Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir ? – 6 Adımda Adwords Kalite Puanı Yükseltme

Yazımızda kalite puanını detaylıca öğrenecek ve kalite puanı nasıl yükseltilir bilgi sahip olacaksınız.

Hadi başlayalım. 🙂

Adwords hesabı yönetenlerin sık sık karşılaştığı sorunlardan birisi; düşük kalite puanı. Kalite puanı düşük olan anahtar kelimenin bulunduğu reklam, Google tarafından çok nadir olarak gösterilir.  Bu da reklamınızdan istediğiniz verimi alamamanıza neden olur. 

Kalite Puanı Nedir? Ne İşe Yarar? 

Aynı anahtar kelimeye reklam veren onlarca marka düşünün. Bu markaların verdiği reklamlardan hangisinin üste çıkacağı sizce neye göre belirleniyor olabilir ?

Çok bekletmeden hemen cevaplayalım. Bunu belirlerken kalite puanı ve reklam verenin teklifi baz alınır. Reklam, Google’ da arama yapan birisinin arama ihtiyaçlarını ne kadar karşılarsa, kalite puanı o kadar yüksek olur.  

Detaylı bir şekilde incelemeden önce Hal Varian’dan Google Ads açık arttırmasının nasıl çalıştığı ile ilgili biraz bilgi alalım.

Video’da görüldüğü gibi kalite puanı oldukça önemli

Kalite Puanı, reklamınızın, açılış sayfanızın ve anahtar kelimenizin Google gözünde olan ortalama değeridir. Ücretli arama kampanyanızda kalite puanınızın yüksek olması, AdWords maliyetinizin düşmesini ve daha üst konumda reklamınızın gösterilmesini sağlar. Reklama daha az para verip, diğer reklam verenlerin reklamına göre  üstlerde çıkmak kim istemez ki?

Kullanıcı açısından ise, kalite puanı yüksek olan reklamların gösterilmesi, sorgularıyla alakalı sonuçlara daha çabuk ulaşmasını sağlar. Bu sayede reklamverenin aldığı dönüşüm de artış gösterir.

Kalite Puanı Nasıl Hesaplanır?

“Anahtar kelime analizi” kısmında görebildiğiniz kalite puanı, 1-10 arası bir ölçek kullanır.  Anahtar kelimenizin kalite puanı 10’a ne kadar yakın olursa, reklamınızdan alınan verim de o ölçüde artar ve tıklama başına ödediğiniz miktar azalır. Aslında bu değerler küsüratlıdır. Fakat biz adwords panelimizde sadece tam sayıları görürüz.

Anahtar kelimenizin kalite puanını, reklamınız gösterilmeye başladıktan sonra anahtar kelimelerinize girerek görebilirsiniz. Sütun kısmında ‘kalite puanı’ verisi yer almıyorsa eklemeniz gerekiyor. Bunun için de;

Account >> Keywords >>  Modify Columns >> Quality Score   adımlarını izleyebilirsiniz. Bu sayede kalite puanınızı takip edebilir ve anahtar kelimenizi düzenleyebilirsiniz. Kalite puanınızın takibi ve adwords kalite puanı yükseltme çalışmaları ile reklam veriminizi arttırmış olacaksınız.

6 Adımda Adwords Kalite Puanı Yükseltme – Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir ?

Reklamınızın kalitesi, girdiği her açık arttırmada hesaplanır. Adwords kalite puanını yükseltmek için ilk önce kalite puanının nelerden etkilendiğiniz netleştirelim. Kalite puanı:

  • Reklam alaka düzeyinizden,
  • Beklenen tıklama oranınızdan,
  • Açılış sayfası deneyiminizden etkilenir.

Google reklam alaka düzeyini “Reklamınızın, kullanıcının aramasının ardında ki amaçla ne kadar yakından eşleştiği” olarak tanımlar.

1) Anahtar kelime araştırması

Anahtar kelimenizi belirlemeden önce kelimenizi mutlaka search edin. Çünkü sizin anahtar kelime olarak belirlediğiniz bir kelime, kullanıcılar açısından farklı olarak kullanılıyor olabilir.  Google kullanıcı davranışlarını analiz edip, aradığınız anahtar kelimeyle ilgili sonuçları ilk sayfada yer verir. Google ilk sayfa verileri, size bir yön gösterecektir.

2) Negatif kelime çalışması

Anahtar kelimenizde kullandığınız geniş eşleme gibi eşleme türleri, Google’ın benzer olarak algıladığı fakat istemediğiniz kelimelerde çıkmanıza neden olabilir. Bunun için arama kelimelerine bakarak, istenmeyen fakat reklamınızın gösterildiği anahtar kelimenizi negatif listesine alabilirsiniz. Aynı zamanda sürekli olarak negatif kelime çalışmasının yapılması, reklamınızın daha alakalı sonuçlarda çıkmasını sağlar. Bu durum da kalite puanınız iyileşmesine katkıda bulunur.

3) Anahtar kelime seçimi:

Puanlar sürekli değiştiği için beklenen tıklama oranı ‘ortalamanın üzerinde’ olan anahtar kelimeleri  seçin. Beklenen tıklama oranı (TO), kalite puanınızı etkileyen ikinci etkendir. Reklamınızın tıklanma olasılığını ifade eder.  Anahtar kelime odaklıdır. Anahtar kelimenizin geçmişte olan verimine bakar. Bu değer, arama terimi ile anahtar kelimenin tam olarak eşleşeceğini varsayarak hesaplanır. Beklenen tıklama oranı 3 şekilde değerlendirilir. Anahtar kelimenizin ortalamanın üstünde, ortalama ve ortalamanın altında tıklama alma olasılığı.  Ortalama ya da ortalamanın üzerinde tıklama oranı değerine sahip kelime, tıklama oranında önemli bir sorun olmayacağını gösterir. Ortalamanın altında olan bir tıklama oranı ise, reklam metninin daha alakalı şekilde düzenlenmesi gerektiğine bir işarettir.

4) Reklam açılış sayfasını optimize etme

Google kullanıcı merkezli bir değerlendirme yaptığından, reklamınızın açılış sayfası da arama yapan kişinin arama sorgusuna yanıt bulacak şekilde olmalı. Bunun için her anahtar kelimenize uygun bir ‘Final URL’ belirleyebilirsiniz. İlgili anahtar kelimeler doğru gruplanarak reklam grupları oluşturulmalı. Oluşturulan reklam gruplarına uygun oluşturulmuş reklam metni ile karşılaşan ve  bu reklama tıklayan kullanıcı, ilgili sayfaya gitmeli.

5) Açılış sayfası içeriği

Açılış sayfası, reklamınıza tıklayan kişilerin doğrudan gittiği sayfadır. Bu  sayfanın reklam metni ile uyumlu olması kalite puanı açısından önemlidir. Reklam anahtar kelimelerinizin açılış sayfasında geçmesi gerekmektedir. Bu sayede Google, reklam ile açılış sayfası arasında bağlantı kurar ve ilişkili olduğunu düşünür. Yani açılış sayfanızın SEO teknikleriyle düzenlenmesi gerekmektedir.

6) Reklam metinlerinizi iyileştirin

Google Adwords’e ( yeni adı ile Google Ads) gelen yeni güncellemeler ile, reklamınıza birden fazla headline girebilir ve birden fazla description ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda üç tane reklam metni tasarlayabilirsiniz. Bu özellikler sayesinde en çok verim alan reklam metniniz gösterilecek ve kullanıcı dönüşümü artacaktır.  Bu durum Google’ın alakalı sonuçlara verdiği önemi göstermekte ve kalite puanını da etkilemektedir.

Reklam metni varyasyonlarının çoğaltılması ve verim alınan reklam metninin Google tarafından daha fazla gösterilmesi, bu   Adwords kalite puanını yükseltme çalışmasına katkı sağlayan bir güncellemedir. Mutlaka kullanın.

SONUÇ:

Adwords kalite puanı, Google’ın reklamınızın kalitesini ölçümleme aracıdır.Aynı zamanda reklamın üstlerde çıkması ve daha az Adwords maliyetle gösterilmesi için önemli bir etkendir.  Adwords kalite puanı yükseltme teknikleriyle reklamınızdan daha fazla verim alabilirsiniz. Bunun için Google Adwords reklamı açmadan önce, anahtar kelimelerinizi doğru belirleyip, doğru  bölümleyerek reklam grupları açmanız ve doğru reklam metinlerini seçmeniz gerekmektedir. Reklamınızın final URL’ sini her anahtar kelime için belirlemeniz, açılış sayfası deneyimini arttıracaktır. Açılış sayfasının SEO teknikleriyle oluşturulması da kalite puanı açısından çok büyük bir etkendir.

Kalite puanı nasıl yükseltilir herkes öğrendi sanırım 🙂

Bir Makale Daha?

Adwords Günlük Bütçe Ne Kadar Olmalı?

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir