Bir Yazı Kendini Okutmayı Nasıl Başarır?

Kaliteli – kaba tabirle taş gibi bir yazı – hemen kendini belli eder. Hemen hemen kaliteli hazırlanan tüm makaleleri inceleyin, çoğunun ortak noktası olduğunu göreceksiniz.

Peki nasıl?

İyi bir içerik hakkında bilgi vermeden önce ne tarz içeriklerden bahsettiğimi de anlatmak isterim.

1 – Haber İçerikleri:

Rastgele seçtiğiniz 3 tane gazeteyi açın. Çok yüksek ihtimalle haberlerin büyük bir kısmının aynı olduğunu göreceksiniz. Hatta anlatım dili bile aynı.

Peki haber siteleri kendilerini nasıl okutmayı başarıyorlar?

İyi haber sitelerini tenzih ediyorum ama haber sitelerinin çok büyük bir kısmı okuyucuları kandırıyor. İnanılmaz kışkırtıcı bir başlık, arkasından saçma sapan bir haber.

İnanın çok uzun zamandır gazete okuyamıyorum!!!

Benim tahminim, çok yakın bir gelecekte haber sitelerinin büyük bir kısmı kapanacak. Onun yerine akıllı portallar, yazarları bir arada toplayan uygulamalar gelecek.

2 – Tek Amacı Trafik Sağlamak İsteyen Siteler:

Size bu konuyu çok basit bir örnekle anlatacağım.

Türkiye’de şu an en çok bilinen spor sitelerinden bir tanesi sadece trafik çekebilmek adına örneğin “kurban bayramı kaç gün” diye bir içerik yayınlayabiliyor.

Bu tarz bir yayın saçma mı? Evet çok saçma. Bir spor sitesinin işi spor olmalı. Eğer değilse “karnı yarık tarifi” de versin o zaman!!!

Sadece trafik kazanmak için boğuşan sitelerin de sonunu hiç iyi görmüyorum!

3 – SEO İçin Kurulan Web Siteler:

Ülkemizde Google’ın AdSense ürününden gelir sağlayan çok fazla kişi var. Dolayısıyla Google’da üst sıralara çıkabilen cambazların gözleri birden dolar işaretine bürünebiliyor.

Google AdSense’ten para kazanmak için yapmanız gereken tek şey görüntülenen sayfa sayısını arttırmaktır. Bu kısım önemli. Sadece trafik önemli değil yani. Sitenize 5 kişi girip toplamda 10 sayfa inceleyeceğine, 3 kişi girsin 12 sayfa incelesin daha iyi 🙂

Durum böyle olunca kalite ve profesyonellikten bahsetmek neredeyse imkansız hale geliyor. Aradığınız bilgiyi girdiğiniz sitede bulabilmek için adeta büyütece ihtiyacınız oluyor. Veya 20 tane galeri görselini geçmeniz gerekiyor…

Bunu koca koca ulusal gazeteler bile yapıyor 🙂 Beşiktaş maçı saat kaçta yazın ne demek istediğimi anlayacaksınız.

4 – Samimi Bloglar

Beni kendini okutmayı başaramayan samimi bloglar kadar üzen bir konu yoktur herhalde 🙁 Birini düşünün, bir konu hakkında söyleyeceği tonla şey var. Ancak bir türlü okuyucunun damarına giremiyor.

Yazımın devamında kaliteli içerik üretip, içeriklerinizi nasıl okutabileceğiniz ile ilgili fikir vermeye çalışacağım.

İlgili Makale: Ziyaretçileriniz Neden İçeriğinizin Sadece %20’sini Okuyor?

Kendini Okutan İçeriklerin Ortak Özellikleri

Kendini okutan içeriklerin 3 çok önemli özelliği olduğunu düşünüyorum. Bunlar: Kalite, biçim, yazım dili…

Kalite:

Eğer yazdığınız içerik, sıradan ve kalitesiz ise kendini okutamaz. Akılda kalamaz, okuyucuyu etkileyemez. Kaliteden kastım aslında her yerde olmayan doğru bilginin servis edilmesidir. Yani verilen bilgi önemli olduğu kadar farklı olmalıdır..

Biçim:

Diyelim kaliteli bir içerik hazırladınız. Bu içeriği ansiklopedi sayfası gibi okuyucularınıza sunarsanız, onları iyice daraltırsınız. İçeriklerinizde görsel, video gibi medyalar kullanmalı, yazınızı alt başlıklar ve kısa cümleler halinde sunmalısınız.

Yazım Dili:

Bence en önemli madde bu. Yazım dili! Yazım diliniz çok kuvvetli ve samimi olmalıdır. İnsanlara yazdığınız içeriği bir makine gibi vermemelisiniz. Samimi, anlattığı konuya hakim hatta biraz da esprili olmanızda fayda var.