Okuyucuyu Müşteriye Çevirebilecek Bir İçerik Nasıl Hazırlanır?

Gelişen dünyada artık tüm alışkanlıklar değişmeye başlıyor. Firmaların müşteriye ulaşması eskiye oranla çok daha kolay. Ancak iş müşteriye ulaşmak ile de kalmıyor. Okuyucu sıfatı ile internet sitenize giren kişiye müşteriye çevirmek için yapmanız gerekenler var. Her okuyucunun potansiyel bir müşteri olduğunu unutmadan stratejilerinizi hazırlamanız gerekiyor. Burada da iş internet sitenizde bulunan içeriklerden geçiyor. İçerik pazarlama yönetiminde uygulayacağınız taktikler okuyucuyu müşteriye çevirmenize yardımcı oluyor.

Şeffaf Olun

İnsanlara ulaşıp onların müşteriniz olmasını sağlamak için vereceğiniz bilgilerin gerçekçi olması gerekiyor. Hiç kimse zıtlıklarla dolu, anlam veremediği metinler sonrasında firmaya karşı bir güven duymaz. Okuyucuya vereceğiniz bilgiler abartıdan uzak, yalın ve anlaşılır olmalı. Yoksa metnin ilerleyen kısımlarında müşteri olma ihtimali olan kişiyi kaçırabilirsiniz. Sürekli ihtişamlı sözler ve vaatler içeren metinler inandırıcılıktan uzak duruyor. Özellikle reklamlara olan güvenin azalması ve müşterinin satış sonrası umduğunu bulamaması onları daha dikkatli olmaya itiyor. Bu nedenle metninizde müşteriyi tatmin etmeyecek kullanımlardan uzak durmanızda fayda var. Satışını gerçekleştirmek istediğiniz ürün hakkında sade bir dille kişileri etkileyebilirsiniz. Gösterişin arttığı şu zamanlarda insanlar artık süslü kelimelerden çok gerçeği istiyor. Onlara istediklerini vermeniz size güvenmelerini sağlayabilir.

Sempati Kazanın

Satış odaklı yazıların her ne kadar bilgilendirici olmasında fayda olsa da okuyucunun sempatisini kazanmak da bir o kadar önemli. Sürekli bilgi veren metinler bir süre sonra okuyucunun sıkılıp sayfanızı terk etmesine neden olabilir. Bu nedenle bilgileri metninizin içerisine paylaştırırken okuyucunuzun nefes almasını sağlayın. Ancak bu süreçte sempatik olmak adına profesyonellikten uzak bir dil kullanmamanız gerekiyor. Sempati kazanmak isterken okuyucu ile aranızda olan sınırı aşmayın. Eğer bu sınırı aşarsanız okuyucunun kurumsallığınızdan şüpheye düşmesine neden olabilirsiniz. Arada ki mesafeyi ayarlamak oldukça önemli. Ne çok samimi ne de çok mesafeli olmamak gerekiyor. Aynı zamanda okuyucunun makale okuduğu hissine kapılmaması da şart. Çünkü günümüzde insanlara yazı yoluyla ulaşmak her geçen gün zorlaşıyor.

Uzun Cümlelerden Uzak Durun

Anlatmak istediklerinizi uzun cümleler ile okuyucuya aktarmanız işinizi zorlaştırabilir. Soluk almadan okunması gereken bu cümleler bir yerden sonra okuyucunun metinden kopmasına neden oluyor. Bu nedenle cümlelerinizi kısa tutup anlatmak istediklerinizi metnin içine dağıtabilirsiniz. Bu sayede metin içerisinde verilmek istenen mesajı tek bir bölümde tutmaktan da kaçınmış olursunuz. İnsanların sonuca ulaşmasını zorlaştırmak bir yerden sonra onların pes etmesine neden olabilir. Pes eden okuyucu ise size müşteri olarak geri dönmez. Artık sabırlı okuyucuların azalmaya başladığını hatırlayarak metinlerinizi oluşturun.

Eğitici Olun

Eğer okuyucularınızı müşteriye dönüştürmek istiyorsanız eğitici olmanız gerekiyor. Akıldaki soruları havada bırakan bir yazı sonrasında okuyucu satış aşamasına muhtemelen geçmeyecektir. Bu nedenle sunduğunuz içeriklerde odaklandığınız ürüne yönelik gelebilecek soruları iyi analiz etmeniz gerekli. Analiz ettiğiniz bu soruların cevaplarına okuyucunuz metnin içinde ulaşmak ister. Hem ürününüzü daha iyi anlamak hem de okuyucunun aklında soru işareti bırakmamak için eğitici olmak oldukça önemli.

İçerik Konusuna Dikkat Edin

Hemen hemen bütün koşulları sağladığınızı düşünüyorsunuz ancak sonuçlar beklediğiniz gibi olmuyor. Bu noktada içeriğiniz konusunda göz atmanız gerekiyor. Ürününüzden ya da firmanızdan uzak içerik konuları elbette okuyucunun müşteriye dönüşmesini sağlamaz. Ancak direkt ürün ya da firmayı odak noktaya alırsanız da hedefinize ulaşamayabilirsiniz. Bu nedenle içeriğiniz oluştururken ortak noktaları bulmanız çok önemli. Özellikle son dönem trendleri ürün ya da firmanız ile bağdaşıyorsa bunları harmanlayıp bir metin oluşturabilirsiniz. Hem bu sayede okuyucunun dikkatini de çekmiş olursunuz. Örneğin markanız kozmetik ürünleri üzerine ise içeriğinizi oluştururken sürekli ürünlerinizi anlatmak yerine son dönemlerin moda olan makyajını okuyucuya sunabilirsiniz. Bu makyajda da hangi ürününüzün nasıl kullanacağını anlatabilirsiniz. Hem okuyucunun ilgi alanına girmiş hem de ürününüzü tanıtma fırsatını bu şekilde yakalayabilirsiniz.

Başarı Hikayeleri Yazın

İçeriklerinizde firmanız ya da ürününüz hakkında başarı hikayelerini içeren metinler oluşturabilirsiniz. Bu metinler okuyucularınızın sizin olumlu yönlerinizi görmenizi sağlayabilir. Başarı hikayelerinizde çıktığınız yoldan geçirdiğiniz süreçlere kadar sayısız noktaya değinebilirsiniz. Hem bu sayede okuyucularla yaşadıklarınızı paylaşabilir, onların kalbine dokunma fırsatı yakalayabilirsiniz. Pazarlamada en etkili taktiklerin başında gelen başarı hikayelerine merak içeren unsurlar ekleyerek dikkat çekebilirsiniz. Eğer fırsatınız olursa gerçek kişilerle gerçek röportajlar da yapabilirsiniz. Ürününüzü kullanıp memnun kalmış kişiler bir takım sorular yöneltip diğer okuyucuların sorularına cevap bulmasını mümkün kılabilirsiniz. Hem bu tarz yazılar daha keyifli bir okuma seçeneği de sağlayabilir. Ya da bir müşteriniz ile karşılaştığınız herhangi bir sorunu metne dökebilirsiniz. Bu metinde sorun ile karşılaşan müşterinize nasıl yardımcı olduğunuz hakkında bilgi verebilirsiniz. Okuyucunuzun başına böyle bir durum gelmesi durumunda karşılaşacağı evreler hakkında bilgi verebilir, onların içini rahatlatabilirsiniz.

Güncel Olun

Devir teknoloji devri. Bunu atık herkesten duymak mümkün. Durum böyle olunca da her an her şey değişebiliyor. Çağa ayak uydurmak ve içeriklerinizi güncel tutmak zorundasınız. İnsanlar uzaya araç gönderirken sizin çok önce olmuş bir meseleyi anlatmanız olumsuz sonuçlar doğurabilir. Sürekli değişen gündeme ve trenlere ayak uydurmanız oldukça önemli. Güncelliğini kaybeden her şey sürekli geri sıralara atılmaya mahkum oluyor. Bu nedenle okuyucuyu yakalamak gerek. Dijital ortamda yakalayacağınız okuyucunun ise güncel olmama ihtimali elbette bulunmuyor. İçeriklerinizi oluştururken trendlerden ve gündemden yardım alabilirsiniz.

Merak Uyandırın

Tek düze giden bir metin belirli bir süreden sonra okuyucunun sıkılmasına neden olabilir. Bunun önüne geçmek için içeriklerinizi ilgi çekici hale getirmeniz gerekiyor. Başından sonu belli olan yazılar vermek istediğiniz mesajın değerini düşürebilir hem de okuyucunun yazıyı yarıda kesmesine neden olabilir. Yarıda kesilen bir metin de insanlara ulaşıp onların müşteriniz olmasını sağlamanız oldukça zor. Okuyucuyu içine çekecek, metnin sonuna kadar gitmesini sağlayacak içerikler üretmeniz gerekiyor. Eğer okuyucu metnin hepsini okursa size müşteri olarak dönme ihtimali de artıyor. Vermek istediğiniz mesajları bir anda vermeyin ve metnin birbirini takip edecek aşamalardan geçmesini sağlayın. Okuyucuyu bir labirent oyununda gibi düşünün ve çıkışa giden yolu siz onlara bu merak unsuru ile gösterin. Ancak meraklarını çıkış yolunda gidermeyi unutmayın.

Zamanlamaya Dikkat Edin

İçeriklerinizi okuyucu ile buluşturacağınız vakitler oldukça önemli. Yanlış bir zaman da sunulan içerik ne kadar etkileyici olursa olsun tepkilere yol açabilir. Bu nedenle firma ya da ürününüzü kapsayan içeriklerinizi oluştururken kendinize bir takvim oluşturup yola devam edebilirsiniz. Eğer doğru içeriği en doğru zamanda sunarsanız sonuçların harika olması mümkün. Olası krizlerin önüne geçmenin en önemli yolu buna dikkat etmekten geçiyor. Gerçek zamanlı bir pazarlama amaçlıyorsanız çok daha dikkatli olmanız gerekiyor. Bu aşamada yapacağınız en küçük hata markanıza telafi etmesi oldukça zor olacak zararlar verebilir. Marka kimliğinizi korumaya bu aşamada dikkat edin. Kendinize uygun hazırlayacağınız bir takvim size bu yolda hayli yardımcı olabilir. Ancak içeriklerinizi yayınladıktan sonra da gündeme sıkı sıkıya bağlı kalmanız gerekiyor. Gündem sürekli değişebilir ve sunduğunuz içerikte tepki alabilecek noktalar yer alabilir.

Bir Makale Daha?

Ücretsiz Blog Açma – WordPress Blog Açma

Hakkında Ezgi İbili

2012 senesinde 9 Eylül Üniversitesi 'nde Turizm İşletmeciliği bölümü okumaya başladığım andan beri çok sayıda şirkette içerik yazarlığı, SEO-web tanıtım yazarlığı, editörlük, sosyal medya danışmanlığı, çevirmenlik ve blog yazarlığı gibi farklı pozisyonlarda çalıştım. 2015 senesinde Wyndham Hotels & Resorts bünyesindeki bir başka zincir otel olan Days Inn'de (Thermopolis, Wyoming, ABD) 4 ay boyunca staj yaptım. Okuduğum bölüm sayesinde turizm sektöründe edindiğim bilgiler, iş tecrübelerim, gözlemlerim ve gezmeye olan tutkum sayesinde de seyahat ve gezi yazıları, yurt dışı ve yurt içi destinasyon incelemeleri ve yeme içme alanlarında yazarlık becerilerimi geliştirdim. Bunun neticesinde de 2016 yılında kendi blog sitemi (www.bidunyayer.com) açtım, zaman zaman orada da paylaşımlar yapıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir