Pazarlama Kampanyanızda Kitleniz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hedef kitlenizi nasıl çekeceğinizi, etkileşime nasıl gireceğinizi; anahtar kelimeler, dönüşüm, kullanıcı deneyimi ve arama motoru optimizasyonu çok iyi şekilde anlatır.

İyi bir dijital pazarlama kampanyasının püf noktası; coğrafi, demografik ve psikolojik değişkenler dahil olmak üzere, ideal müşterilerinizin özelliklerini tanımlamaktır.
Kitleniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, dijital pazarlama çabalarınız o kadar güçlü olur.

Bu gerçekten ne anlama geliyor? Beklentilerinizin demografik özelliklerini ve yerini bilmek yeterli değil. Onlar da dahil olmak üzere mümkün olduğunca bunları da bilmelisiniz:

  • Kişisel özellikler,
  • İlgi alanları,
  • Değerler,
  • Görüşler

Bunların hepsini bilmek size çok yardımcı olacaktır.

Hedeflenecek konuların ve anahtar kelimelerin doğru bir listesini bulun.

Mükemmel bir kullanıcı deneyimi oluşturun.

İçeriğinizi optimize edin.

Okuyucularınızın harekete geçmesine neden olmak için mükemmel mesajları hazırlayın.

Pazarınızdaki influencerları bulun.

Aşağıda, kitlenizi tanımak için kullanabileceğiniz adım adım bir yaklaşımdır. Bu, başarılı bir dijital pazarlama kampanyası oluşturmanıza ve sizi bir pazarlama rock yıldızı haline getirmeye yardımcı olacaktır.

Adım 1: Piyasa Araştırması Yapın

Hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizde, eski moda pazar araştırması yapmanız gerekir.

Pazar araştırmasının amacı, hedeflediğiniz grup hakkında olabildiğince fazla ayrıntı elde etmektir. Daha sonra, kendi kitlenizi oluşturmak için kullanabilirsiniz.Bu bilgileri toplamanın birçok yolu vardır.

Diğer Bölümlere Ulaşın

Çoğunlukla kendi ekibimiz veya departmanımıza sadık kalıyoruz ve grubumuzun dışındaki herkese ulaşmıyoruz.

Dijital pazarlamaya girdiğinizde, diğer bölümler arasında var olan bilgi zenginliğinden faydalanmanız gerekir.

Örneğin, satış ekibi hedef kitlenizin sorduğu soru türlerini bilecek ve ilgi ve isteklerini de bilecektir.

Şirketinizin bir müşteri hizmetleri ekibi varsa, müşterilerin kullandıkları kelimelere (yani SEO için olası anahtar kelimeler) ve genel olarak hangi sorunların gündeme getirildiğine ilişkin bilgiler sağlayabileceklerdir.

Şirketiniz bu kadar büyük olmasa bile, hem müşteri adayları hem de müşterilerden gelen sorular ve yorumlar yanıtlayan bir ekip mutlaka vardır. Onlarla vakit geçirmeye ve hedef kitlenizle ilgili sorular sormaya zaman ayırın.

Adım 2: Personanızı Oluşturun

Artık hedef kitleniz hakkında ayrıntılı bilgi topladığınıza göre, alıcı kişileri oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Aberdeen Research’e göre, personayı kullanan pazarlamacılar yüzde 73 daha yüksek dönüşüm elde ediyor.

Bir persona, basit bir alıcı profili değildir. Bir alıcı persona, mevcut müşteri tabanınızla ilgili pazar araştırması ve gerçek verilere dayanarak ideal müşterinizin bir temsilidir.

Birinci adım, hedef müşterilerinizin demografik özelliklerini, motivasyonlarını, ilgi alanlarını ve davranışlarını keşfetmek için bu bilgileri bir araya getirmenize yardımcı olur.

Persona, dijital pazarlama çalışmalarınıza geri dönen ideal hedef müşterilerinizden bir ses sunar.

3. Adım: Hedef Kitlenizin Influencer’larını Tanımlayın

Pazar araştırmanızı yaptıktan ve personanızı tanımladıktan sonra, markanızın görünürlüğünü artırmanıza yardımcı olabilecek influencer’ları düşünmenin zamanı geldi.

Hedef kitleniz üzerinde doğrudan etkisi olan kişileri tanımlamanız gerekir. Bunlar, müşterinizin satın alma kararını önemli ölçüde etkileyebilecek kişilerdir.

Etkileyen kişiler; ünlüler, gazeteciler ve hatta endüstri analistlerini içerebilse de, buradaki odak sosyal etkileyicidir. Bu bireyler, önemli bir sosyal takip oluşturan ve düzenli olarak izleyici kitlesi ile meşgul olan kişilerdir.

Her pazarda sosyal etkileyiciler farklıdır. Örneğin, genç annelere ulaşmaya çalışıyorsanız, popüler bir blog yazarı bulmak ve ona ulaşmak isteyebilirsiniz. Ya da, gençlere ulaşmaya çalışıyorsanız, popüler Snapchat ünlülerine veya YouTuber’lara bakabilirsiniz.

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir