Mobil SEO Nedir? Responsive Tasarım mı, Ayrı Mobil Site mi?

Mobil SEO, kullanıcılara mobil cihazlarda iyi bir deneyim sunmak için yapılan optimizasyon çalışmalarıdır. Mesela bir kullanıcı, cep telefonundan bir web siteye girdikten sonra zorlanmadan ilgili sitede gezinebiliyorsa, Google bu çalışmalarınızı arama motoru sonuçlarında olumlu olarak değerlendiriyor.

Peki zorlanmadan bir web sitede gezinmek ne demek? Birazdan anlatacağım…

Responsive tasarım, dinamik tasarım ve ayrı mobil site kullanımlarını incelemeden önce, Mobil SEO için yapılması gereken arama motoru optimizasyonu çalışmalarını inceleyelim.

Mobil SEO Çalışmaları

Eğer web sitenizi zaten arama motorları için optimize ettiyseniz, mobil SEO çalışmaları için çok da yorulmayacaksınız diyebiliriz.

Açılış Hızı

Ülkemizde bağlantı hızının diğer gelişmiş ülkelere oranla çok daha düşük olduğu düşünüldüğünde (4.5G yi dört gözle bekliyoruz), mobil cihazlarda sayfa açılış hızı oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Görsellerin optimize edilmesi, kodların azaltılması, cache kullanımı ve yönlendirmelerin azaltılması, sayfa açılış hızınızı olumlu etkileyeceği gibi, rakiplerinize karşı üstünlük kazanmanızı da sağlayacaktır.

CSS ve Javascript Dosyalarına Erişim

Eskiden bazı mobil cihazlar Css ve Javascript elementlerini desteklemiyordu dolayısıyla mobil site sahipleri bu dosyaları engelliyordu. Artık durum değişti!

Artık Googlebotları bu dosyalara erişmek ve incelemek istiyor. Eğer bu dosyaları engellemeye devam ederseniz, Google web sitenizin mobil görünümünü bir kullanıcı gibi göremez ve bu durum arama motoru sonuçlarına olumsuz yansır.

Googlebotları bu dosyalara erişemediği zaman Google Search Console hesabınızda Css ve Javascript dosyalarına erişilemiyor gibi bir uyarı ile karşılaşacaksınız.

Mobil için Site Dizaynı

Bir mobil sitenin dizaynı, kullanıcılar ve arama motoru botları için çok önemlidir. Mobil dizayn ile ilgili yapılması gerekenler:

Flash kullanmayın

Eğer bir kullanıcının telefonunda flash eklentisi yoksa mobil sitenize girdikten sonra tüm eğlenceyi kaçırabilir. Flash yerine HTML5 tercih edebilirsiniz.

Pop-up da kullanmayın

Mobil cihazlarda pop up kullanımı hemen çıkma oranını önemli oranda arttırmaktadır. Hem incelenmesi hem de kapatılması oldukça zor olan pop-uplar, sitenizin Mobil SEO çalışmalarını olumsuz etkileyecektir.

Buton dizaynı

Sayfalarınızdaki butonlar ne yanlışlıkla basılacak kadar büyük, ne de bir türlü tıklanamayacak kadar küçük olmalıdır. Ziyaretçilerinizi çileden çıkarmak istemezsiniz 🙂

 

Yapılandırılmış Veri Kullanımı

Mobil cihazlarda ekran, masaüstüne göre çok daha küçük olduğu için rich snippets kullanımı ile çok daha fazla alanda yer alabilirsiniz. Bu da kullanıcılarınızın sizi tercih etmeleri için önemli bir neden oluşturur.

 

Lokal – Yerel SEO

Konu mobil olunca, lokal SEO çok daha fazla önem kazanıyor. Ünvan, adres ve telefon bilgilerinizi güncellemeniz ve Google’a kayıt ettirmeniz, mobil aramalarda sitenizin görünürlülüğünü arttıracaktır.

 

Responsive Tasarım mı, Ayrı Mobil Site mi?

Web siteniz Mobil uyumlu değilse, vermeniz gereken en önemli karar: Mobil sitenizin; responsive mi, dinamik mi yoksa ayrı mobil site mi olacağıdır.

 

Responsive Tasarım

seosozluk responsive görünüm

Responsive siteler, CSS3 medya sorguları ile aynı içeriği mobil, tablet ve masaüstü araçlarına adapte eder ve görüntü kirliliğine imkan vermeden kullanıcılara sağlıklı bir deneyim sunarlar.

Responsive dizayn; genişlik, çözünürlük ve uyum kurallarına göre sorguları hedefler.

Örnek kod örneği aşağıdaki gibidir:

<link href=”mobile.css” type=”text/css” media=”screen and (max-device-width: 480px)” rel=”stylesheet”/>

 

Avantajlar:

 • Düşük maliyetli,
 • Kolaylıkla uygulanabilir,
 • Komplike cihaz tespiti ve yönlendirme gerektirmez.

Dezavantajlar:

 • Masaüstü için uygun olan büyük sayfalar, mobil cihazlarda biraz yavaş yüklenebilir,
 • Harika bir mobil deneyim sunamaz.

 

Dinamik Tasarım

dinamik tasarım

 

Dinamik tasarım, HTML ve CSS kodlarınızı user-agent’lara göre farklı sunabilme imkanı verir. URL’de herhangi bir değişiklik de olmaz.

Örnek kod örneği aşağıdaki gibidir:

GET /page-1 HTTP/1.1
Host: www.example.com
(…diğer http sorguları…)

HTTP/1.1 200 OK
Content-Type: text/html
Vary: User-Agent
Content-Length: 5710
(…diğer http sorguları…)

 

Avantajlar:

 • Tüm cihazlar için tek URL kullanabilirsiniz,
 • Mobil içeriğe göre farklılaşma imkanı verir,
 • Harika bir mobil deneyim sunabilir.

Dezavantajlar:

 • Karmaşık teknik yapı ile uğraşacaksınız,
 • Yüksek maliyet karşınıza çıkacak.

Ayrı Mobil Site

Bir diğer seçenek ise, mobil kullanıcılar için farklı-paralel bir web site dizayn etmek. Ayrı mobil site çalışması, kullanıcılara farklı içerikler sunmanız imkanını da sizlere sağlayacaktır.

URL karışıklığının önüne geçebilmek için birçok web site, mobil sitelerinin başına “m” subdomainini eklemektedirler. Örnek: m.seosozluk.com

Dinamik tasarımda olduğu gibi ayrı mobil site yapısında da, kullanıcılara hatalı versiyonlar gösterebilme ihtimaliniz vardır dolayısıyla çok dikkatli olmak gerekir.

Ayrı mobil siteler için dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise canonical etiket kullanımıdır. Eğer sitenizin mobil versiyona canonical etiketlerini eklemezseniz, yinelenen içerik problemi SEO skorunuzu darmadağın eder.

 

Avantajlar:

 • Masaüstünden görünümden farklı, istediğiniz sayfada istediğiniz içeriği sunabilme imkanı var,
 • Harika bir kullanıcı deneyimi verebilirsiniz.

Dezavantajlar:

 • Yüksek maliyet problemi,
 • Daha karmaşık SEO çalışmaları sizi bekliyor olacak.

 

Peki yukarıda saydıklarım arasından sizin için en uygun tasarım hangisi?

Şirketinizin kaynaklarına göre yukarıdaki 3 seçenekten istediğinizi uygulayabilirsiniz. Çok fazla teknik konulara girmek istemiyorsanız responsive yapıyı, bütçe sıkıntınız yoksa dinamik tasarımı, hem bütçe hem de kaynak sıkıntınız yoksa ayrı mobil dizaynını tercih edebilirsiniz. Bu tercih, sitenizin yapısına ve verdiğiniz hizmete göre de değişiklik gösterebilir.

Örneğin, içerik üreten bir siteniz varsa responsive dizaynı tercih edebilirsiniz ancak ürün satışı yapıyorsanız dinamik veya ayrı mobil site de tercih edebilirsiniz.

 

Haydi Kolay Gelsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here