Facebook, Spam ve Tık Tuzağına Karşı Savaşıyor

Facebook, reklamverenler de dahil olmak üzere haber kaynağı kalitesini sorgulayan eleştirilere karşı haber kaynağı algoritmasını elden geçirdi. Bu algoritmaya katkıda bulunan Justin Freid, pazarlamacıların bu stratejilerine nasıl tepki vereceğini açıklıyor.

Geçmiş birkaç ay içinde, Facebook’un düşük kaliteli içerikleri haber kaynağından kaldırması için pek çok değişiklik yapması bir sır değil. Başlangıçta, değişiklikler doğrudan “etkileşim yemi” olarak görülebilecek içeriğin ortadan kaldırılmasıyla ilgiliydi.

Facebook, reklamverenlere “İnsanların birbiriyle bağlantıda kalmasına yardımcı olmak ve bize ilgi duyan insanlarla yakınlaşmamıza yardımcı olmak için Facebook’u inşa ettik.” sözleriyle algoritmada yapılacak değişiklikler konusunda toplulukla iletişim kurdu. İşte bu nedenle, “deneyimin özüne arkadaş ve aileleri koyduklarını dile getirdi. ”

Bu hamle, hem Facebook hem de Google’ı, spam içerik için cennet olarak görenlerin reklam yayınlamasına uyarıda bulunan 9.8 milyar dolar yıllık medya bütçesiyle, Unilever gibi büyük harcama yapanların dile getirdiği endişeleri gidermek için bir çaba olduğunu söyleyebiliriz. Sahte haberler, ırkçı, cinsiyetçi ve sömürücü içeriklerin de önüne geçmek amaçlanmıştır…

Bir reklamveren veya müşteri için çekirdek bir kanal olarak Facebook’un haber kaynağını nasıl ileriye dönük şekilde kullanabiliriz?

Sosyal platformlar arasında, işletmeler sürekli olarak müşterilerinin gözü önünde kalmak için ücretli reklamlar aracılığıyla içeriğini tanıtmak zorundaydılar. Facebook’un son algoritma değişiklikleri ile, bu yalnızca iş dünyasının Facebook reklam platformundan faydalanma ihtiyacını artıracaktır. Birçok endüstride, mevcut olan demografik ve davranışsal verilere dayalı olarak kullanıcıları hassas bir şekilde hedefleyebilme özelliğinden dolayı Facebook reklamcılığının faydası yadsınamaz durumunda olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.

Haber kaynağında daha önce iyi organik erişime sahip olan markalar, bu kayma nedeniyle neler kaybettiklerini değerlendirmeli ve kaybedilen kitlelerin yakalanmasının ek bir yatırıma değer olup olmadığını belirlemelidir. Facebook, zaten birçok markanın medya planlarında bir dayanak noktası olan bir işletme, önceden diğer kanallara tahsis edilen bütçeyi değiştirmeye karar verebilir.

Birinci değişiklik, Facebook’un artık bir sayfaya bağlanması için reklamlar gerektiriyor olması. Bir sayfa çok çabuk ayarlanabilirken, bu yapılması gereken ek bir harekete dönüştü.

İkincisi, Facebook bu sayfanın yanında çalışan tüm reklamların erişilebileceği ve görüntüleneceği yeni bir özellik test ediyor. Reklamları içeren bir depo, sayfayı ziyaret edenler için her zaman mevcut olacak.

Bu, reklamverenlerin markalarına veya işlerine geri dönmek istemeyen olumsuz veya tartışmalı reklam yayınlamalarını engelleyebileceği için, büyük bir caydırıcılık olarak tasarlanmıştır. Facebook bu sene bunu ABD’de yayınlanmayı taahhüt etti.

Promosyonlu içerikler değişti

Pek çok işletme, kitleleri ile ilgili içeriği promosyonlu olarak kullanırken bazı reklamverenler, kullanıcıların avantajlarından yararlanarak Facebook’un “etkileşim yemi” olarak tanımladığı şeyi zorlar. Algoritmasını sürekli geliştirirken arkadaşlarınızın sevdiği beğendiği içerikleri de önemli bir faktör olarak görür.