Heading Tags (Başlık Etiketleri) ve Kullanımı – H1,H2…H6

14 Yorum

Heading Tags – Başlık Etiketleri

Başlık etiketleri veya İngilizcesi: heading tags, Google’ın önem verdiği bir SEO konudur.

Başlıklarınızı belirlediğiniz bu HTML etiketlerinde; H1 (ana başlık) – H6 (en alt başlık) şeklinde bir sıralama yapılmaktadır.

Heading Tags Ne Anlama Gelmektedir?

Bir içerik oluşturduğunuzu ve bu içerikde birçok başlık olduğunu düşünün. Eğer heading etiketlerini kullanmayı bilmiyorsanız yapacağınız şey yüksek ihtimalle yazınızdaki harflerin karakterlerini büyütmek veya kalın yapmak olacaktır.

Meşhur Google örümcekleri websitenizi ziyarete geldiği zaman, yazı karakterlerinin sizin tarafından büyütülmüş olması, onlar için pek de anlam ifade etmeyecektir. Yani sizin hangi sebepten dolayı harfleri büyüttüğünüzü anlamaya bilirler.

Heading etiket kullanımı tam da bu noktada devreye girmektedir. Yazacağınız başlıkları, bu başlık etiketleri ile kullanırsanız Google ne anlatmak istediğinizi kolaylıkla anlayacaktır ve yazılarınızın arama motorlarında üst sıralara çıkma hızı gün geçtikçe iyileşecektir.

Heading Tags Kullanımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Her yazınızda en fazla bir tane H1 etiketi kullanmalısınız.
 2. Birçok otoriteye göre H2 etiketi bir yazıda en fazla üç kere kullanılmalıdır ancak yazınızın büyüklüğüne göre durum değişebilir.
 3. Anahtar kelimenizi yani yazınızın hangi kelime ile arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız, başlık etiketlerinde bu kelimenin geçmesine önem verin.
 4. Başlık etiketleri, kendi aralarında hiyerarşik düzende ilerlemelidir. Yani ilk başlığı H2 etiketi ile ikinci başlığı H1 etiketi ile düzenlemeniz önerilmemektedir.
 5. Websitenizdeki benzer içeriklerde aynı başlık etiketlerini tekrar etmemelisiniz. Her yazınız için farklı başlıklar bulmalısınız.
 6. Başlık etiketlerinin yazı karakterler büyüklükleri birbirinden farklı olursa SEO açısından daha yararlı olacaktır.

Yukarıda bahsettiğim maddeleri uyguladığınız taktirde, Google sitenizi daha net bir şekilde anlayacak ve dolayısıyla arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanız mümkün olabilecektir.

WordPress’te Heading Etiket Kullanımı

1. TinyMCE Advanced eklentisini indirin ve kurun. Bu eklenti yazılarınızı biçimlendirmenizde kullanabileceğiniz çok faydalı bir eklentidir. Eğer yüklemek istemezseniz, bu işlemi manuel olarak nasıl yapabileceğinizi de anlatacağım.

2. “Bu bir H1 başlığıdır” yazan başlığın tümünü seçip yukarıdan “Başlık 1” veya “Heading 1” i seçiyoruz.

headings

heading-oneheading13. Gördüğünüz gibi başlık otomatik büyüdü…Bu yaptığımızı diğer başlıklar için, H2-H3..taglerini kullanarak devam ettiriyoruz.

all-headings
4. Sitenizin görselliğini düşünüp, başlıklarınızı, yazı boyutu sekmesinden küçültebilirsiniz ancak unutmayın ki yazı boyutları da hiyerarşik olmalıdır.
5. Kod kısmında nelerin yapıldığına bakalım. Bu seçimi otomatik yapmak istemeyenler için…Metin veya Text sekmesini seçiyoruz.

code-section
6. Gördüğünüz gibi aslında arka planda sadece bir heading etiketi açılıp, başlıktan sonra kapatılıyor. Yazınızı yazarken burdan girip duruma manuel olarak da müdahele edebilirsiniz.

h1-code

İşte hepsi bu kadar kolay. Her yazınızda bu başlık etiketlerini kullanmanız, içeriklerinizin SEO uyumlu olmasına yardımıcı olacaktır.

 

Haydi kolay gelsin!

Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bültenimize Kayıt Olun!

Hakkımızda

SeoSozluk.com, Kurumsal SEO, E-ticaret Danışmanlığı, AdWords Reklamcılığı, Facebook Reklamcılığı, Google Analytics ölçümleme alanlarında uzmanlaşmış, e-ticaret sitelerine, websitelere ve portallara danışmanlık veren bir şirkettir.

