SEO İhlalleri – Başarılı SEO Faktörleri

Searchengineland’in hazırlamış olduğu “the periodic table of seo success factors” adlı çalışmanın site içi optimizasyon ve site dışı optimizasyon bölümlerini daha önceki yazılarımızda incelemiştik sıra geldi SEO ihlalleri konusuna…

SEO İhlalleri

SEO konusu oldukça hassas ve yanlış uygulandığı taktirde websitenizin Google organik sonuçlardan silinmesine yol açabilecek bir konu. SEO danışmanlığı hizmetine ücret ödemek istemeyen website sahipleri, bu kararları ile tahminlerinden çok daha büyük kayıplarla karşılaşabilmektedirler. Dolayısıyla SEO çalışmasını mutlaka bir SEO ajansına yaptırmakta fayda var.

Peki her SEO uzmanı işini doğru mu yapıyor? Cevap tabi ki hayır!

Piyasada çok komik ücretlere SEO hizmeti verdiğini iddia eden birçok kişiye rastlamak mümkün. Bu kişiler onlarca spam siteden size backlink göndererek, sayfalarınızı Google’da yukarılara çıkarmaya çalışırlar. Ama sonuç her zaman hüsran! Aldığımız SEO çalışmalarının altından çıkan backinkleri görseniz, gözlerinize inanamazsınız. 🙁 Neyse konumuza geri dönelim ve periyodik tabloda yer alan SEO ihlalleri konusunu inceleyelim.

Zayıf veya Basit İçerik: Google’ın 2011 yılında bizlerle tanıştırdığı Panda algoritması, zayıf veya basit içerikli websitelerin gözünün yaşına bakmadan cezayı kesiyor.

Kullanıcıların işine yarayacak ve kaliteli içerik üretmediğiniz taktirde, Google arama sonuçlarında bir başarı yakalabilmeniz ne yazık ki pek mümkün değil. Kısa zaman içerisinde yayınlanması beklenen yeni Panda güncellemesinden önce websitenizi elden geçirmekte fayda var sanırım 🙂

Gizlenmiş Sayfalar: Hala cloaking yani sayfa gizleme yapıyor musunuz gerçekten? Arkadaşlar eğer bu tarz bir çalışma yapıyorsanız hemen bırakın ki emeklerinize yazık olmasın!

Cloaking, kullanıcılara farklı arama motorlarına farklı sayfalar göstererek, Google’ı kandırmak amaçlı yapılan çalışmalardır.  5-6 sene önce birçok SEOcu bu black hat SEO çalışmasının ekmeğini yedi ancak şu an böyle bir çalışma ancak sizin birkaç gün içerisinde bannlamanızı sağlar.

Anahtar Kelime Doldurma: Bir diğer çok eski black hat SEO taktiği de, keyword stuffing yani websitenin belirli alanlarına anahtar kelimeleri doldurma.

Yani şöyle düşünün, sayfanızdaki toplam kelime sayısı 300 ve anahtar kelimenizi 50 kere bu sayfada geçiriyorsunuz. Google aptal değil ve bu yaptığınızı rahatlıkla anlayabiliyor. Hiç bu işe de bulaşmayın derim…

Gizlenmiş İçerik: SEO çalışmasını yaptığımız birçok e-ticaret sitesinde karşılaştığımız durum gizlenmiş içerikler. Peki bunu nasıl mı yapıyorlar?

Aslında çok basit. Sitenizin alt kısımlarına siteniz ile aynı renkte mesela beyaz yazılı içerikler dolduruyorsunuz ve kullanıcılar sitenize geldiği zaman her şeyi normal görüyor ve herhangi rahatsızlık verici bir durum oluşmuyor. Ancak arama motoru botları sitenize gelince bu saklı içeriği de dikkate alıyor ve sizi belirlediğiniz anahtar kelimelerde üst sıralara çıkarıyor. Mu acaba 🙂 Tabi hayır! Bu da çok eskide kalmış bir black hat SEO tekniği ve yapmamanız gereken bir çalışma.

Korsan İhbarları: Genellikle Amerika’da başınıza gelebilecek bir durum olan korsan içerik ihbarları, Google Search Console’da her an website sahiplerinin karşısına çıkabilir. Bizi ilgilendiren kısım:

Diğer websitelerden içerikleri kopyalayıp sitenizde yayınlamayın. Hem etik değil hem de bu haraket sizi arama motoru sonuçlarında gerilere atmaya yetecektir.

Aşırı Reklam Kullanımı: Bazı websiteler, AdSense gelirlerini arttırabilmek için tüm sayfaları reklamlara boğuyor ve kullanıcıların gerçek içeriği görmelerine pek de şans kalmıyor.

Google’ın en büyük amacı kullanıcılara en iyi deneyimi yaşatacak ve en yararlı bilgileri sunacak websiteleri arama sonuçlarında çıkarmak. Her köşesi reklamdan oluşan websiteler, bu konunun ne yazık ki dışında kalıyor.

Doğal Yolla Gelmeyen Linkler: Açıkça konuşmak gerekirse backlink satın almadan doğal yollarla websitenize backlink beklemek biraz hayal. Yani tabi ki bu satın alma yönetimi tercih etmeyebilirsiniz ancak o zaman başarıyı biraz daha uzun bir süre beklemeniz gerekebilir.

Backlink satın almak bence çok dikkat edilmesi gereken ve uzmanlık gereken bir konudur. Yani websitenize alacağınız her link işinize yaramayacağı gibi bazı linkler size zarar da verebilir. Dolayısıyla hem paranızdan hem de emeklerinizden olmak istemiyorsanız, bu konuyu bir SEO uzmanının kontrolünde yapmakta fayda var.

Spam Linkler: Siz siz olun kesinlikle ama kesinlikle kalitesiz backlink paketleri satın almayın. Backlink paketlerinin içerisinde yer alan websitelerin/blogların hemen hemen hepsi link çöplüğüne dönmüş, spam sitelerdir.

Yukarıda da belirttiğim gibi ister doğal yollar ile backlink almayı bekleyin isterseniz hangi sitelerden backlink satın almanız gerektiğine siz karar verin ama backlink paketlerinden uzak durun.

3 bölümden oluşan konumuzun sonuna geldik. Umarım herkes için faydalı olmuştur. Yazının ilk ve ikinci bölümlerini incelemek isterseniz, aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz:

1. Bölüm: Site içi optimizasyon

2.Bölüm: Site dışı optimizasyon