Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapanların Sayısı 1 Milyonu Aştı

Ajans Press, Paym.es ve medya verilerini birleştirdiği araştırmasına göre, sosyal medya üzerinden satış yapanların sayısı 1 milyonu aştı. Instagram sepet ortalaması ise 127 TL.

Satışların %86’sı ürün grubu iken, geri kalan %14’lük kısım ise hizmet sektörüne ait. Kadın ve erkeğin sosyal medya üzerinden alışveriş oranı değerlendirildiğinde ise erkeklerin kadınlara göre daha az alışveriş yaptıkları ortaya çıktı. Sosyal medya üzerinden alışveriş yapanların %58’i kadın. Yapılan sosyal medya alışverişinin çoğunluğu Facebook ve Instagram üzerinden gerçekleşiyor. %22’lik bölüm ise, ek iş olarak el emeği iş yapıp sosyal medya üzerinden satıyor.

Sosyal medya ticaret on yılda 5 kat büyüdü. Sosyal platformların alışveriş yapmaya yönelik gerçekleştirdiği güncellemelerin bu durumda olan payı büyük. Dünya genelinde ise hacim 50 milyar dolara yükseldi. 2021 yılının öngörüsü ise 165 milyar doları aşması.

Medya takip merkezi olan Ajans Press sosyal medya ile ilgili 110 bin 710 haber çıkışı tespit etti.  Bu durum da sosyal medyaya olan ilgiyi göstermekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here