Sosyal Medya Satış Teknikleri

Sosyal medya uygulama ve sitelerinin gelişimi, mecraların artışı ile beraber bu alanlarda yapılan faaliyetler de artış gösterdi. Hem kişisel olarak hem de markaların bu ortama giriş yapması, bu mecraları birer mağaza haline getirdi aynı zamanda. Günümüzde, bu alanla ilgisi olmayan bir insan dahi, Instagram, Facebook gibi uygulamaları kullanarak kişisel olarak ürün ya da hizmet satışı yapabiliyor. Twitter bu açıdan biraz daha geri kalmakla beraber, ürün reklamları ve marka iş birlikleri açısından da ideal bir ortam olarak kabul edilebilir. Sosyal medya hesaplarınız üzerinden, satış yapabileceğiniz gibi, reklam anlaşmaları da yapabilirsiniz. Markalar, sosyal medyanın önemini kavradığı için diğer markalarla anlaşmaya gittiği gibi, kişisel hesaplarla da ürün ya da iş anlaşmaları yapabilmektedir.

Instagram Hesabı Üzerinden Satış Yapmak

Açıklanan son verilere göre Facebook ile beraber en çok kullanılan bir diğer uygulama Instagram’dır. Görselliğin ön planda olduğu bu mecra, günlük olarak milyonlarca insan tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Bu sebeple ürün ve hizmet pazarlaması için oldukça ideal bir ortam. Son dönemlerde getirilen düzenleme ile beraber, eğer Instagram satış yapmak istiyorsanız, öncelikle ‘ticari’ seçeneğini kullanarak bir hesap açmanız gerekiyor. Ardından da vergiye tabi tutuluyorsunuz, bunu da ödemeyi unutmamalısınız. Sonrasında ürünlerinizin fotoğraflarını ve gerekli bilgilerini potansiyel müşterilerinize iletmeniz gerek. Tüketicinin güvenliği açısından anlaşmalı kargo firması, iade ve değişim hakkı gibi bilgilendirmelerin de yapılması gerekiyor. Daha kurumsal bir yapıya bürünmeli ve profesyonel bir bakış açısına sahip olmalısınız.

Facebook Hesabını Kullanarak Satış Yapmak

Instagram’ın yanı sıra, Facebook hesaplarınızı kullanarak da satış hesabı oluşturabilirsiniz. Tıpkı fiziki bir mağaza sahibi olmuş gibi, buradan da ürün ve hizmetlerinizi pazarlayabilirsiniz.Vergilendirme ve satış izni Instagram üzerindeki ile aynıdır.Hesabınızı oluştururken de ticari bir hesap olduğunu belirtmeyi unutmamalısınız. Bu arada vergilendirme işlemleriniz için kendiniz adına ticari bir şirket için gerekli olan kimliği almalısınız. Oldukça basit bu işlemlerden sonra, hesabınıza ürünlerin en doğru ve gerçekçi resimlerini yükleyerek işe başlayabilirsiniz. Ürün açıklamaları, kargo bedeli ve ulaşım gibi konular hakkında da ayrıntılı bilgiler olmalıdır. İletişim için de müşterinizin ulaşabileceği bir alan olmalıdır.

Twitter ile Satış Yapılabilir mi?

Twitter hesabınızı bir e- ticaret hesabı haline getirebilirsiniz. Fakat bunu Facebook ya da Instagram satış hesabınıza yönlendirerek yapmanız daha çok tavsiye edilmektedir.Yanı sıra, ticari Twitter hesabınız üzerinden müşterilerinize bir iletişim alternatifi sunabilir ve de abone bülteni için e- mail yönlendirmesi yapabilirsiniz. Bu şekilde daha çok müşteriye ulaşmış olursunuz. Sosyal medya hesapları birbirini destekledikçe sizin asıl ticari hesabınızdaki takipçi sayınız artar ve erişi ağınız genişler. Ayrıca Twitter kapsamında, affiliate marketing seçeneği de bulunmaktadır. Bu şekilde ortaklıklar kurabilirsiniz.

Sosyal Medyada Ticari Hesabınız için Reklam

Ticari hesaplarınızı reklam ile destekleyerek takipçi sayınızı ve doğrudan potansiyel müşterilerinizi kendinize çekebilirsiniz. Son birkaç yıldır gelişen dijital marketing kavramı ile beraber, özellikle Instagram, Twitter ve Facebook kanallarını kullanarak reklam alabilir ya da reklam verebilirsiniz.

Sponsorlu anlaşmalar yapabilir ya da satış ortaklığı kurabilirsiniz. Kullandığınız uygulamaya ticari hesabınız ile giriş yaptıktan sonra uygulamanın ayarlar kısmından ‘reklam’ sekmesini kullanmalısınız. Örneğin; Twitter’da sponsorlu tweet, sponsorlu hesap ve sponsorlu TT gibi üç farklı reklam yöntemi vardır. Aynı şekilde Facebook’ta da önerilenler arasında ticari hesabınızı ekletebiliyorsunuz. Instagram’da ise başka markalarla işbirliği yapıp tanıtımlarını yapabilir ya da sponsorlu gönderi oluşturabilirsiniz. Bu yöntemler reel pazarlama ortamından çok da cüzi miktara sizlere tanıtım imkanı sunmaktadır.

Bir Makale Daha?

Instagram Satış: Instagram Satış Nasıl Yapılır?

Hakkında Ayşen Kıratlı

Dopigo.com şirketinde içerik ve pazarlama sorumlusudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir