Performans Pazarlamasında Yaratıcı Ölçeklendirme

Çeşitli platformlarda ve formatlarda kişiselleştirmeyi yaratıcı ve yalnızca verileri kullanarak yükseltmek, performans pazarlamasının anahtarıdır.

Jose Sanchez; teknolojinin, yaratıcılığın nasıl ölçeklenebileceğini ve performans pazarlamacılarının en çok neye odaklanabileceğini anlatıyor.

Programlı ve dijital reklamcılığın ortaya çıkmasıyla, veriler performans pazarlamasında en önemli şeydi. Reklamverenler, hangi kanalların en iyi performansı gösterdiğine, hangi bölümlerin en çok dönüşüm sağladığına baktı. Bu aslında bir sayı oyunuydu. Veriler performans için hala kritik olmakla birlikte, modern reklamverenler artık yalnızca ona odaklanamamaktadır.

Teknoloji gittikçe daha fazla reklam işlemini otomatik hale getirmeye devam ediyor. Her pazarlamacı yerleşimlerini ve bütçelerini optimize edebilir; bir kampanyanın yalnızca bu yönünü dikkate almanın bir rekabet gücü yok. Bugün yaratıcılık, herhangi bir performans pazarlamacısının giderek daha kalabalık hale gelen dijital reklam pazarında sahip olmayı umabileceği en büyük farklılık. Reklam ne kadar yüksek kaliteli ve kişiselleştirilmiş ise o kadar çok etki yaratıyor.

Yaratıcı stratejilere çeşitlilik eklemek

Yapabileceğiniz en büyük hata, eğer bir platform veya format için yaratıcı olan stratejiyi tüm platformlar ve formatlar için çalıştığını varsaymaktır. Bu doğru değil. Pazarlamacıların yaklaşımlarını gerçek anlamda yanıltmak için her format, platform ve izleyici segmentine uyarlamaları gerekir.

Sosyal reklamlar alan Facebook ve Instagram‘da bulunan Stories formatını göz önünde bulundurun. Doğal, dikey, tam ekran içeriği ile izleyiciler için daha ilgi çekici ve kullanıcıları statik besleme içeriklerinden uzaklaştırıyor. Yaratıcı kalitenin en önemli olduğu bir biçimdir. Yeni bir hikaye anlatımı, etkileşim ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik katmanı ekler.

Performans pazarlamacıları, bağlantı reklamlarında veya karusellerde kullandıkları reklamlara, öne çıkmaları için ihtiyaç duydukları gereksinimleriyle eşleşmeleri için güvenemezler. Pazarlamacılar, çok daha fazla yaratıcı esneklik sunan Stories gibi biçimler için yeni bir dil kullanmalıdır. İstenen hedef kitleyle daha fazla oyun oynamak için tipik hedef varlıklarının sınırlarını aşmaya çalışmaktır.

Yeni formatların dışında, daha çok videoya yönelmenin (dijital video reklam harcamasının bu yıl toplam video reklam harcamasının% 50’sini alacağı öngörülüyor) başarılı bir reklam öğesi için kritik öneme sahip. Dijital video reklamlar, sadece harcayacakları çok parası olan markalara özel değildir. Videonun tanımı değişti. GIF’ler, zamanlı slayt gösterileri, hafif animasyonlar, hareketli metinlerin tümü için video demek mümkün. Düz görüntüler, artık tüm sosyal kanallarda çok fazla video yüklemesinden dolayı tüketicilerin dikkatini çekmiyor.

Yaratıcı süreci geleceğe dönük hale getirme

Farklı biçimlerde ve izleyici segmentlerinde göze çarpan ve var olan müşterilere yeni içerik sağlamaya devam etmek için yeterli çeşitliliğe sahip kişiselleştirilmiş, güzel reklamlar oluşturmak, çok kolay değil.

Bu yüzden sanat karmasına biraz bilim eklemek önemlidir. Yaratıcıyı ölçeklendirmek için teknolojiyi kullanmanın muazzam bir değeri var. Otomatikleştirilmiş yaratıcı süreçler, yaratıcı ekiplerin, birçok farklı format boyutuna ve gereksinimine uyarken, farklı platformlarda, izleyici segmentlerinde gerçek zamanlı olarak binlerce güzel reklam varyasyonu oluştururken daha fazla olasılık keşfetmesine ve daha fazlasını başarmasına olanak tanır.

Örneğin, Uber Freight, reklam başına her yenilediğinde işlem başına maliyetin tutarlı bir şekilde nasıl arttığını gördü. Reklam türlerini sürekli olarak çeşitlendirmek ve sonuçları dışarıya itmek, performansı ölçeklendirir.

Bir ürün veya katalog oluşturmak gibi arka uç çalışmaları da var. Ancak birçok e-ticaret markası zaten web siteleri için bunu yapıyor. Pek çok katalog yönetim aracı da bu işi zahmetsizce yapabiliyor. Yaratıcı otomasyonun arka ucu kurulduktan ve zihniyet kabul edildikten sonra, modern teknolojiler otomatik olarak görüntüleri, ürünleri, indirimleri ve o izleyici segmentiyle alakalı olanları otomatik olarak çekiyor. Otomasyonda, pazarlamacıların sıkıcı reklam işlemlerinde endişelenmeye ya da zaman kaybetmeye gerek kalmaz, en çok neye önem verdiğine odaklanabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here