Breadcrumb Nedir? Breadcrumb Navigasyonu 101

Eğer internetten bir şeyler satmak istiyorsanız, müşterilerinizin kafasını kesinlikle karıştırmamalısınız. Bir türlü bulunamayan sayfalara hatta sayfanın neresine tıklanacağını bir türlü çözemediğiniz karmaşık yapılara sahip web siteler, adeta ellerinde sopa ile müşteri kovalarlar.

Sonra neden satış gelmiyor? Gelmez tabi 🙂

Bugünkü yazımızda breadcrumb yapısının neden çok önemli olduğuna, ayrıca breadcrumb navigasyonunun nasıl kurgulanması gerektiğini inceleyeceğiz.

Breadcrumb Nedir?

Hansel ve Gretel masalını duymayan yoktur herhalde. Hani bu çocuklar ormanda geri dönüş yolunu bulmak için arkalarına ekmek kırıntıları bırakırlar. İşte bizim meşhur breadcrumb da adını burdan alır. Breadcrumbın türkçesi: Ekmek kırıntısı.

Aynı Hansel ve Gretel masalında olduğu gibi, internet kullanıcıları da sayfalarınızda gezinirken geri gönüş yolunu bulmak isterler. Hatta bazı sitelerde anasayfaya geri dönmek ustalık gerektirdiği için, hiç hesapta yokken birçok müşteri sinirlenip bu siteleri terk edebiliyor. Durum bu kadar önemli yani!

Breadcrumb navigasyonu sadece internete özgü bir yapı değildir. Windows’ta da bu yapıyı görebiliriz.

windows breadcrumb

Breadcrumb’ın varolma nedenin bilimsel bir açıklaması da yok değil. Bundan da kısaca bahsetmezsem olmaz 🙂

İnsanlığın ilk yıllarında, avlanmanın en önemli kurallarından biri: Avın peşinde koşarken, yakalayacağınız hayvandan alacağınız enerjiden daha fazla enerji harcamamaktır. Google arama sonuçlarını da bu yaklaşımla düşünebilirsiniz. Meta ve başlık etiketlerini hızlıca taramamızın veya bir makaleyi tarama yöntemi ile incelememizin bir sebebi de bu olabilir. Kim bilir belki de çok fazla yorulmak istemiyoruz 🙂

Güncel Breadcrumb Navigasyon Örnekleri

Gelin breadcrumb yapısının nasıl olması gerektiğini anlatmadan önce, tanınmış birkaç tane web sitenin breadcrumb navigasyon yapısını inceleyelim…

Hepsiburada.com’u incelediğimizde, marka dahil en geniş kategoriden, en alt kategoriye kadar tüm bölümlerin breadcrumb navigasyonuna dahil edildiğini görüyoruz.

hepsiburada breadcrumb

Booking.com’a baktığımızda ise tüm bölgelerin (Türkiye, ege, izmir…) breadcrumb yapısı içerisinde olduğunu görüyoruz.

booking-com breadcrumb

Turkiye.com.tr’de ise farklı bir breadcrumb yapısının kullanıldığını hemen fark ediyoruz.

edevlet breadcrumb

 

Breadcrumb Navigasyonun Faydaları

Breadcrumb navigasyonu, her web sitede mutlaka olması gereken bir kullanımdır. Gelin breadcrumbın faydalarını sıralayalım.

Hemen Çıkma Oranı

Web sitenizin hemen çıkma oranı ne kadar fazla ise o kadar fazla ciro kaybı yaşıyorsunuz diyebiliriz. Yani amacınız kullanıcılarınızın sitenizde devamlı gezinmelerini sağlamak.

Breadcrumb yapısı tam da bu noktada devreye giriyor. Breadcrumb kullanılmayan sitelerde, bir kullanıcı eğer ilgili sayfada aradığını bulamıyorsa, ya anasayfaya geri döner ya da çevresinde gördüğü bir linke tıklar. Daha da kötüsü siteden ayrılır…Bu kullanıcı davranışının sonucuda hüsran olur.

Kullanıcı Deneyimi

Web sitenize gelen ziyaretçileri mutlaka etkilemeyi başarmalısınız. Eğer birkaç kere sitenize gelen bir kullanıcıyı doğru yönlendiremezseniz, yüksek cirolar sizin için ancak hayal olarak kalacaktır.

Bundan yıllar öncesine gidersek, webte satış yapan pek fazla internet sitesi bulmak pek de mümkün değildi. Dolayısıyla ziyaretçilerinize sağlayacağınız kolaylıklar bugünkü kadar kritik değildi. Artık ekmek aslanın ağzında…Bırakın rakiplerinizin bir adım gerisinde olmayı, onların bir adım önüne geçmenin yollarını bulmalısınız.

SEO

Google, Nisan ayında yaptığı duyuruda, artık arama sonuçlarında URL yerine eğer breadcrumb kullanılmışsa onun gösterilebileceğini iletmişti. Google, bu tarz bir değişiklikle, arama sonuçlarının çok daha anlaşılabilir olacağını düşünmekte. Duyuru sadece mobil sonuçları ilgilendirse de, artık masaüstü sonuçlarda da breadcrumb yapısı gözükmektedir.

google breadcrumb

Zarar

Breadcrumb navigasyonunun kullanılmasının herhangi zararı var mı? Kesinlikle yok!

 

Breadcrumb Navigasyonu Nasıl Olmalıdır?

Breadcrumblar genellikle yatay bir şekilde, anasayfadan kullanıcının bulunduğu sayfaya kadar olan izleri gösteren yapılardır. Gelin en yaygın kullanımları inceleyelim.

  • Breadcrumblar her zaman tüm yolu göstermelidir.
  • Her zaman anasayfa ile başlamalıdır.
  • Breadcrumb arasında “>” işaretini kullanabilirsiniz. Herkes tarafından bildiği için bu kullanım başarılı olacaktır.
  • Breadcrumbs navigasyonu sayfanın üst tarafında kullanılmalı. Bunun sebebi ise kullanıcıların rahatlıkla bulabilmesi.
  • Breadcrumbda yer alacak kelimelerin belirgin yazı tiplerinde kullanılması gerekir.
  • Breadcrumbtaki son alanı “kalın” yazı tipinde kullabilirsiniz böylece ziyaretçileriniz hangi sayfada olduklarını anlayacaklar.
  • Breadcrumbtaki son alana link vermeyin. Linkin aynı sayfaya gitmesi kafa karıştıracaktır.
  • Anasayfada breadcrumb kullanmayın.

 

Haydi kolay gelsin!

1 YORUM

  1. Gerçektende çok yararlı bir makale olmuş. Breadcrumb kullanıp kullanmamakta kararsızdım. Konu hakkında araştırma yaparken konuyla ilgli mailinizin gelmesi süpriz oldu. Bu sayede google aramalardaki eksik kalan noktayı tamamlamış oldum. Çok teşekkürler. Yazılarınızın devamını bekliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here