Köprü Sayfalar Bu Sefer Yandı! – Doorway Pages

Google, çok uzun zamandır köprü sayfaları (doorway pages) engellemeye çalışıyor ve nihayet dün Google’ın resmi sitesinden yapılan bir açıklama ile bu konuya bir açıklık getirildi.

Google tarafından yapılan açıklamaya geçmeden önce bu kavramı biraz açıklamakta fayda var.

Köprü Sayfalar – Doorway Pages

Köprü sayfalar hem kullanıcıları hem de arama motorlarını kandırmak için tasarlanan sahte sayfalardır. Basit bir örnek verelim: Bir siteye giriyorsunuz ve karşınıza bir sürü link çıkıyor. Bir linki tıklıyorsunuz karşınıza saçma sapan bir sayfa çıkıyor daha sonra başka bir linki seçiyorsunuz, yine alakasız bir sayfa açılıyor. İşte bu tam anlamıyla köprü sayfa için yapılmış black hat taktiğidir.

Köprü sayfalar genellikle torrent indirme sitelerinde karşımıza çıkıyor. İndirmek için tıklayın butonunu seçiyorsunuz karşınıza yine indirmek için tıklayın çıkıyor…Biri dur demese bu işi sabaha kadar devam edecek anlayacağınız 🙂

Aslında kulağa biraz saçma gelen bu taktik sayesinde birçok web master çok ciddi paralar kazanıyor. Yanlış yönlendirilen kullanıcıların tıkladığı reklamlar sayesinde ödenen reklam üretleri hem yayıncıları hem de kullanıcıları madur eder hale getirdi. Durum böyle olunca da Google konuya çözüm bulmaya çalışır hale geldi.

Ancak bu işte bence yine de bir gariplik yok değil. Yani koskoca Google bu problemi nasıl oluyorda yıllardır çözemiyor!? Acaba bunun sebebi Google’ın büyük websitelere biraz torpil geçmesi olabilir mi? Neyse ben en iyisi dedikoduyu bırakayım 🙂

Google’ın Köprü Sayfalar İle İlgili Yaptığı Resmi Açıklama

Google, dün (16-Mart-2015) tarihinde köprü sayfalar ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Kısaca özetlemek gerekirse:

Google, kullanıcıların kötü bir deneyim yaşamasını önlemek için ciddi bir çalışma içine girdiğini açıkladı. Ayrıca bu tarz davranışlarda bulunan sitelerin arama sonuçlarındaki sıralamasının düşüşü kaçınılmaz olacaktır.

Google’a göre köprü sayfaların ortak özellikleri:

  • Sayfalar arama motorları için mi tasarlanmış yoksa kullanıcı yararına mı?
  • Sayfalar jenerik/yüksek hacimli kelimeler için tasarlanmış ancak kullanıcıya sunulan içerik çok mu spesifik?
  • Sayfalarda aynı içeriği sunan yinelenen içerikler mi var?
  • Sayfalar sadece satış ortaklığından gelir sağlamak için, kullanıcıları reklamlara tıklamaya mı yöneltiyor?
  • Sayfaların içerisinde gezinmeniz neredeyse imkansız bir hal mi alıyor? Tıkladığınız linkler ile bir türlü istediğiniz sayfalara ulaşamıyor musunuz?

Yukarıdaki maddeler köprü sayfaların ortak özellikleri olarak Google tarafından iletildi dolayısıyla bu tarz bir websiteniz varsa ilerleyen günlerde başınız bir hayli ağrıyabilir…

Peki Google bu köprü sayfaları nasıl tespit edebilecek?

Bu konu ile yapılabilecek en mantıklı yorum oturum süresi olacaktır. Yani bir kullanıcı tıkladığı linkten sonra gittiği sitede ne kadar süre kalacak ve daha sonra nasıl bir davranışta bulunacak. Yani SEO sonuçlarını etkileyen faktörler arasında ortalama oturum süresi daha da önemli olacağa benziyor!

Matt Cutts’ın daha önce zayıf içerik ve köprü sayfalar ile yaptığı açıklamayı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Bir Makale Daha?

Black Hat SEO Nedir? Black Hat SEO Teknikleri