WordStream – AdWords Performans Kontrol Aracı

Google AdWords reklamları ile websitenizin tanıtımını yapabilir dolayısıyla satışlarınızı önemli ölçüde arttırabilirsiniz. Peki maliyetler? Yani ödediğiniz tutar ile elde ettiğiniz ciroyu kıyasladığınız da bu işten karlı çıktığınızı düşünüyor musunuz?

AdWords reklamlarını optimize edilmek için yapabileceğiniz birçok optimizasyon çalışması vardır ancak bugünkü yazımda saniyeler içerisinde AdWords kampanyalarınızın performansı hakkında bilgi alabileceğiniz bir aracı sizlerle tanıştırmak istiyorum: WordStream.

WordStream’in ücretsiz özelliklerini anlatacağım, ilerleyen yazılarımda da premium servisler hakkında da bilgi veriyor olurum.

WordStream Ne İşime Yarayacak?

WordStream kullanmanın sizlere sağlayacağı avantajları basitçe sıralarsak:

 • Diyelim bir online işletme sahibisiniz ve AdWords hakkında en ufak bir bilginiz bile yok. Hesabınızın yönetimini bir ajansa bıraktınız ve onların dedikleri doğrultusunda bütçenizi belirliyorsunuz. Böyle bir durumda ayda 1 defa 60 saniyenizi alacak bir WordStream analizi ile AdWords skorunuzu hemen öğrenebilir ve birlikte çalıştığınız ajanstan durum ile ilgili bilgi isteyebilirsiniz.
 • Diyelim bir ajans sahibisiniz ve çalışanlarınızı takip edecek pek de vaktiniz yok. Hesaplarını yönettiğiniz müşterilere kaliteli servis verip vermediğinizi WordStream ile kontrol edebilirsiniz. Ayrıca çalışanlarınızın performansını da bu şekilde görmeniz mümkün.
 • Eğer ufak bir işletmeyseniz ve AdWords hesabınızı kendiniz yönetiyorsanız, WordStream’in size önerilerine uyup, maliyetlerinizi düşerebilirsiniz.
 • WordStream’in amacı minimum maliyetle maksimum karlılığa nasıl ulaşabileceğinizi gösterebilmektedir. Bu aracın belirttiği noktaları uyguladığınız taktirde maliyetlerinizin önemli oranda düştüğünü fark edeceksiniz.

WordStream Kullanım Bilgileri

WordStream’e giriş yaptıktan sonra sizden bilgileriniz istenecek. Bu alanları gerçek bilgiler ile doldurmanıza bile gerek yok. İlgili formu doldurduktan sonra devam diyoruz ve WordStream bizden AdWords hesabımıza erişim izni istiyor. Bu araca kesinlikle güvenebilirsiniz, dünyanın en büyük AdWords denetim aracı, dolayısıyla en ufak bir endişe duymanıza gerek yok. İşlem bu kadar basit. Karşınızda AdWords skorunuz!

AdWords Skoru

Gördüğünüz gibi AdWords skoru %44. Bu skorun kabaca size anlattığı şey, AdWords’e olması gerektiğinden çok daha fazla para ödediğiniz. Kampanylarınızın detayını, skorun hemen yanında yer alan alandan inceleyebilirsiniz. Aktif kampanya – reklam grubu – reklam metni – anahtar kelime – klik – dönüşüm sayıları ve aylık harcamanız karşınızda!

Boşa Yapılan Harcamalar – Negatif Anahtar Kelime Çalışması

negatif kelime

Yukarıdaki ekran görüntüsündeki hesaplama, negatif anahtar kelime çalışması incelenerek belirlenmiştir. Yani bu örnekte bize anlatılan, son 90 günde yaklaşık 200TL boşa harcadığımızdır. Negatif çalışmasının belirli aralıklarda düzenli olarak yapılması gerekir.

Kalite Skoru

Kalite skoru

AdWords kalite skoru, reklam maliyetlerimizi azaltabileceğimiz çok önemli bir konudur. Kalite skorunuz ne kadar yüksekse Google’a ödeyeceğiniz tutar o kadar azalır. Kalite skorunun ortalamasının en az 7 olması gerekir aksi taktirde boşa para saçıyoruz demektir. Bu örnekte kalite skoru 5.3, yani oldukça kötü!

Tıklanma Oranı

adwords-click-through

 

Tıklanma oranı, reklam metinlerinizin performansını gösteren ve kalite skorunu doğrudan etikeleyen bir faktördür. Yukarıda der ki: eğer tıklanma oranınızı %11.74 oranında arttırırsanız, 16 fazla klik ve 1 tane fazla dönüşüm elde edebiliriz.

Reklam Metni Optimizasyonu

Reklam Metni Optimizasyonu

Reklam metni optimizasyonu konusu da oldukça önemli. Eğer kalite skorunuzu arttırıp, maliyetlerinizi azaltmak istiyorsanız, kötü çalıştığını düşündüğünüz reklam metinlerini durdurmanız ve yeni reklam metinleri yazmanız gerekir. Yukarıda bu bilgilerin detayını bulabilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler (Long Tail Keywords)

long tail anahtar kelimeler

Long tail anahtar kelimelerin tıklama başı maliyetleri diğer kelimelere göre oldukça düşüktür ayrıca size çok daha fazla dönüşüm getirebilir. Negatif anahtar kelime çalışmasında yaptığınız gibi, bu sefer de tam ters bir strateji ile arama terimleri raporunuzdan uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulup maliyetlerinizi minimuma, dönüşüm oranınızı da maksimuma çıkarabilirsiniz.

 

Not: WordStream AdWords skorunuzun yeterince yüksek olmamasının sebepleri arasında websitenin teknik sıkıntıları da bulunabilir. Yani örneğin kaliteli bir açılış sayfası yaratamazsanız kalite skorunuzun çok yüksek olmasını bekleyemezsiniz. AdWords maliyetlerinizi azaltmak istiyorsanız, size önerim websitenize biraz yatırım yapmanız yönündedir. Orta veya uzun vadede bu harcamanızı zaten fazlasıyla geri kazanacaksınız.

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

2 YORUMLAR

 1. Yazınız için teşekkürler.
  Bir sorum var;
  WordStream AdWords API ile çalışıyor. API dökümantasyonunda, bu apinin kullanılabilmesi için AdWords hesabının MM olması gerektiği yazıyor. Fakat WordStream’de her türlü AdWords hesabıyla işlem yapılabiliyor.
  WordStream bunu nasıl yapabiliyor?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here