Lüks Markalar İçin Dijital Pazarlama Önerileri

 

Türkiye’de lüks konusunda “lüks eşittir moda” gibi bir yanlış karşılaştırma söz konusu. Bu anlayışın akabinde lüks marka yönetiminde de bazı hatalar yapılmakta. Bu gayet doğal çünkü kavramları yeterince anlayıp içselleştirmeden gerçekleştirilen aksiyonlar zaten hiçbir zaman verimli olmaz.

 

Lüks marka yönetimi konusunda daha evvel birçok mecrada fikirlerimi paylaştım. O makale ve röportajlarda “lüks marka nedir?” sorusuna yeterince değindiğimi düşünüyorum o yüzden bu makalede “lüks marka nedir?” yerine “lüks marka yönetimi nasıl?” sorusuna odaklanacağım. Daha doğrusu lüks marka “nedir?”den ziyade lüks marka “ne değildir?” sorusunu yanıtlayıp ardından da bu “nedir” faslını kapatacağım.

“Lüks eşittir moda” şeklinde bir karşılaştırma yanlıştır. Lüks demek moda demek değildir. Önce bunun anlaşılması gerekiyor. Trend olan bir şeyin aynı zamanda lüks kategorisine girdiği zannedilebiliyor. Bu algıyı değiştirerek işe başlanmalı. Bu anlayış biraz da bilgi ve tecrübe eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Hiç şüphesiz bir konuda başarılı olmak için öncelikle kavramları anlamak, bilmek, içselleştirmek gerekir. Aksi halde sürecin stratejisi kurgu eksikliği yaşanabilir. Strateji iyi organize edilmediğinde yönetim ve raporlama da söz konusu olmaz. Kısacası arzu edilen verime ulaşılamaz.

Lüks marka yönetimini kapsayan reklam, pazarlama ve iletişim faaliyetlerinde moda odaklı stratejiler geliştirilirse başarılı olunacağı zannedilir lakin işler sanıldığı gibi gitmez. Zira “lüks” ile “moda” kavramlarının reklam, pazarlama ve iletişim faaliyetleri tıpkı bu iki kavramın birbirinden farklı olması gibi farklıdır.

 

Lüks Markanın Dijital Pazarlaması Nasıl Olur?

Dijital pazarlama çok geniş bir alanı kapsıyor. Önce bunun farkında olalım. Dijital pazarlamanın içerisinde sosyal medya, web operasyonu, e-ticaret, SEO, adwords, analitik, içerik pazarlama, sosyal medya pazarlama, dijital medya satın alma gibi konular vardır. Bunların bazısı süreç gerektirir. Süreç gerektiren operasyonların başında da hiç şüphesiz sosyal medya geliyor. Lakin yine de dijital pazarlamayı sosyal medyaya indirgemek pek sağlıklı olmaz. Daha doğrusu bütçesi olan ve bu bütçeyi harcamak zorunda olan bir lüks marka için dijital pazarlamayı tek boyutta sürdürmek rekabet yarışında soluğun kesilmesi anlamına gelir.

Lüks markalar sosyal medya elbette ciddiye almalı ve sosyal medyada stratejik davranılmalı lakin sosyal medyaya ağırlık verip mesela arama motoru reklamları konusunda geri planda durursa yahut pasif bir strateji benimserse etkili bir dijital pazarlama faaliyeti gerçekleştirmemiş olur. Kısacası dijital pazarlamaya dair tüm parametreler agresif olmaksızın kullanılmalı ve yönetilmelidir. Lüks markaların dijital pazarlama stratejisini maddeler halinde özetlemek gerekirse;

 

  • Lüks marka dijitalde herkesi hedefleyen reklamlardan kaçınmalıdır
  • Lüks marka indirim odaklı değil fayda odaklı pazarlama yapmalı
  • Lüks marka dijital medya satın almayı A+ kitleye sahip mecralarda yapmalı
  • Lüks marka sosyal medyada misyonunu hissettirmeli
  • Lüks marka erişebilirlik ile ulaşılmazlık arasındaki çizgide durmayı bilmeli

 

Sonuç Olarak Lüks Marka Dijitalde…

En güzel kısma geldik. Tüm bunlar lüks markanın dijitaldeki operasyonlarına uygulandığında markaya katkısı ne olacak?

Türkiye’de satış ile pazarlama birbirine karıştırılıyor. Lüks marka söz konusu olsa da bazen bu karmaşa yaşanabiliyor. Tekrar hatırlatmakta yarar var. Eğer pazarlama faaliyetinin hakkı verildiyse lüks marka için satış, içinden çıkılmaz bir problem değildir.

Biraz daha açmak gerekirse, herhangi bir markanın pazarlaması ne kadar etkili olursa olsun pazarlamada elde ettiği grafik bazen satışa yansımayabilir çünkü o pazarda rekabet oranı yüksektir. Hatta genel tüketiciye hitap eden markalarda bazen kampanya devam ederken yeni bir rakip piyasaya etkili bir giriş yapabiliyor. Kısacası o pazarda daha sert bir rekabet söz konusu lakin lüks pazarında tüketici davranışları aşağı yukarı bellidir. Tüketicinin amacı, beklentisi, isteği bellidir. Ayrıca rekabet yoğun değildir. Kısacası rakipler de bellidir. Durum böyleyken satışa yönelip pazarlamayı ihmal etmek ne kadar mantıklı?

Lüks marka yönetiminde satış kaygısı taşımayı bırakıp stratejik ve özgün pazarlama faaliyetlerine odaklanılmalıdır. Özellikle dijital, farklı aksiyonlar için biçilmiş kaftandır. Diğer bir ifadeyle lüks markalar, dijitalde daha özgün, kalıcı ve stratejik hamleler yapabilirler. Lakin bunun için satış kaygısından kurtulmaları gerekiyor. Yer edinmek gibi bir kaygıları da olmasın. Lüks marka kendi kitlesine görünür olsun yeter. Gerisi zaten gelir. Bazıları tarafından lüks markalar gizemli kalsın, lüks markalar stratejilerini bu temele oturtsun gibi öneriler dillendirilse de ben buna kesinlikle katılmıyorum.

Etkileşim çağındayız.

Lüks olsun veya olmasın fark etmez her marka kendi kitlesiyle iletişim kurmak zorundadır. Zaten pazarlamanın bir amacı da iletişim bir diğer ifadeyle etkileşimdir. Doğal olarak lüks markalar da etkileşime odaklanmak zorundadır.

Lüks markanın perdenin arkasına saklanmaya veya tüketiciye “cee!” yapmaya uğraşmasına lüzum yok. Lüks marka gizemli olayım derken hayalete dönüşebileceğini veya sürpriz yapayım derken varoşlaşacağını aklından çıkarmamalı ve stratejisini bu doğrultular çerçevesinde hazırlamalıdır.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com
Paylaş
Önceki İçerikSosyal Medya Pazarlama Yapmak için 10 Neden
Sonraki İçerikTakipçilerin Sosyal Medya’da Markalardan Beklentisi
Mürsel Ferhat SAĞLAM
"Akademisyen, konuşmacı, dijital pazarlama & sosyal medya uzmanı, marka yöneticisi ve yazar. Yayınlanmış 5 kitabı bulunmaktadır. Kişi ve markalara dijital pazarlama, sosyal medya, içerik pazarlaması ve marka yönetimi alanlarında danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca uzmanlık alanlarıyla ilgili çeşitli kurumlarda eğitim ve konferanslar vermektedir. Stratejik Marka Yönetimi Mürsel Ferhat SAĞLAM'ın yayınlanmış 5. kitabıdır."  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here