Arama ve Sosyal Medyada Performans Gösteren İçeriği Birleştirmenin 2 Adımı

Son içeriğinizi üretmek için saatlerce uğraştınız ve emek verdiniz.
İstediğiniz mesajı tam olarak iletene kadar yazdınız, yazdınız ve yeniden yazdınız. Görselleri, videoları ve metni dikkatlice yerleştirerek mümkün olduğunca görsel olarak çekici hale getirdiniz.

Mükemmel bir başlık oluşturmak için en iyi gönderileri titizlikle analiz ettiniz. Sonunda, yayınla düğmesini tıkladınız ve beklediniz.

İzleyicilerinizin beğenmeye, tweetlemeye, yorum yapmaya, paylaşmaya ve en son başyapıtınıza bağlanmaya başlamasını beklediniz.

İnsanların bu konuda konuşmaya başlamasını saplantılı bir şekilde izleyerek sosyal medyaya giriş yaptınız. Ayrıca, trafikte herhangi bir yükseliş işareti için analizlerinizi yoğun bir şekilde izlediniz.

Ama hiçbir şey olmadı. Kimse bunun hakkında konuşmadı. Ve trafikte artış olmadığını gördünüz. Tanıdık geliyor mu?İyi haber, yalnız değilsiniz.

Daha iyi bir haber, bu sorunu çözmek sizin elinizde.

İçerik üretmenin önemini hepimiz biliyoruz, ancak çoğu insanın anlamadığı şey, hedef kitlenizle gerçekten iyi performans gösteren içeriği üretmektir.

Bunu bugün değiştireceğiz.

Hem arama hem de sosyal medyada iyi bir performans sergilemeniz, bir sayfadaki kelimelerin bir demetinden daha fazlası olan içerik oluşturmanızı gerektirir. Kitlenizin gerçekten umursadığı bir içerik oluşturmalısınız. Bu görev söylenenden çok daha kolay olsa da, belirli bir planı takip etmeniz şartıyla başarılabilir.

Kitlenizi Tanımlayın

Kitlenizi belirlemek kritik bir ilk adımdır, çünkü içeriğinizin açıkça ve doğrudan onlarla iletişim kurması gerekir. Bu, içeriğiniz seçtiğiniz kitle ile etkili bir şekilde performans gösterse de, genellikle diğer kitlelere göre düşük performans gösterir.

Genellikle, bu bir oran meselesidir. Başka bir deyişle, içeriğiniz bir kitleyle ne kadar iyi performans gösterirse, diğerleri ile o kadar kötü performans gösterir.

Herkese itiraz etmeye çalıştığınızda karşılaştığınız sorun, kimseye söyleyecekleriniz konusunda gerçekten tutkulu olmak için bir neden vermemenizdir. Bu sıradanlığın bir tarifi ve eğer bunu yaparsanız izleyicileriniz sizi yargılar.

Kitlenizi tanımlamanın anahtarı belirli olmaktır. Şimdi, “spesifik ol” dendiğinde, genel bir niş seçmeyin. Belirli bir konuyla ilgili içerik üretmek için yeterli değil. Bunun yerine, her bir içerik parçasını tam olarak kimin için oluşturduğunuzu tanımlamanız gerekir. Daha spesifik olun.

Örneğin, bir ev üreticisi açıkça potansiyel bir ev alıcı kitlesine ulaşmaya ihtiyaç duyar, ancak bu yeterli değildir.

Peki başka hangi kriterler gerekli olabilir?

Yeni başlayanlar için çoğu inşaatçı, belirli bir coğrafi bölgedeki ev alıcılarına ulaşmak isteyecektir. İstanbul’daki bir ev alıcısına hitap eden şey, İzmir’deki bir ev alıcısına hitap eden şeyden büyük ölçüde farklı olacaktır, bu nedenle içeriğinizin bunu yansıtması gerekir.

Daha derine gidelim fiyat da bir diğer önemli faktördür. Zaman da bir faktördür. Minimal özelleştirmeyle standart evlerde uzmanlaşmış bir inşaatçı genellikle hızlı bir şekilde yeni bir ev isteyen veya ihtiyaç duyan ev alıcılarına hitap ederken, geniş kapsamlı kişiselleştirme isteyen ev alıcıları genellikle bu özelleştirmeyi daha uzun bir inşaat zaman çizelgesi gerektirir.

İhtiyacınız Olan / İstediklerini Tam Olarak Öğrenin

Şimdi tam olarak kiminle iletişim kurmaya çalıştığımızı bildiğimize göre, tam olarak neye ihtiyaç duyduklarını veya istediklerini anlama zamanı.

Önceki örneğe devam edersek izleyicinin yeni bir ev istediğini zaten biliyoruz ve ne kadar zamanda taşınmayı istediklerini de biliyoruz.

Ek kriterlerden birkaçını kullanalım ve küçük çocukları olan ve açık hava etkinliklerinden zevk alan genç ve orta yaşlı ailelerden oluşan bir kitleyi hedeflediğimizi söyleyelim.

Bu izleyicinin neye ihtiyacı var veya evin dışındaki beklentileri neler?
Büyük olasılıkla parklar, plajlar ve tema parkları da dahil olmak üzere yakınlarda çok sayıda çocuk dostu eğlencenin olduğu güvenli ve sakin bir semtte bulunmak isterler.

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir