öncellikle AdWords reklamları için belirlediğiniz açılış sayfanızı kontrol etmelisiniz. Yani reklamlarınız doğru sayfaya gidiyor mu? Eğer kazara hatalı bir sayfa belirlediyseniz kullanıcılar istediğiniz sayfaya ulaşamadan sitenizden ayrılacaktır dolayısıyla maliyetler artacaktır.

Eğer açılış sayfanızda bir problem yoksa artık yeni bir açılış sayfasına ihtiyacınız var demektir. Yepyeni ve farklı fırsatlar sunan bir açılış sayfası ile üye edinme maliyetini optimize edebilirsiniz.

5 – Yetersiz Tıklanma Oranı

Reklamlarınızın tıklanma oranının AdWords harcamalarınız ile birebir bağlantılı olduğunu biliyor muydunuz? Nasıl mı?

Google AdWords, reklam sıralamalarını belirlerken iki konuyu baz alır: TBM ve Kalite Puanı…Yani anahtar kelimenizin kalite puanı ya çok yüksek olacak ya da parayı basacaksınız 🙂 Peki kalite puanını ne etkiliyor?

Adwords kalite puanı yükseltme konusunu etkileyen faktörler arasında reklam tıklanma oranı başı çekiyor diyebiliriz (kalite puanını etikeleyen faktörler arasında; açılış sayfası, reklam içeriği gibi birçok faklı etken de bulunuyor) Yani hazırladığınız reklamlar müşterileriniz tarafından ne kadar çok tıklanırsa, Google sizi o kadar kaliteli varsayıyor ve sizi ödüllendiriyor. Yani win win diyebiliriz.

Tıklanma oranınızı arttırabilmek için:

  1. Bir reklam grubu için minimum 3 tane reklam oluşturulmalısınız. Google yapılan aramalarda, arama ile ilgili en alakalı sonuçları gösterecektir.
  2. Reklamlarınızda mutlaka “call to action” kullanmalısınız. Sipariş verin, bugün arayın vs…
  3. Özel sunduğunuz fırsatları reklamlarınızda mutlaka belirtin. %50 indirim, ücretsiz kargo vs…
  4. Anahtar kelimelerinizi reklam metninde geçirmelisiniz.

Yukarıda saydıklarımı uyguladığınız taktirde tıklanma oranınız artacağı gibi maliyetleriniz de düşmeye başlayacaktır.

6 – Negatif Anahtar Kelimeler

En önemli Google AdWords reklam optimizasyon konusunu sona bıraktım. 🙂

Mutlaka düzenli olarak negatif anahtar kelime çalışması yapmalısınız ve sizinle alakalı olmayan kelimeleri negatif anahtar kelime olarak listeye eklemelisiniz.

Özellikle bazı kelimeler AdWords kampanyaları için çok tehlikelidir. Mesela: oyun, video, sözlük vs…Yani araba satışı yapan bir site, negatif anahtar kelime listesine oyun kelimesini eklemezse, çuvalla parayı boşa atacak diyebiliriz. Yani “araba oyunu” yazınca çıkan reklam 10-12 yaş grubu tarafından tıklanacak ve maliyetleriniz anlamsız bir biçimde yükselecektir.

Başka bir örnek ise: eğer ayakkabı satan bir e-ticaret siteniz varsa ve sitenizde terlik satmıyorsanız, terlik sizin için negatif bir kelime olmalıdır. AdWords kampanyalarında yapılan hataların başında yanlış müşteri profiline ürün satma fikri gelmektedir. Yani terlik kelimesine gelen kullanıcılara ayakkabı satma fikrine kapılmamalı, maliyetlerinizi yükseltmemelisiniz.

Dönüşüm Optimizasyonu: Dönüşüm Optimizasyonu Nedir?