Snapchat Yakında Facebook ile Giriş Alternatifi Sunabilir

2 ezeli rakip arasındaki durum birbirlerine destek olarak mı devam edecek? Çünkü artık Snapchat’e Facebook hesabınızla da giriş yapabileceksiniz.

Snapchat’in “SnapKit” adlı yeni bir geliştirici platformunda çalıştığı bildirildi. Geliştiricilerin, kullanıcıların Snapchat kimlik bilgilerini kullanarak üçüncü taraf hizmetlerine erişmelerine izin verecek bir tür sosyal giriş de sağlayacak.

Şu ana kadar, üçüncü taraf geliştiricilere kendi platformuna girmesine karşı dirençli olan şirket için önemli bir değişiklik.

Rapora göre, SnapKit platformunda birçok farklı yön var. Bir kullanıcının Bitmoji avatarını da içerecek olan Facebook’un her zamanki “Facebook ile giriş yap” düğmesine benzer bir sosyal giriş var.

Ancak, giriş aracının yanı sıra, Snap’in de, geliştiricilerin uygulamanın kamera ve artırılmış gerçeklik özelliklerine girmesini sağlayacak özellikler üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Tüm bunların ne zaman başlayacağı belli değil, ancak Snap’in üçüncü taraf geliştiricilerle ilişkiler kurmaya çalıştığı konusunda başka işaretler de var. Mashable, Mart ayında Snapchat uygulamasının beta sürümünün “bağlı uygulamalar” için yeni bir ayar içerdiğini belirtmişti.

Bu özellik, Snapchat ile hangi uygulamaların çalışabileceğine dair herhangi bir belirti vermedi, ancak uygulamanın yakında Snapchat hesabınıza erişimi olan uygulamaları yönetmenin bir yolu olacağını belirtti.

Şimdiki durum geçmişte olmadığı için üçüncü taraf geliştiricilerle çalışmayı düşünmek Snap’i motive edebilir. Kullanıcılar, uygulamanın geçici mesajlarını güvenlik sorunlarına yol açmasına yardımcı olmak için kullandıkları iddia edilen bir dizi gölgeli uygulamadan sonra, 2015’te üçüncü taraf geliştiricileri zorlamak için çaba sarf etti. (Snap o zamanlar resmi bir API sunmadı, ama girişimci geliştiriciler bunu tersine çevirebildiler.)

O zamandan beri, şirket, bu duruma biraz daha açık olsa bile hangi hizmetlerin platformuna erişmesine izin verildiği konusunda daha fazla kontrol sahibi oldu.

Ancak, Facebook’tan giderek yıkıcı rekabeti ve sadece gitmeyecek bir yeniden tasarım tepkisi ile karşı karşıya kalan bir geliştirici platformu, bir zamanlar olduğundan çok daha çekici görünebilirdi. Cambridge Analytica’nın ardından “Facebook ile giriş yap” butonunun kullanımıyla ilgili kamuoyunun dikkatini çekmenin yanı sıra, Snapchat’in görünürlüğünü artırabilir.

Siz Snapchat’e Facebook hesabıyla girilebilecek olması hakkında ne düşünüyorsunuz?