Ücretsiz Teklif İsteyin

Stratejilerimizi belirleyip hedeflerimize odaklanıyoruz. Kurumsal SEO danışmanlığı, AdWords reklam yönetimi, E-ticaret danışmanlığı hizmetlerimiz için ücretsiz teklif alabilirsiniz

Bir makale daha?

14 Yorum
  • Enes
  • Şubat 14, 2017
  Cevapla

  Merhaba Emre hocam ben dediklerinizi uyguladım fakat tüm makalelerime h1 h2 h3 etiketi girdikten sonra seo analizi yaptım 50 den fazla h2 etiketi gözüktüğü için spam olarak algılanabilir diye uyarı aldım siz ve başka bloglarda her makalesinde h1 h2 h3 etiketi kullanıyor. Sizin sitelerin analizini yaptığımda 10 tane h2 etiketi gözüküyor bunu nasıl yapıyorsunuz manuelmi yoksa bir ayarı varmı

  • Farid
  • Aralık 8, 2016
  Cevapla

  Merhaba Emre bey benim anlamadığım bir şey var. H1 etiketi zaten yazı başlıkalrımızda otomatik olarak kullanılıyor. Bizim yazı içerisinde bu etiketi kullanmamız gerekirmi?

  • Cevapla

   Eğer H1 etiketi başlığa otomatik ekleniyorsa o zaman tekrar eklemeyin. Ancak başlığın otomatik olarak H1 olarak kullanılmasını önermiyorum. Bu duruma müdahale etmenizi öneririm.

  • Mehmet
  • Kasım 10, 2016
  Cevapla

  Hocam merhaba,size 2 sorum olacak.
  1.soru : WordPress’te yazıya verdiğimiz başlık(yazıya url olarak atanan) h1 tag’i değil mi zaten.Tekrardan yazının en üstünde(sizin h1 tag’i olarak işaretlediğiniz) verdiğimiz başlığı H1 tag’i yapmamız gerekiyor mu?
  2.Soru : h tagleri genellikle hiyerarşik şeklinde kullanılması önerilir.Fakat diyelim ki Sosyal Bilimler derslerini h2 tag’i yaptık sonra bunun alt dalları Tarih dersi,Coğrafya Dersi ve Felsefe Derslerini h3 yaptık.Yazının akışıyla beraber Fen Bilimleri Dersi geldi ve bu da Sosyal Bilimler dersleriyle aynı öneme sahip ve onu da h2 yaptık.Fakat bu dersin de alt dalları var ;Fizik Dersi,Kimya Dersi ve Biyoloji Dersi ve bunları da h3 yaptık.Yani h2-h3-h3-h3 sonra tekrar h2-h3-h3-h3 şeklinde kullanırsak bir sorun teşkil eder mi? Teşekkür ederim.

  • Cevapla

   Merhabalar,
   Her wordpress temasında söylediğiniz durum gerçekleşmiyor. Yani H1 etiketi başlık olarak atanmıyor.
   İkinci sorunuzun cevabı: hayır sorun teşkil etmez.

  • Burak
  • Kasım 7, 2016
  Cevapla

  Merhaba, bir sorum olacak. Başlığı seçip bir tag seçtiğimde (h2 mesela) o başlık değil bütün metin h2 tagını alıyor. Bütün metni seçmememe rağmen sürekli aynı şey oluyor. Hata neden kaynaklanıyor olabilir acaba?

  • Cevapla

   merhaba, inanın bu tarz bir H etiketi problemi ile daha önce karşılaşmadım. içeriğin kod kısmına girip manuel olarak bu işlemi denediniz mi?

  • Baris
  • Mayıs 26, 2016
  Cevapla

  Marmaris rent a car websiteme h1 etiketi ekledim acaba basarili olmusmu diye bakabilirmisiniz?

  • türkan vuran
  • Ocak 19, 2016
  Cevapla

  günlerdir h tag başlıklarının nasıl yapıldığını araştırıyorum, sizin kadar örneklerle tek tek açıklayan başka bir seo sitesi görmedim. çok teşekkür ediyorum….

  • Hakan
  • Ağustos 5, 2015
  Cevapla

  H2 tagını başlık şeklinde yapmak istiyorum. Temada hangi dosyadan bunu yapabilirim. Yardımcısı olursanız cçok sevinirim.

   • Emre
   • Ağustos 6, 2015
   Cevapla

   merhaba page.php dosyasından bu değişikliği yapabilirsiniz.

 1. Pingback: Okunmayan Blog Yazıları | Blog Yazarak Para Kazan!

 

Yorum Yapabilirsiniz